اطلاعات عمومی عسل و زنبور عسل

آیا مصرف عسل برای نوزاد مضر است؟

کودکی که لباس شبیه زنبور عسل پوشیده

مصرف عسل برای بدن بسیار مفید است. در این مطلب قصد داریم با غذاهایی که برای نوزادان مضر هستند آشنا شویم و قبل از خرید عسل بررسی کنیم که مصرف عسل برای نوزاد مضر است یا نه؟ پس با ما همراه شوید.

مصرف چه غذاهایی برای نوزادان مضر است؟

قبل از آنکه بخواهیم با مضرات مصرف عسل برای نوزاد ها آشنا شویم، به بررسی مواردی می پردازیم که مصرف آن ها برای نوزادان ممنوع است. به طور کلی، کودکان شیر خوار یا همان نوزادان باید تغذیه کاملا برنامه ریزی شده ای داشته باشند. شیر اولین اولویت آنان است.

اما وقتی نوزاد تان بزرگ و بزرگ تر می شود، تمایل دارد غذاهای جدید را امتحان کند. شما باید کاملا آگاهی داشته باشید که چه مواد غذایی و خوراکی هایی برای نوزاد شما مناسب است و چه غذاهایی نیز مضر می باشد. در ادامه با مواد غذایی که برای نوزادان مضر هستند، آشنا می شویم:

شیر گاو

همیشه پزشکان توصیه میکنند، نوزادان تا تولد یک سالگی شان، از شیر مادر یا شیر خشک تغذیه کنند. پس شما نمی توانید از شیر های دیگر برای تغذیه فرزندتان استفاده نمایید. زیرا نوزادان تا قبل از یک سالگی، نمی توانند آنزیم ها و پروتئین های شیر گاو را هضم کنند. همچنین برخی مواد معدنی که در شیر گاو وجود دارند، می توانند به کلیه های نوزاد آسیب برسانند.

هرچند شیر گاو دارای خواص بسیاری است و مصرف شیر گاو توصیه می گردد ولی، شیر گاو تمام مواد مغذی مناسب را که برای یک نوزاد در حال رشد مناسب باشد، فراهم نمی کند.

سفیده تخم مرغ

تخم مرغی که سرشار از پروتئین است، مانند مصرف عسل برای نوزاد ها، به هیچ عنوان توصیه نمی شود. به هیچ وجه به کودکان زیر یک سال، تخم مرغ ، به ویژه سفیده آن را ندهید. علت این توصیه بخاطر واکنش های آلرژیکی است که سفیده تخم مرغ در بدن نوزاد ایجاد می کند.

مرکبات

نوزاد زیبا در حال خوردن عسل

وقتی نوزاد شما یک منبع غنی از ویتامین C را مصرف نماید، موجب می شود مبتلا به دردهای شکمی شود و یا رفلاکس اسید معده پیدا کند.  به همین خاطر پزشکان اطفال می گویند: در دو ماه اول تولد نوزاد، از دادن میوه و آب مرکبات به کودک خودداری کنید.

از دیگر موادی که توصیه می گردد به نوزادان خود ندهید، می توان به: غذاهای دریایی به ویژه صدف و میگو، گندم، تکه های بزرگ غذا، غذاهای نرم مثل ژله و مواد غذایی سخت مانند آجیل اشاره کرد.

دقت داشته باشید همه این مواد غذایی که ذکر شد، دارای ویتامین، پروتئین و مواد مغذی هستند. اما مصرف آن ها برای کودکان زمان مشخصی دارد و شما از همان ابتدا نمی توانید از تمام مواد غذایی برای تغذیه نوزاد خود استفاده کنید.

چرا مصرف عسل برای نوزاد توصیه نمی گردد؟

مصرف عسل برای نوزاد باعث بروز بیماری به نام “بوتولیسم” می شود. این بیماری زمانی اتفاق می افتد که سموم نوعی باکتری وارد بدن نوزاد شود. این بیماری از طریق باکتری کلستریدیوم بوتولینوم که در خاک و گرد و غبار وجود دارد، ایجاد می گردد. این باکتری ها در عسل نیز موجود می باشند. به همین خاطر است که به نوزادان کمتر از یک سال هرگز نباید عسل داده شود.

در واقع نوزادان هیچگونه عسلی را نباید مصرف کنند. زیرا عسل در بدن نوزادان، کلستریدیوم بوتولینوم را در خود جای داده که منجر به تولید هاگ بوتولینوم می شود. این هاگ بوتولینوم ها سمومی ترشح می کنند که می تواند منجر به ضعف عضلانی، گریه ضعیف، مکیدن ضعیف، یبوست و حتی فلج در نوزادان شود.

وقتی کودک شما به سنین بالاتری برسد، می تواند از عسل تغذیه نماید. زیرا سیستم گوارشی او قوی تر و تکامل یافته تر شده و قادر است سموم و باکتری های مضر را از بین ببرد. اما سیستم گوارشی نوزادان توانایی تشخیص و حذف این سموم و باکتری ها را ندارد. پس بسیار مراقب باشید تا به هیچ شکلی به نوزاد خود عسل ندهید.

اگر مصرف عسل برای نوزاد به طور ناخواسته رخ داده و شما بدون اطلاع از موارد ذکر شده به نوزاد خود عسل داده اید، باید بلافاصله به پزشک مراجعه کرده و نوزاد را تحت درمان قرار دهید. عموما نوزادانی که به بوتولیسم مبتلا می شوند باید در ICU تحت مراقبت باشند. روش های درمانی که پزشکان استفاده می کنند، عوارض ناشی از مصرف عسل را در بدن نوزاد محدود می کنند.

اولین علائمی که بعد از مصرف عسل برای نوزاد رخ می دهد، یبوست است. بعد از آن در طی روزهای بعدی نوزاد دچار ضعف، کاهش اشتها، بی میلی به غذا و گریه کردن می شود. اگر بیماری بیشتر پیشرفت کند، نوزاد بی حرکت تر شده و بیماری به مرحله وخیمی می رسد. پس با دیدن اولین نشانه حتما تغذیه نوزاد را بررسی کنید و سپس او را نزد پزشک ببرید.

جمع بندی

در این مطلب سعی کردیم شما را با مواد مضر برای سلامت نوزاد  و همچنین مصرف عسل برای نوزاد آشنا کنیم تا نسبت به تغذیه او محتاط تر باشید. نکته مهم آن است که نوزادان در یک سال اول زندگی فقط به شیر مادر یا شیر خشک نیاز دارند. پس عدم مصرف عسل برای نوزاد و سایر موادی که ذکر کردیم را جدی بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *