ژل رویال

خواص ژل رویال برای بارداری

ژل رویال برای بارداری و درمان ناباروری

ژل رویال که به ژل سلطنتی یا ژل ملکه زنبور عسل معروف است دارای رنگ شیری می باشد و فقط زنبور های ملکه از آن به عنوان ماده غذایی استفاده می کنند. با بافت نرمی که این ژل دارد بلافاصله وقتی در دهان قرار می گیرد آب می شود و ترکیبات مفید آن جذب بدن می شود. این ژل دارای طبعی گرم است و بسیار مقوی و انرژی زا است. ژل رویال از گذشته های دور در طب سنتی ایرانی بسیار مورد توجه بود و طبیبان برای درمان بسیاری از مشکلات و بیماری ها از آن استفاده می کردند. همچنین ژل رویال برای بارداری نیز خواص بسیاری دارد.

رویال در واقع ژل گلوتن است که توسط غدد هیپوفارنکس و غده های فک پایین زنبور های جوان کارگر از تیره Apismeliphera ترشح می شود. تحقیقات نشان می دهد که ژل رویال دارای انواع مختلف فعالیت های بیولوژیکی در سلول ها و بافت های مختلف مدل های حیوانی دارد. این ژل سرشار از قند، لیپید (استرول ها و اسید های چرب)، پروتئین، مقادیر کمی از نمک و ویتامین های معدنی است. با توجه به خواص بی نظیر ضد تومور، ضد میکروبی، ضد التهابی و تاثیر آن روی کاهش کلسترول خون و درمان کم خونی و افزایش حافظه، این ماده بیشتر از 30 سال است که به صورت تجاری در شرکت های مختلف در تولید انواع محصولات دارویی، غذا ها و مواد آرایشی استفاده می شود.

ترکیبات تشکیل دهنده ژل رویال

این ژل توسط زنبور های کارگر برای تغذیه زنبور ملکه تولید می شود و ترکیبات آن تحت تاثیر فاکتور های مختلفی مانند شرایط آب و هوایی و موقعیت جغرافیایی منطقه و نوع گل هایی که زنبور از آن تغذیه می کند قرار دارد. این ژل حاوی 70/60 درصد آب، 7/5 درصد شکر، 8/3 درصد لیپید، 18/19 درصد پروتئین و مقادیر کمی هورمون، اسید چرب، فلاونوئید، ویتامین های (E، D و B) و مواد معدنی (آهن و کلسیم) است. از جمله هورمون های موجود در این ژل می توان به هورمون تستوسترون، پروژسترون، پرولاکتین و استرادیول اشاره کرد.

در این میان ویتامین D سبب تقویت سیستم ایمنی بدن می شود. ویتامین های B6 به افزایش میزان هورمون پروژسترون کمک می کنند. پروتئین های موجود در آن سبب تنظیم و برقراری تعادل هورمونی می شوند. بهبود تکامل تخمک ها نیز بوسیله اسید های چرب صورت می گیرد. همه این ها در کنار هم دست به دست هم می دهند و سبب تاثیر بیشتر ژل رویال برای بارداری می شود.

ژل رویال برای باروری زنان و ناباروری مردان

پیشنهاد برای مطالعه: درمان زخم دهانه رحم با عسل طبیعی

خواص ژل رویال برای ناباروری مردان

مطالعات نشان می دهد ژل رویال در درمان انواع مختلف بیماری ها مانند دیابت، بهبود زخم ها، پیشگیری از پوکی استخوان، خستگی، فشار خون و آلزایمر موثر است. همچنین این ژل به کاهش عوارض و مشکلات ناشی از یائسگی، تقویت سیستم ایمنی و درمان ناباروری در مردان کمک می کند. برای درمان ناباروری راهکار های مختلفی وجود دارد یکی از این راه ها استفاده از ژل رویال است. 8/12 درصد از زوج ها در کل جهان دارای مشکل ناباروری هستند.

به طور کلی اگر زوجین در طی 12 ماه رابطه جنسی کنترل نشده داشته باشند و باروری رخ ندهد به این حالت ناباروری گفته می شود. مطالعات نشان می دهد 50 درصد مشکلات ناباروری به مشکلات مردان مرتبط است. شکل غیر عادی اسپرم، کاهش تولید اسپرم در مردان و کاهش تحرک اسپرم مهمترین مواردی هستند که سبب ناباروری در مردان می شود. تحرک اسپرم نقش زیادی در باروری ایفا می کند چون اسپرم باید حرکت کند و به تخمک برسد تا لقاح صورت بگیرد و جنین تشکیل شود.

علاوه بر تحرک، کیفیت اسپرم نیز مهم است که همه این عوامل تحت تاثیر تعادل هورمونی قرار می گیرد. ژل رویال نقش مهمی را در تنظیم هورمون ها ایفا می کند و از این طریق باعث افزایش تحرک و باروری اسپرم می شود. در بانوان نیز ژل رویال برای بارداری مفید است. بررسی ها نشان می دهد اگر ژل رویال به طور مرتب و طولانی مدت مورد استفاده قرار بگیرد به خوبی هورمون ها را تنظیم می کند و سبب درمان ناباروری ناشی از عدم تعادل هورمونی می شود. مصرف این ژل سبب افزایش کیفیت اسپرم در مردان می گردد و اگر درون واژن قرار گیرد می تواند سبب درمان مشکلات ناشی از کاهش حرکت اسپرم شود.

خواص ژل رویال برای بارداری

نتایج آزمایش های اخیر نشان داد که استفاده از رویال ژل به همراه اکسی متولون به بهبود تنش ناشی از اکسیداتیو، بهبود تحرک اسپرم، افزایش قابل توجه تستوسترون کمک می کند. تحقیقات نشان می دهد تنش های اکسیداتیو می تواند سبب ناباروری و کاهش تولید اسپرم در مردان شود که از جمله محصولات ناشی از تنش اکسیداتیو MDA می باشد، در این آزمایش اکسی متولون منجر به افزایش تولید MDA می شود و ژل رویال با خاصیت آنتی اکسیدانی توانست سبب کاهش تولید MDA شود و میزان باروری را بالا ببرد. محتوای اسیدهای آمینه ژل رویال باعث تقویت واکنش آکروزوم، تحرک اسپرم و بهبود لقاح می شود.

تاثیر ژل رویال در باروری بانوان

تحقیقات صورت گرفته روی این ژل توسط متخصصین ژاپنی نشان می دهد این ژل، خواصی مشابه با استروژن دارد. استروژن به منظم شدن چرخه های قاعدگی، تقویت ماهیچه های رحمی و افزایش استحکام استخوان ها کمک می کند. در این مطالعه محققان ژاپنی دریافتند در نتیجه مصرف این ژل میزان ترشح هورمون های تخمدان افزایش می یابند و رشد و تکامل فولیکول ها به خوبی صورت می گیرد و در نتیجه این امر میزان احتمال باروری افزایش می یابد.

بدن برای تنظیم چرخه های تخمک گذاری به مواد معدنی و ویتامین ها نیاز دارد. مکمل ژل رویال برای بارداری با داشتن مقادیر زیادی اسید چرب، اسید آمینه، پروتئین، ویتامین E، D، B، آهن و کلسیم است که می تواند به تنظیم چرخه های تخمک گذاری کمک کند با داشتن چرخه منظم و طبیعی تخمک گذاری احتمال باروری در بانوان افزایش می یابد.

ژل رویال برای بارداری خواص بسیاری دارد

مشاهده و خرید ژل رویال

خواص عسل و ژل رویال برای بارداری مشابه است؟

ژل رویال و عسل هر دو دارای خواص ضد التهابی هستند و موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می شوند. اما عسل برخلاف ژل رویال نقشی در باروری ایفا نمی کند و فقط برای تقویت و افزایش میل جنسی مورد استفاده قرار می گیرد. اما ژل رویال قوای جنسی را تقویت می کند، میل جنسی را بالا می برد و به تقویت باروری کمک می کند. بانوانی که با مشکل سرد مزاجی مواجه هستند با مصرف این ژل طبعشان گرمتر می شود میل جنسی در آن ها افزایش می یابد.

در چه مواردی از ژل رویال نباید استفاده کرد؟

اگر به محصولات تولید شده توسط زنبور عسل حساسیت دارید بهتر است، این ژل را مصرف نکنید. از جمله واکنش های آلرژیکی که در افراد حساس به این ژل می تواند رخ دهد شامل ایجاد سوزش در پوست، ایجاد مشکلات تنفسی و شوک آنافیلاکتیک است. شوک آنافیلاکتیک واکنشی آلرژیک است که سبب ایجاد تورم و خارش در گلو می شود و با کاهش فشار خون همراه است. این شوک می تواند حتی منجر به مرگ شود پس در صورت مصرف این ژل اگر با چنین علائمی مواجه شدید حتما مصرف ژل را متوقف کنید و هر چه سریعتر به پزشک مراجعه کنید. کودکان کمتر از یکسال، بانوان باردار و شیرده نیز نباید از این ژل مصرف کنند.خرید ژل رویال همانند خرید عسل مهم است. و باید بیشتر هنگام خرید توجه کنید.

چنانچه داروی های ضد دیابت، ضد انعقاد خون مصرف می کنید قبل از استفاده این ژل حتما باید با پزشکتان مشورت کنید. همچنین این ژل تقویت کننده اثر وارفارین است و استفاده از این ژل در افرادی که وارفارین مصرف می کنند می تواند منجر به خونریزی شود.

نحوه استفاده و نگهداری از ژل رویال

اگر قصد دارید به مدت طولانی این ژل را نگهداری کنید بهتر است در فریزر قرار دهید. برای مصرف آن کافی است آن را با عسل مخلوط کنید و یا بدون عسل در دهان قرار دهید تا آب شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *