اطلاعات عمومی عسل و زنبور عسل

10 حقیقت درباره زنبور عسل

یک زنبور عسل برروی گل

درباره زنبور عسل حقایق زیادی وجود دارد که بهتر است به خوبی آنها را بشناسید. به طور کلی زنبور عسل یکی از حشراتی به شمار می ‌رود که در طول تاریخ خدمت زیادی به انسان ها کرده است. باروری و گرده‌ افشانی بسیاری از مزارع با استفاده از زنبور عسل به بهترین نحو ممکن انجام می ‌شود. زنبور عسل سهم زیادی برای تامین غذای انسان بر عهده دارد. در ادامه برخی از حقایقی که مربوط به زنبور عسل می باشد را را بیان می کنیم.

نکاتی درباره زنبور عسل و نحوه تولید عسل

 برخی از حقایقی که درباره زنبور عسل باید با آنها آشنایی داشته باشید عبارت است از :

کلونی 60 هزارتایی زنبور

در هر کلونی زنبور عسل حدود ۶۰ هزار زنبور وجود دارد، که این زنبور ها جهت انجام دادن کارهای لانه باید در کلونی وجود داشته باشد. زنبورهای پرستار از زنبورهایی که نوزاد هستند محافظت می‌ کنند. زنبورهای کارگر به امور دیگر که مربوط به امور ملکه است رسیدگی می نمایند و به او غذا می دهند و ملکه را تمیز می کنند. زنبورهای نگهبان از لانه محافظت خواهند کرد همچنین زنبورهای کارگر برای قرار دادن تخم ملکه به وسیله زنبورهای دیگر نیرو تولید می کنند و کندو را می سازند. به طور کلی باید به خوبی بدانید که زنبورهای عسل کلونی خاص و ویژه ‌ای دارند.

تولید عسل به اندازه 12 قاشق چایخوری به وسیله هر یک از زنبورهای عسل

زنبور عسل کارگر اندازه ۱۲ قاشق چای خوری در طول عمر خود می تواند عسل تولید کند. برای زنبور های عسل قدرت تنها در صورت تعداد بالا بودن معنی می شود. درباره زنبور عسل باید بدانید که از بهار تا تابستان زنبورهای کارگر نیاز دارند حدود ۲۸ کیلوگرم عسل تولید نمایند. در این صورت تمامی کلونی در طول زمستان از آن عسل تغذیه می کنند و زنده می مانند. برای تولید این اندازه از عسل هزاران زنبور باید تلاش بدون وقفه ای داشته باشند تا ما با خرید عسل و مصرف آن از خواص این ماده شفا دهنده بهرمند شویم.

زنبور عسل ملکه به طور دائم اسپرم تولید می کند

ملکه زنبور عسل به اندازه تمام عمر خود اسپرم ذخیره می ‌کند. این نکته درباره زنبور عسل جالب است. زنبورهای ملکه حدود ۳ تا ۴ سال زنده می مانند. اما ساعات بیولوژیکی بدن آنها بسیار سریعتر کار می کند.

زنبور ملکه بیشتر از 1500 تخم در روز دارد

زنبور های ملکه بیشتر از ۱۵۰۰ تخم در یک روز می گذارند. این مقدار از تخمگذاری در تمام طول عمر زنبور به یک میلیون می رسد. به طور کلی شما باید به خوبی بدانید که ۴۸ ساعت بعد از جفتگیری ملکه تخم گذاری خودش را تا زمان مرگ انجام می‌ دهد.

پرواز زنبور عسل با سرعت 25 کیلومتر در ساعت

دوعدد زنبور عسل در حال پرواز دور گل

زنبورهای عسل قادر هستند که با سرعت ۲۵ کیلومتر در ساعت پرواز نمایند. زنبورهای عسل موجودات بسیار سریعی هستند؛ بدن زنبور عسل برای سفرهایی که کوتاه می باشد تکامل پیدا کرده است. به همین دلیل سرعت نسبتا پایین تری نسبت به دیگر حشرات دارند. بال های آنها ریز است که با سرعت ۱۲ هزار بار در دقیقه روی یکدیگر می آیند تا در هوا بمانند

استفاده از زبان سمبلیک زنبور

 زنبور های عسل از پیچیده‌ ترین زبان سمبلیک در بین انواع جانوران استفاده می کنند. هر یک از زنبورهای عسل یک میلیون نورون در مغز خود دارند. تمامی این نورون ها به بهترین شکل ممکن مورد استفاده قرار می گیرند.

زنبورهای عسل نر بعد از جفت گیری می میرند

 زنبورهای نر بعد از جفتگیری می میرند. زنبورهای نر تنها برای یک هدف زنده هستند و آن هم تولید کردن اسپرم برای ملکه می باشد. این زنبورها حدود ۱ هفته بعد از اینکه از تخم بیرون می آیند و زمانی که جفت گیری با ملکه به اتمام می‌ رسد می میرند.

زنبورهای عسل دمای درون کندو را همیشه یک درجه نگه می دارند

زنبورهای عسل دمای درون کندو را در طول سال حدود ۳۴ درجه سانتی‌گراد حفظ می ‌کنند. زمانی که دما کاهش پیدا کند زنبورهای عسل به هم می چسبند تا خودشان را گرم نگه دارند.

زنبور با غده زیر شکم موم تولید می کند

زنبورهای عسل موم را با استفاده از غده های خاصی که در زیر شکم شان قرار گرفته است تولید می ‌نمایند. زنبورهای جوان مسئول تولید کردن موم هستند.

هر زنبور عسل روزی 2000 بار روی گل می نشیند

 زنبورهای عسل کارگر امکان دارد که روزی روی ۲۰۰۰ گل بنشینند. هر یک از زنبورهای عسل کارگر مسئول جمع‌ آوری شهد هستند، آنها بعد از نشستن روی ۵۰ الی ۱۰۰ گل به لانه خود بر می‌گردند و محموله شان را تخلیه می ‌کنند. زنبورهای کارگر در تمامی طول روز این کار را چندین بار انجام می ‌دهند. برای خرید گرده گل می توانید به سایت زنبورستان دکتر هانی راد مراجعه کنید.

جمع بندی درباره زنبور عسل

بهتر است شما درباره زنبور عسل اطلاعات زیادی داشته باشید، چرا که آن ها نقش بسیار زیادی در زندگی ما دارند. همچنین باید نکاتی را درباره زنبور های عسل بدانید نکاتی مثل مقدار سرعت زنبور عسل، میزان تولید عسل، کلونی آن ها و بسیاری از موارد دیگر که در این مطلب به بیان آن ها برای شما پرداختیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *