مقالات

حقایقی راجع به زندگی زنبور عسل

زنبور عسل

زنبور عسل متعلق به گروه حشرات و راسته پرده بالان است. گونه های فراوانی از زنبور عسل در سراسر دنیا یافت می شود. زنبورهای عسل یکی از بهترین گرده افشان های محصولات زراعی و گیاهان وحشی و غیره محسوب می شوند. آن ها از تنها حشراتی هستند که برای انسان مزایای فراوانی را به ارمغان می آورند.در ادامه در مورد زندگی زنبور عسل مطالبی را بیان خواهیم کرد.

حقایق و اطلاعات مفید راجع به زندگی زنبور عسل

در اینجا حقایقی را در مورد زندگی زنبور عسل بیان خواهیم کرد:

  • زنبورهای عسل در کندوها زندگی می کنند. معمولا سه عضو اصلی در کندو زنبورها وجود دارد، مکله ها، کارگران و زنبورهای نر.
  • زنبور عسل بسیار کوچک است و در انواع رنگ های گوناگون وجود دارد. زنبورهایی که عسل تولید می کنند، در حال حاضر در سراسر جهان در دسترس هستند.
  • زنبور عسل با سرعتی حدود 24 کیلومتر در ساعت در جستجوی شهد و گرده گیاهان سفر می کند.
  • زنبورهای عسل برای تهیه 450 گرم عسل، از 2 میلیون گل شهد جمع آوری می کنند.
  • زنبورهای عسل با رقصی به نام “زبان رقص”، با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند.
  • زنبورهای نابغه، به وسیله زبان رقص اطلاعات بهترین منابع غذایی را به اشتراک می گذارند.
  • زنبورهای نر در هیچ کاری مشارکت نمی کنند، و تنها کار آن ها جفت گیری با ملکه زنبور عسل است.

رژیم غذایی در زندگی زنبور عسل

در زندگی زنبور عسل گیاه خوار، تغذیه به این صورت است که معمولا از گیاهان و میوه ها استفاده می کنند. آن ها ترجیح می دهند از گیاهان شیرین که به تولید شهد می انجامد تغذیه کنند، مثل میوه ها، گرده گل ها و حتی خود عسل. لاروهای زنبور عسل (کرم) از خود عسل تغذیه می کنند، به جز آنهایی که به عنوان ملکه های آینده انتخاب می شوند. لارویی که به عنوان ملکه آینده انتخاب می شود، معمولا از ژله سلطنتی تغذیه میکند.

ژل رویال ترشحات سفیدی است که توسط زنبورهای کارگر ماده تولید می شود.ژل سلطنتی حاوی پروتئین، محرک های باروری و چندین نوع ویتامین است.برای خرید ژل رویال و خرید گرده گل می توانید از  فروشگاه اینترنتی دکتر هانی اقدام کنید .

زنبورهای عسل کجا زندگی می کنند؟

زنبور عسل در تمام دنیا یافت می شود، اما ترجیح می دهد در آب و هوای گرمسیری و مناطق جنگلی زندگی کند. همچنین ترجیح می دهد در جنگل ها، باغ ها، در میان درختان و هر مکان سبز دیگری که با گل ها و گیاهان سبز محصور شده باشد زندگی کند. زنبورهای عسل کندوهای خود را در داخل درخت ها و یا در پوست آن ها می سازند.

خرید کندو عسل

رفتارهای خاص زنبور عسل

رفتار زنبور عسل شبیه سایر حشرات است. آن ها تکنیک های ویژه ای برای استتار دارند، که در هنگام حمله و نیش زدن به شکارچی ها از آن استفاده می کنند. اما زنبورها فقط یک بار می توانند از نیش خود استفاده کنند، زیرا در هنگام حمله به مهاجم، معمولا نیش از بدن آن ها جدا می شود.

همچنین زنبورهای عسل می توانند به مدت طولانی بدون شکار و جستجو برای غذا زنده بمانند و در طول زمستان از اندوخته ها و توده های فشرده خود تغذیه می کنند. راه ارتباطی میان زنبورهای عسل، ایفای یک نوع رقص است. آن ها معمولا از این رقص برای هشدار دادن به زنبورهای دیگر در هنگام خطر یا حضور شکارچی ها استفاده می کنند.

تعدادی زنبورعسل بر روی کندو

پیشنهاد مطالعه: درمان خانگی نیش زنبور عسل

شیوه زندگی زنبور عسل

عمر و زندگی کلنی زنبورهای عسل جاودانه است. زندگی زنبور عسل اینگونه است که در کندوی آن ها معمولا سه نوع زنبور وجود دارد، ملکه ها، زنبورهای کارگر و زنبورهای نر. ملکه ها به طور کلی بر روی تخمگذاری و تولید مثل تمرکز می کنند، زنبورهای کارگر، زنبورهای عسل ماده غیر مولد هستند و وظیفه اصلی زنبورهای نر بارور کردن ملکه است. بیشتر زنبورهای عسل در طول روز فعالیت های خود را انجام داده و روزانه زندگی می کنند، ولی گونه های خاصی از آن ها نیز وجود دارد که به طور شبانه فعالیت می کند. زنبورهای عسل کارگر در جستجوی غذا حدود 10 کیلومتر پرواز می کنند.

چرخه زندگی زنبور عسل

زنبورهای نر معمولا برای تولیدمثل با ملکه جفت گیری می کنند. چرخه زندگی زنبور عسل از زمانی که از تخم بیرون می آیند شروع می شود، که این فرآیند بعد از عمل لقاح، 2 تا 3 روز به طول می انجامد. لاروهایی که از تخم ها بیرون آمده اند، در 20 روز آغازین زندگی خود باید چندین تغییر دگردیسی را پشت سر بگذارند. ملکه ها معمولا در 16 روز به بلوغ می رسند، زنبورهای نر به 24 روز نیاز دارند، و زنبورهای کارگر کمتر از 21 روز به رشد کامل می رسند. ملکه زنبور در دوران رشد خود به طور دائمی از ژله سلطنتی تغذیه می کند، در حالیکه زنبورهای نر و کارگر فقط در روزهای نخستین زندگی می توانند از ژله سلطنتی تغذیه کنند.

شکارچیان زنبور عسل چه کسانی هستند؟

از آنجایی که زنبور عسل حشره بسیار کوچکی است، شکارچی های زیادی دارد. پرندگان، جوندگان، خزندگان و حشرات از شکارچیان اصلی آن ها محسوب می شوند. برخی از پستانداران بزرگتر نیز وجود دارند که کندوهای زنبور عسل را از بین می برند. زنبورها به دلیل جثه کوچک، مهارت دفاعی به خصوصی ندارند و فقط می توانند با پرواز یا نیش زدن جان خود را نجات دهند.

تولید مثل در زندگی زنبور عسل

زنبورهای عسل معمولا در فصل زمستان تولید مثل می کنند. تولید مثل در زنبورهای عسل برای پرورش دهندگان زنبور در کل دنیا بسیار جذاب است. به پرورش زنبور عسل معمولا زنبورداری گفته می شود. که در واقع نگهداری مستمر از کلنی های زنبور عسل به شمار می آید.

برای اینکه عمل تخم گذاری و تولید مثل انجام شود، زنبورهای نر با ملکه جفت گیری می کنند. سپس تخم های بارور شده به زنبور کارگر ماده و تخم های بارور نشده به زنبور های نر تبدیل می شوند. بعد از تولد، زنبورها برای رشد کامل و رسیدن به بلوغ، حدودا به یک ماه زمان احتیاج خواهند داشت.

ظاهر و بدن زنبورهای عسل

تمام گونه های زنبور عسل از نظر ظاهر کاملا شبیه به هم هستند. اندازه زنبورهای عسل معمولا بین 5 تا 15 میلیمتر است. آن ها 3 جفت پا و یک جفت چشم مرکب روی سر خود دارند. همچنین آن ها دارای بال ها، شکم شش تکه، شاخک ها و کیسه شهد هستند. چشم های آن ها معمولا بزرگ و پرزدار بوده و بینایی بسیار قدرتمندی دارند. بیشتر زنبورهای عسل در سه رنگ پایه، یعنی قهوه ای، زرد و مشکی وجود دارند و ممکن است روی بدن خود طرح راه راه داشته باشند.

عمر زنبور عسل چقدر است؟

طول عمر زنبور عسل بستگی به این دارد که کدوم عضو از کندو هستند. زنبورهای نر کوتاه ترین طول عمر را دارند و بلافاصله بعد از بارور کردن ملکه خواهند مرد. عمر زنبور های کارگر بستگی به میزان کاری که انجام می دهند، دارد. آن ها معمولا بین 4 تا 6 هفته زندگی می کنند. اما ملکه طولانی ترین عمر را دارد، او حدود 5 سال زندگی می کند. به دلیل وجود آلودگی و از دست رفتن زیستگاه مناسب زنبورهای عسل، جعمیت آن ها به سرعت رو به کاهش رفته و طول عمر آن ها نیز تقلیل یافته است.

مشخصات خاص زنبورهای عسل

نکاتی درباره زندگی زنبور عسل:

  • پیدایش زنبورهای عسل از آسیا و اروپا شروع شده و اکنون در تمام قاره ها یافت می شوند. زنبور عسل در 7 گونه وجود داشته که اکنون به 44 گونه تقسیم شده است.
  • به دلیل صدای وزوز، زنبورهای عسل به راحتی از راه دور مشخص و شناسایی می شوند. این صدای وزوز از به هم خوردن بال های آن ها به وجود می آید.
  • زنبورهای عسل نقش مهمی در توسعه و حفاظت از محیط زیست دارند، زیرا موجب گرده افشانی بیشتر در گل ها، گیاهان و محصولات زراعی می شوند.

در این مطلب در مورد زندگی زنبور عسل صحبت کردیم. در پایان قابل ذکر است، که زنبور عسل اهمیت بسیار ویژه ای در زندگی انسان ها دارد. عسل طبیعی برای سال های متمادی جز منابع غذایی مهم انسان بوده است. همچنین خرید عسل  و مصرف آن می تواند در جلوگیری از بیماری هایی مانند سرفه، آسم، تب، اسهال، زخم معده و غیره مفید باشد. همچنین عسل به عنوان یک منبع مهم کربوهیدرات شناخته می شود. امیدواریم این مقاله برای شما مفید باشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *