اطلاعات عمومی عسل و زنبور عسل

مقایسه زنبور بامبل با زنبور عسل

زنبور بامبل زیبا

زنبورهای بامبل یکی از پرشمارترین گونه‌های زنبور عسل در اروپا است. یکی از گونه های اصلی مورد استفاده در گرده افشانی گلخانه ای است.در ادامه این مطلب قصد داریم به موضوع مقایسه زنبور بامبل با زنبور عسل بپردازیم. با ما همراه باشید.( برای خرید عسل طبیعی می توانید به فروشگاه اینترنتی زنبورستان دکتر هانی راد مراجعه کنید.)

آیا زنبورهای بامبل عسل تولید می کنند؟

شاید برای شما هم این پرسش به وجود آمده باشد که آیا زنبورهای بامبل عسل تولید می کنند. در پاسخ باید بگوییم که بله زنبور بامبل عسل تولید می کند ولی مقدار آن بسیار کم است. در واقع مقدار آن به قدری است که تنها برای استفاده لانه می باشد. این زنبورها ذخیره سازی عسل را انجام نمی دهند، چرا که در فصل زمستان کلنی ندارند. آنها در فصل سرد هم بیرون می آیند و تغذیه شان را انجام می دهند.

مقایسه زنبورهای بامبل با زنبور عسل

اگر بخواهیم زنبور عسل را با زنبور بامبل مقایسه کنیم، به این نتیجه می رسیم که هیچ یک از آنها بر دیگری ارجحیت ندارند. هر دوی آنها در طبیعت ضروری می باشند. هر یک دارای بخش خاصی از سبک زندگی و بدن می باشند. این ویژگی شان به آنها اجازه می دهد که در طبیعت به خوبی زندگی کنند. شباهت بین این دو زنبور و تفاوت شان عبارت است از :

1. اندازه و شکل و ظاهر

زنبورهای بامبل نسبت به زنبورهای عسل بزرگتر هستند. شکل ظاهری آنها به صورت گرد می باشد. رنگ قهوه‌ای و مشکی متمایزی روی بدن آنها وجود دارد. به وسیله راه راه های زرد روشن در کمترین بازه زمانی قابل تشخیص می باشند. زنبور بامبل از بین اولین زنبوران شناخته می‌ شود که در بهار مشاهده می گردد.

مقایسه زنبور بامبل با زنبورعسل

آنها می‌ توانند بالهایشان را برای پرواز کردن در دمای پایین جهت جستجو گرم نمایند. اما زنبور عسل کوچکتر و براق تر می باشد. بر خلاف بدن زنبور بامبل که یک تکه است زنبور عسل دارای بخش میانی می باشد و اندازه کوچکتری دارد. زنبور عسل موهای کمتری روی بدنش قرار گرفته است. ولی زنبور بامبل دارای موی بیشتری می باشد.

2. زندگی اجتماعی زنبور عسل و زنبور بامبل      

زنبور عسل برخلاف زنبور بامبل در کلنی بزرگی زندگی می ‌کند که هزاران کارگر و ملکه حضور دارند و کارگران در کندو عسل وظایف مهمی بر عهده دارند. آنها می ‌توانند سالها در یک کلنی زندگی کنند. زنبورهای بالغ به طور دائم جایگزین زنبورهای پیر می‌ شوند.

زنبورهای بامبل از معدود زنبورهای ایالت متحده هستند که حشرات اجتماعی به شمار می‌روند.آنها دارای یک ملکه و کارگران متفاوت هستند. در واحد خانواده آنها چند صد هزار زنبور وجود دارد. کلنی آنها کوچکتر از زنبور عسل می باشد.

3. لانه سازی

زنبور بامبل و زنبور عسل لانه می سازند، اما تفاوت زیادی در لانه آنها وجود دارد. زنبور بامبل به طور معمول در زیر زمین لانه می سازد. اما زنبور عسل به ندرت در زمین زندگی می کند. اندازه لانه‌ هر یک از زنبورهای عسل و بامبل بر اساس اعضای کلنی می‌ باشد. ملکه بامبل لانه می سازد، تخم می گذارد و از دیگر زنبورها مراقبت می‌ کند. پس از اینکه زنبوران را بزرگ کرد و وظایف مشخصی را بر عهده زنبورها می‌ گذارد.

ملکه زنبور بامبل به طور دائم در لانه سرکشی انجام می ‌دهد. اما ملکه زنبورعسل تنها مسئول تخم گذاری است و به امور کارگران رسیدگی نمی کند. برخلاف کندوی زنبور عسل باید بدانید که لانه زنبور بامبل بعد از یک فصل رها می گردد. ملکه زنبور عسل به خواب زمستانی می رود ولی ملکه زنبور بامبل به خواب زمستانی نمی ‌رود. در فصل زمستان تمامی زنبوران بامبل فعالیت خود را انجام می دهند.(برای خرید ملکه زنبور عسل به سایت زنبورستان دکترهانی راد مراجعه کنید.)

4. نیش زنبور بامبل و زنبور عسل

زنبورهای بامبل و زنبور عسل دارای نیش هستند. در صورت تحریک هر دوی آنها می‌ توانند نیش بزنند. زنبور عسل تنها یک بار قادر است که نیش بزند، چرا که نیش زنبور عسل خاردار می باشد. زنبور عسل نیش صاف دارد که تنها یک بار نیش خود را می‌ تواند در بدن و یا اشیا متفاوت فرو کند. اما زنبور بامبل چندین بار می‌ تواند نیش بزند.

در واقع زنبور بامبل زیاد نیش نمی ‌زند، مگر اینکه به صورت جدی تحریک گردد. این زنبور در مستعمرات کوچک زندگی می‌ کند. بر همین اساس می ‌تواند بدون نیش زدن فعالیت خود را انجام دهد. اگر زنبور بامبل را بیش از اندازه تحریک کنید ممکن است که نیش تان بزند ولی با نیش زدن نمی میرد.

5. مقدار عسل تولیدی

شما باید به خوبی بدانید که زنبور بامبل و زنبور عسل می توانند عسل تولید کنند. مقدار تولید عسل زنبور بامبل نسبت به زنبور عسل کمتر است. در واقع زنبور بامبل تنها برای ذخیره خودش عسل تولید می کند. اما زنبور عسل مقدار زیادی عسل تولید می کند.

به همین دلیل بسیاری از افراد می ‌توانند ذخیره سازی زنبور عسل را برای خود مورد استفاده قرار دهند. در کلنی زنبور عسل؛ فصل زمستان وجود دارد و ملکه به خواب می‌ رود. اما در کلنی زنبور بامبل فصل زمستان وجود ندارد و زنبوران به طور دائم فعالیت خود را انجام می‌ دهند.

جمع بندی

در این مطلب به مقایسه زنبور بامبل با زنبور عسل پرداختیم.به طور کلی باید به خوبی بدانید که زنبورهای بامبل شبیه زنبور عسل هستند و در تولید عسل نقش مهمی بر عهده دارند. اما زنبور بامبل عسل کمی تولید می کند و در فصل زمستان خواب زمستانی ندارد. ولی زنبور عسل، عسل زیادی تولید می‌ کند و خواب زمستانی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *