آموزشی, اطلاعات عمومی عسل و زنبور عسل

پرولین عسل چیست؟

عسل در حال ریخته شدن در ظرف عسل

در بحث کیفیت سنجی عسل، دانستن در مورد پرولین عسل مهم است. در این مطلب در مورد آن صحبت می کنیم تا برای خرید عسل ، اطلاعات بیشتری داشته باشید.

پرولین چیست؟

در عسل 26 آمینو اسید شناسایی شده است.  مهم ترین آمینو اسید موجود در عسل پرولین است که 50 تا 85 درصد کل آمینو اسید های عسل را تشکیل می دهد. پرولین عسل، منشا شهد،گرده و ترشحات بزاقی زنبور عسل است. پرولین یکی از 6 شاخص مهم استاندارد عسل ایران است .

پرولین عسل چه طور اندازه گیری می شود؟

براساس استاندارد 11145 و به روش اسپکتر و فتومتری در حضور معرف نین هیدرین در طول موج 500 تا 520 نانو متر میزان آمینو اسید پرولین اندازه گیری می شود و براساس استاندارد ملی ایران حداقل میزان قابل قبول این آمینو اسید 180 میلی گرم در کیلو گرم عسل می باشد .

میزان پرولین در عسل ها چقدر است ؟

میزان این آمینو اسید در عسل های طبیعی ، رسیده و تیره رنگ بیشتر از سایر عسل هاست و مقدار آن برای عسل های کاملا تغذیه ای در حدود 100 تا 200 ، برای عسل های نیمه تغذیه 150 تا250 ، عسل های روشن 200 تا 350 و برای عسل های تیره رنگ  تا 2000 و حتی بیشتر است .

ارتباط بین فرآوری زنبور عسل و پرولین؟

سهمی از آمینو اسید پرولین منشا زنبور عسل دارد وهرچه مدت زمان  فرآوری عسل توسط زنبور عسل بیشتر باشد، میزان این آمینواسید افزایش می یابد. در عسل های نارس که عسل زودتر از موعد برداشت می شود میزان این آمینواسید پایین تر است وکیفیت عسل نیز کاهش می یابد.

کدام عسل ها بیشترین پرولین  را دارند؟

عسل های طبیعی کاملا رسیده با رنگ کهربایی تا کهربایی تیره همچون عسلک ترنگبین وبلوط ،عسل های شوید ، گشنیز، رازیانه، آویشن، موشکورک ، کنار، گارچی و…. مقادیر بالاتری از این آمینو اسید در مقایسه با عسل های مرکبات خارشتر ، یونچه ، اقاقیا وشبدر دارند.

میزان پرولین چقدر باشه عسل خوب است؟

میزان مطلوب وایده آل پرولین برای عسل های مختلف متفاوت است؛ اگرچه استاندارد، حداقل میزان پرولین را 180 در نظر گرفته اما این عدد به معنای کیفیت عسل نیست .به طور مثال پرولین 300 در عسل مرکبات بسیار خوب است اما این میزان پرولین در عسل کنار نشان از کیفیت پایین می باشد.

آیا پرولین یک شاخص خوب برای کیفیت عسل است؟

ارتباط بین مستقیم ومعناداری بین میزان آمینو اسید پرولین وکیفیت عسل برقرار است  به طوری که درعسل های کاملا طبیعی رسیده و با کیفیت مقادیر بالاتری از این آمینو اسید در مقایسه با عسل های نیمه تغذیه وکم کیفیت وجود دارد؛ البته در نهایت پرولین در کنار سایر آیتم ها اهمیت دارد.

در چه شرایطی میزان پرولین پایین است؟

در عسل های تغذیه با شربت شکر، عسل طبیعی بارنگ خیلی روشن همچون مرکبات و شبدر در عسل های کهنه چندساله ، در عسل های نارس با رطوبت بالا میزان پرولین پایین است.

تحلیل وتفصیر میزان پرولین برای هر عسل، نیازمند دانش عسل شناسی عسل های ایران است .

جمع بندی ونتیجه گیری

پرولین شاخص خوبی برای برای تعیین کیفیت عسل در آزمایشگاه ها است و دقت بالایی در مقایسه آزمون ساکارز دارد. میزان مطلوب پرولین در عسل های طبیعی تک گیاه مختلف، رنج متفاوتی دارد  ونتیجه گیری در مورد کیفیت عسل مطابق با میزان پرولین، مستلزم دانش عسل شناسی است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *