ترکیب عسل با سایر مواد غذایی

خواص عسل و سیاه دانه

خواص عسل سیاه دانه چیست؟

آیا خواص عسل و سیاه دانه را می دانید؟ ترکیب این دو ماده از نظر دارویی خواص بسیار زیادی برای بدن دارد.در این مقاله می خواهیم به بررسی مهمترین خواص عسل و سیاه دانه و مزایای مصرف آن بپردازیم.

معجزه ترکیب عسل و سیاه دانه بر سلامت بدن

ترکیب این دو را همگان با نام دوسین می شناسند. معجون دوسین، برای درمان بسیاری از بیماری ها موثر است. بر اساس طب سنتی، برای تهيه ترکيب عسل و سیاه دانه، سياه دانه را پودر کرده (آسياب یا کوبيده) و با عسل به نسبت یک به سه مخلوط کنيد. به طور مثال، یک قاشق پودر سياه دانه را با سه قاشق عسل مخلوط نمایید. سياه دانه پودر شده، خيلی سریع در مجاورت هوا خواصش را از دست می دهد اما اگر با عسل مخلوط شود خواص خود را از دست نمی دهد و تا مدت ها ماندگاری دارد.

طریقه مصرف دوسین

دوسین را ۳ بار در روز و هر بار، به اندازه یک قاشق چای خوری مصرف کنید. یک بار نیم ساعت قبل از صبحانه، یک بار بعد از ظهر و یک بار قبل از خواب، بعد از سه هفته، مصرف را یک هفته قطع کنید و دوباره سه هفته مصرف کنید تا معجزات آن را بر بدن خود مشاهده کنید.

نکته مهم در مصرف دوسین

اکثر ترکیبات فنولی و اسید های چرب روغن سیاه دانه در برابر اکسیژن هوا اکسید شده و خاصیت خود را از دست می دهند. بنابر این حتما باید سیاه دانه به صورت تازه مصرف شود، تهیه دوسین و مخلوط کردن کوبیده عسل و سیاه دانه، مانع اکسید شدن مواد موثره داروئی سیاه دانه می شود و تاثیر داروئی آن را افزایش می دهد. برای نتیجه گیری بهتر تا حد امکان دوسین را به صورت تازه تهیه کنید، با اینکه دوسین تا سه ماه در یخچال قابل نگهداری است. اما توصیه ما این است که بیش از دو هفته نماند و به صورت تازه مصرف شود. در ادامه شما را با چگونگی تاثیرات مفید دوسین بر بدن آشنا می کنیم:

خواص معجون دوسین

 • درمان سرماخوردگی های پی در پی
 • درمان تب های بلغمی و سوداوی
 • ادرارآور بوده و برای مردان مبتلا به پروستات مفید است، همچنین عفونت های ادراری را درمان می کند.
 • درمان سردرد هایی که مرتبط با مزاج سرد هستند.
 • تاثیر مثبت بر کارکرد دستگاه گوارش و انگل های روده
 • بهبود نفخ معده و دل درد های ناشی از آن
 • تاثیر بر پیشگیری و درمان زخم معده
 • دفع سنگ کلیه و مثانه
 • در روزهای پایانی بارداری، به کنترل درد و افزایش توان و مقاومت مادران هنگام زایمان کمک می کند. با این وجود لازم است حتما با مشورت پزشک زنان و یا متخصص طب سنتی از معجون عسل و سیاه دانه استفاده شود.
 • افزایش شیر مادران شیرده
 • کاهش عوارض دارو های شیمی درمانی بر کلیه ها
 • بسیار انرژی زا و نشاط آور
 • درمان اضطراب و تپش های قلب و تنظیم ضربان قلب
 • درمان حساسیت و آسم بسیار مفید است.
 • افزایش دهنده طبیعی میل جنسی
 • افزایش تعداد اسپرم و درمان ناباروری حاصل از کمبود تعداد اسپرم
 • تجریک  سلول های بتا  که در بیماری های لوزالمعده دیابتی ها تخریب می شوند
 • یک قاشق مرباخوری از ترکیب روغن سیاه دانه و عسل خالص به نسبت مساوی مصرف کنید تا
 • کمک به ترک اعتیاد افراد
 • مقاوم کردن بدن در مقابل فعالیت های استافیلوکوک، باکتری که ایزوله شدن بدن در مقابل متی سیلین را از بین می برد.

عسل سیاه دانه خواص بسیاری دارد.

خواص عسل و سیاه دانه

درمان بیماری های عفونی و بهبود ایدز

مصرف دوسین باعث تقویت چشمگیر سیستم ایمنی بدن و سطح آنتی بادی های بدن می شود. از این طریق به درمان بیماری های عفونی و افزایش مقاومت بدن بیمار در مقابل بیماری هایی چون ایدز کمک میکند. همچنین مصرف عسل و سیاه دانه (دوسین) برای افزایش تعداد گلبول های سفید و بهبود بیماران ایدز بسیار موثر است. برای بهبود عفونت ها خرید عسل می تواند راه درمانی مطمئن و موثری باشد. به طور کلی از  خواص عسل به درمان درد های مفاصل، رودوی، شکمی، بهبود عادت ماهیانه بانوان، ضد صرع و ضد تشنج می توان اشاره کرد.

کنترل دیابت نوع ۲

مصرف متعادل و مناسب عسل و سیاه دانه سبب تنظیم قندخون و کاهش آن می شود. تنها خوردن ۲ گرم سیاه دانه در روز می تواند مقاومت به انسولین را کاهش دهد و عملکرد سلول های بدن را بهبود بخشد. همچنین از این طریق کمک قابل توجهی به کنترل قند خون بدن خود کرده اید.

درمان کسیت های تخمدان

با توجه به اینکه یکی از دلایل ابتلای زنان به کیست های تخمدان مزاج سرد آن ها شناخته شده است، مصرف روزانه سه قاشق چایخوری دوسین به مدت یک ماه تاثیر به سزائی در درمان کیست های تخمدان دارد. ترکیب عسل و سیاه دانه علاوه بر درمان کیست ها التهابات تخمدان ها را برطرف می کند. همچنین مصرف دوسین سردی را برطرف می کند و باعث ضد عفونی اندام های داخلی می شود.

کاهش وزن

نظر به این که سیاه دانه و عسل برای لاغری مُغذی هستند، مصرفشان به عملکرد بدن شما کمک می‌کند. علاوه بر آن، از آنجایی که عسل جانشین فوق ‌العاده برای شکر است مصرف آن مزایای بیشماری دارد. همچنین ریسک ابتلا به امراضی که به دلیل استفاده از شکر ایجاد می‌شود از جمله چاقی را به شدت کاهش می‌دهد. بنابراین مصرف عسل طبیعی به عنوان جایگزین شکر کمک شایانی به کاهش وزن می‌کند.

شیشه عسل طبیعی

آنتی اکسیدان قوی

در بررسی خواص عسل و سیاه دانه ثابت شده است، عسل و روغن سیاه دانه نیز با برخورداری از مواد مُغذی که در خود دارند، دو سطح از آنتی اکسیدان ‌ها را افزایش می دهند. برای مثال عسل حاوی فلاونوئیدهای گُلی است که به عنوان یک ویژگی قوی آنتی اکسیدانی شناخته می‌شود. این ویژگی به مهار تخریب کلاژن در بدن کمک می‌کند. این ترکیب با ویژگی آنتی اکسیدانی خود، قادر است از بدن در مقابل بیماری ‌های ناشی از رادیکال ‌های آزاد محافظت ‌کند.

بهبود سرطان سینه

نقش روغن سیاه دانه در از بین بردن سلول‌ های سرطانی و جلوگیری از التهاب و بازسازی سیستم ایمنی بدن بعد از شیمی درمان و تشعشعات شناخته شده است. بنابراین پیشنهاد شده است که به طور منظم روغن سیاه دانه مصرف کنید تا سلامت بدن خود را تضمین و ریسک ابتلا به سرطان را کاهش دهید. در واقع، عسل و سیاه دانه، خاصیت ضد باکتریایی، ضد التهاب و ضد سرطانی دارند.

بهبود آسم و آلرژی

شرایطی که در آن دچار مشکلات تنفسی می‌شوید از نشانه ‌های بیماری آسم است. ترکیب روغن سیاه دانه و عسل اثرات ضد آسمی دارد و درمان مناسبی برای مقابله با آسم می تواند باشد. همچنین برای رهایی از آلرژی نیز مفید است.

پیشگیری از آسیب‌ تشعشعات

یکی از خواص ترکیب عسل و سیاه دانه این است که از بافت مغز در مقابل تشعشعاتی که از استرس نیتروزآمین ایجاد شده اند، محافظت کند.

درمان پسوریازیس با عسل و سیاه دانه

خوب است بدانید که ترکیب عسل و سیاه دانه، مجموعه کاملی از خواص ضد باکتریایی، ضد قارچی و ضد التهابی است که تاثیر آرام بخشی بر روی چنین مشکلات پوستی دارد. بنابراین ترکیب عسل طبیعی و روغن سیاه دانه برای رفع مشکل پسوریازیس که باعث خارش پوست سر می‌شود و ظاهری همچون دایره قرمز خشک و کچل گونه ایجاد می کند، بسیار موثر است.

منبع غنی از مواد مُغذی

عسل و سیاه دانه هر دو منبعی کامل از مواد مُغذی مورد نیاز بدن هستند. در حالی که روغن سیاه دانه سرشار از ویتامین B1 ،B2 ،B3، مواد معدنی، فیتواسترول، تیموکینون، میریستیک اسید، پالمیتیک اسید، اسید استئاریک است. عسل طبیعی هم حاوی ویتامین B6، آمینو اسید، منیزیم، کلسیم، مس، منگنز، پتاسیم، سدیم، زینک، آهن و فسفر است. درواقع  همه این مواد، مفید بوده و سلامت بدن را تضمین می کنند.

یک قاشق سیاه دانه

پیشنهاد مطالعه: ویتامین های موجود در عسل طبیعی

بهبود سیستم ایمنی بدن

تمام مزایایی که پیشتر در مورد عسل و سیاه دانه نام بردیم، ثابت کرده است که روغن سیاه دانه و عسل گنج ‌هایی هستند که مزایای فوق ‌العاده‌ ای برای سلامت بدن شما دارند. سیاه دانه با برخورداری از آنتی‌اکسیدان‌ها، اسیدهای مفید و ویتامین B عملکرد سیستم دفاعی بدن را بهبود می‌ بخشد، چرا که هر آنچه بدن شما برای عملکرد به آن نیاز دارد را شامل می‌ شود.

بهبود سلامت پوست

خواص عسل برای پوست: آنتی اکسیدان های موجود در عسل و سیاه دانه موجب می شوند که ترکیب این دو ماده، برای لایه برداری، افزایش رطوبت و مراقبت از پوست بسیار مفید باشد. تمام سلول‌های مرده پوست را می زداید و درمانی موثر برای آکنه است. علاوه بر این عسل و سیاه دانه به دلیل خاصیت آنتی باکتریایی که دارند، در کنار هم از آسیب های احتمالی محیط زیست به پوست شما محافظت می‌کنند. می‌توانید از ترکیب عسل، سیاه دانه و روغن نارگیل برای زیبایی و سلامت پوست خود استفاده کنید.

افزایش سلامت مو

از ترکیب عسل و سیاه دانه به طور منظم به عنوان شامپو و حالت دهنده برای افزایش رشد مو های خود استفاده کنید. در واقع این ترکیب به افزایش قدرت فولیکول مو کمک می‌کند.

درباره سیاه دانه

جهت آشنایی با سیاه دانه باید بدانیم این گیاه با نام علمی Nigella Sativa از گیاهان یکساله به شمار می ‌رود. سیاه دانه از خانواده آلالگان (Ranunculaceae)  می باشد. گل های آن به رنگ سفید و صورتی و آبی می باشد. بهترین زمان برای کاشت آن اوایل تابستان یا اواخر بهار است. پرورش آن در آپارتمان نیازمند آب و هوای گرم و مرطوب می ‌باشد. ساقه‌های آن ۶۰ تا ۷۰ سانتی متر ارتفاع دارد.

نحوه کاشت بذر سیاه دانه

کاشت بذر سیاه دانه بهتر است اوایل بهار صورت گیرد. بهترین و مناسب ترین روش کاشت آن نیز از طریق بذر می باشد. البته باید دانست زمان کاشت در مناطق مختلف متفاوت است. برای مثال در مشهد، اسفند ماه در گلستان، نیمه مهر تا نیمه آبان و در قائنات در فروردین صورت می‌ گیرد. برای کاشت آن بعد از شخم زدن زمین و تسطیح آن با دیسک، کشت به طور مکانیزه صورت می گیرد. فواصل بذرها باید ۲۰ الی ۳۰ سانتی متر باشد. در هر هکتار ۳ تا ۴ کیلوگرم بذر استفاده می شود.

آبیاری سیاه دانه

پس از آشنایی با سیاه دانه و نحوه کاشت آن با نحوه آبیاری آن آشنا می شویم. نیاز آبی گیاه سیاه دانه در حد متوسط می باشد. آبیاری آن باید به صورت منظم انجام گیرد. حداقل دو بار در هفته و با خشک شدن خاک این کار صورت می گیرد. زیرا در صورت خیس بودن خاک، آب دادن به آن سبب آسیب به گیاه و آفت زدگی می شود.

خاک مناسب سیاه دانه

سیاه دانه در اکثر خاک ها به خوبی رشد می کند. تنها باید زهکشی خاک مناسب باشد. PH مناسب برای پرورش گل سیاه‌دانه ۶ الی ۷ و نیم می ‌باشد. زیرا خاک اسیدی موجب تقویت و رشد بهتر گیاه می شود.

زمان برداشت سیاه دانه

به طور معمول در خردادماه کشت پاییزه سیاه دانه و در تیرماه کشت بهاره آن قابل برداشت می باشد. با زرد شدن کپسول ها می توان برداشت را آغاز نمود.  به طور معمول از هر هکتار زمین کاشت شده حدود ۶۰۰ هزار کیلوگرم بذر سیاه دانه به دست می آید.

بیماری ها و آفات سیاه دانه

گیاه سیاه دانه نسبت به شوری، کمبود آهن و خاک های ضعیف حساس می باشد. این عوامل سبب می گردد تا به سرعت زرد گردد. نسبت به گرمای شدید نیز واکنش نشان می دهد. انگل سس به سیاه دانه حمله می کند. در ایران نیز بیماری هایی با علائم ریز برگی، کوتولگی شدید و سبز ماندن اندام گل در این گیاه دیده شده است.

در این مقاله به تشریح خواص عسل و سیاه دانه و نیز عسل و روغن سیاه دانه به طور کامل پرداختیم. از مصرف این ترکیب معجزه آسا غافل نشوید. امیدواریم این مقاله برای سلامت شما مفید و کمک کننده باشد.

5 thoughts on “خواص عسل و سیاه دانه

 1. امیر گفت:

  ممنون از اطلاعات خوبتون موفق باشید

  1. دکتر هانی گفت:

   از همراهی شما سپاسگذارم

 2. lokas گفت:

  سلام ممنون و مرسی خیلی عالی بود اطلاعات به نحوی بیان شده بود که سریع قابل فهم و درک ان بود سپاسگزارم

  1. shop_manager گفت:

   درود ،باعث افتخار است که توانسته ایم خدمت کوچکی به شما بزرگواران ارائه دهیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *