اطلاعات عمومی عسل و زنبور عسل

فرق زنبور عسل با زنبور بامبوس(زنبور درشت عسل)

زنبور بامبوس روی برگ گل

فرق زنبور عسل با زنبور عسل بامبوس (زنبور درشت عسل) چیست؟ درباره آن چه می دانید؟ با ما همراه باشید تا درباره آن بیشتر بدانید و به اطلاعات خود بیفزایید.

بیان تفاوت زنبور عسل و زنبور بامبوس

تفاوت های زیادی در مورد زنبور عسل و زنبور بامبوس وجود دارد. زنبورهای بامبوس را به نام زنبورهای مخملی می شناسند. آنها روی بدنه شان هیچ مویی ندارند و درشت تر از زنبورهای عسل هستند. این نمونه از زنبورها را به عنوان گونه های اصلی می شناسند. برای گرده افشانی در گلخانه ها آنها به فراوانی پیدا می شوند. به همین دلیل ممکن است که آنها را در جایی به غیر از سرزمین مادری شان مشاهده کنید. این زنبور از نوع تک همسری است یعنی تنها با یکی از زنبورهایی که نر هستند جفت گیری می کند.

ویژگی های توصیفی زنبور بامبوس

زنبور های بامبوس گرده گل را به بهترین نحو ممکن می توانند انبار کنند. به طور معمول از شهد گل ها و گرده گل ها تغذیه شان را انجام می دهند. زنبورهای ملکه بامبوس بین ۲۰ الی ۲۲ میلیمتر اندازه شان می باشد. زنبورهای نر بامبوس ۱۶ تا ۱۶ میلی متر طول دارند. زنبورهای کارگر بین ۱۱ الی ۱۷ میلیمتر طول شان است.

انتهای هر یک از این زنبورها سفید می باشد. آنها مانند زنبورهای کارگر بامبوس دارای دم سفید هستند. زنبورهای ملکه شکم نخودی و سفید رنگ دارند. زنبورهای کارگر از نظر بزرگی گونه‌ های متفاوتی دارند. بازه بزرگی‌سینه آنها بین ۲ الی ۶ میلیمتر می باشد. سنگینی هر یک از انواع زنبور های بامبو از ۶۸ تا ۷۵۴ میلی گرم می باشد.

زنبور بامبوس از نمای بالا

روش توزیع زنبورها

زنبور بامبوس در بخش‌ های معتدل اروپا بیشتر حضور دارد. اما از آنجایی که آنها می ‌توانند در شرایط متنوع زندگی کنند می توانید آنها را در خاور نزدیک، شمال آفریقا و جزیره‌ مدیترانه‌ هم پیدا کنید. زنبورهایی که از گلخانه‌ های کشورهای متنوع گریخته ‌اند در سراسر کشور ها وجود دارند. در برخی از مناطق به عنوان گونه مهاجم این نمونه زنبورها را می‌ شناسند. ژاپن، آرژانتین تاسمانی و چیلی از جمله مناطقی هستند که زنبور بامبوس را به عنوان زنبور مهاجم معرفی می‌ کنند.

کندوی این نمونه از زنبورها به طور معمول زیر زمین قرار می ‌گیرد. لانه متروکه بسیاری از جوندگان را به عنوان محل زندگیشان انتخاب می‌ کنند. سازه کندوی هر یک از زنبورهای بامبوس مانند یک شانه می باشد که در هر یک از سلول ‌های آنها تخم قرار داده می ‌شود. زنبور ملکه بامبوس تخم ها را در سلول‌ ها روی یکدیگر می پیند. هر یک از کلونی زنبورهای بامبوس بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ زنبور دارد. باید بدانید که زنبورهای کارگر بامبوس در ابعاد متفاوت هستند.

زندگی زنبور بامبوس

زنبورهای کارگر بامبوس جوان نیاز است از پایین ‌ترین سطح اجتماعی کلونی فعالیت شان را آغاز کنند. هرچه که آنها پیرتر می شوند به ملکه نزدیک تر خواهند شد و کنار او خدمت می کنند. جهت نمونه در این هنگام زنبورهای کارگر می‌ توانند تخم ها را جابجا نمایند و با ملکه ارتباط مستقیم داشته باشند. پس از آن زنبورهای کارگر  با ملکه از نظر جایگاهی به رقابت می رسند.

زنبورهای کارگر  بامبوس خشن تر می توانند ملکه را سرنگون کنند و زنبورهای کارگری که بر روی محیط مسلط هستند را برای جابجایی تخم ها انتخاب کنند. این نمونه از زنبورها را به عنوان ملکه دروغی معرفی می کنند. از همین رو ملکه فاصله‌اش را با بسیاری از زنبورهای کارگر حفظ می کند تا پس از مدتی زنبور کارگر جایگاهش را نگیرد. زنبور های مخملی بامبوس بر روی گونه های متنوع گل ها می نشینند.

نحوه جمع آوری غذای زنبورها

شلوغ ترین زمان کار آنها سحرگاه بین ساعت ۷ الی ۸ صبح است. چرا که بعد از آن هوا گرمتر می شود. زنبورها ترجیح می‌ دهند که زمان جمع آوری گرده و شهد گل در دمایی که نزدیک به ۲۵ درجه سانتی گراد است فعالیت کنند. زنبورهای بزرگتر به طور معمول در بیرون به دنبال غذا هستند. چرا که آنها می ‌توانند شهد و گرده بیشتری را به درون لانه بیاورند. همچنین آنها در برابر هوای نامناسب قوی ‌تر هستند.

آنها قادر می باشند که راه طولانی را برای پیدا کردن غذا پرواز نمایند. زنبورهای بامبوس کوچک تر به کارهای ساده تری درون لانه می پردازند. آنها غذا دادن به نوزادان را انتخاب می‌ کنند تا بتوانند فعالیت ‌های کلونی را به بهترین نحو ممکن انجام دهند. زنبورهایی که در بیرون غذا پیدا کرده اند به درون لانه می آیند و دیگر زنبورها را برای پیدا کردن غذا تشویق می کنند. زنبورهای بامبوس نر بیشتر از زنبورهای کارگر قادر به پرواز هستند.

در این مطلب درباره زنبور بامبوس صحبت کردیم. سعی کردیم مشخصات و مطالب زیادی را درباره آنها بیان کنیم که با آنها بیشتر آشنا شوید. امیدواریم این مطلب برایتان مفید واقع شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *