اطلاعات عمومی عسل و زنبور عسل

آیا عسل طبیعی یخ می زند؟

یک ظرف عسل یخ زده با یک ظرف عسل مایع

برای شناسایی و خرید عسل طبیعی سوالات مختلفی به ذهن افراد می رسد. یکی از این سوالات این است که آیا عسل طبیعی یخ می زند؛ یا خیر؟ جواب این سوال نه تنها به تشخیص عسل طبیعی می تواند کمک کند، بلکه یکی از روش های نگهداری عسل طبیعی را نیز به ما می آموزد. در این مطلب ابتدا به روش های نگهداری عسل می پردازیم و پس از آن به سراغ سوال آیا عسل طبیعی یخ می زند یا خیر می رویم.

برای نگهداری عسل طبیعی چه باید کرد

روش های زیادی برای نگهداری عسل وجود دارد، بهتر است با اطلاع از این روش ها به طول عمر عسل خود کمک کنید. از روش هایی که جهت نگهداری عسل طبیعی پیشنهاد می شود، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

انتخاب ظرف مناسب برای نگهداری عسل

به دلیل اینکه عسل یک ماده اسیدی است و آب اندکی دارد، نباید آن را درون ظروف فلزی نگهداری کرد. این اقدام باعث واکنش بین عسل و ظرف شده و ترکیبات عسل را تحت تاثیر قرار می دهد. پس سعی کنید تا جایی که امکان دارد عسل هایی تهیه کنید که درون بطری های شیشه ای بسته بندی شده اند. با این روش می توانید به نگهداری سالم تر عسل بپردازید.

اگر عسلی که خریداری کردید، در ظروف پلاستیکی یا سفالی بود، نگران نباشید؛ زیرا این ظروف هم برای نگهداری عسل مناسب می باشند.

محل مناسب برای نگهداری عسل

عسل را باید در مکانی خشک و خنک نگهداری کرد. سعی کنید مکانی مناسب جهت نگهداری عسل انتخاب کنید؛ تا به مدت طولانی بتوانید از عسل استفاده کنید. به خصوص توجه داشته باشید عسل را در مکانی مرطوب قرار ندهید؛ زیرا عسل به شدت رطوبت را جذب می کند  و همچنین رطوبت برای عسل اصلا خوب نیست.

فردی یک ظرف حاوی عسل در دست دارد که یک قاشق چوبی عسل از آن برداشته است

دمای مورد نیاز برای نگهداری عسل طبیعی

تحقیقات نشان داده دمای ۱۰ الی ۲۰ درجه برای نگهداری عسل بسیار مناسب است. شما می توانید از قفسه های آشپزخانه یا کابینت ها برای نگهداری عسل استفاده کنید. این قفسه ها علاوه بر داشتن دمای مناسب از رطوبت نیز دور بوده و جهت نگهداری عسل پیشنهاد می شوند.

مکان هایی که برای نگهداری عسل توصیه نمی شوند

عموما برای نگهداری مواد خوراکی اولین جایی که به ذهنمان می رسد، یخچال است. درست است یخچال برای نگهداری مواد خوراکی مناسب است، ولی بهتر است عسل را درون یخچال نگه ندارید. همچنین اگر گاز طرح فر دارید، از قفسه های آن برای نگهداری عسل استفاده نکنید. زیرا حرارت اجاق گاز به عسل وارد می شود و طعم و رنگ عسل را تغییر می دهد. همچنین حرارت خورشید هم؛ برای عسل مناسب نیست و توصیه می کنیم عسل را پشت پنجره که رو به آفتاب است، قرار ندهید.

آیا عسل طبیعی یخ می زند یا خیر؟

با موارد نگهداری عسل آشنا شدیم. اکنون می خواهیم بدانیم آیا عسل طبیعی یخ می زند یا خیر؟ بهتر است بدانید عسل هم طبیعی و هم مصنوعی هر دو یخ می زنند. پس توقع نداشته باشید با قرار دادن عسل در فریزر، یخ نزند. اما مهم است که چگونه عسل را در فریزر قرار دهید. باید عسل را در ظرفی بزرگتر گذاشته و سپس درون فریزر بگذارید .

با قرار دادن عسل در فریزر، عسل یخ می زند ولی شما می توانید به مدت چند سال از این عسل استفاده نمایید. تاریخ قرار دادن عسل در فریزر را روی آن بنویسید تا بدانید چند وقت است که عسل را در فریزر نگهداری می کنید.

ظرفی به شکل کندو که حاوی یک بطری عسل و چند تیکه موم عسل است

اگر در فصل تابستان به خریداری عسل پرداختید، و قصد داشتید در فصل زمستان آن را مصرف کنید، از فروشنده نپرسید آیا عسل طبیعی یخ می زند یا خیر؟ چرا که این اتفاق کاملا طبیعی است؛ ضمن اینکه آسیبی به عسل هم وارد نمی شود و ترکیبات و خواص عسل ثابت باقی می ماند. در واقع این روش برای افرادی که قصد دارند تا چندین ماه از عسل استفاده نکنند، روش بسیار مناسبی است.

بعد از خارج کردن عسل یخ زده از فریزر، چه کنیم؟

سعی کنید چندین ساعت قبل از مصرف عسل، آن را از فریزر خارج کنید. از حرارت دادن به عسل یا قرار دادن آن در آفتاب خودداری کنید. بهتر است آن را درون دمای اتاق قرار دهید تا به مرور زمان یخ آن باز شود.

اگر قصد دارید عسل را برای صبحانه میل کنید، شب قبل از خواب آن را از فریزر خارج کرده تا عسل زمان کافی برای ذوب شدن داشته باشد. سپس می توانید به راحتی عسل را برای صرف صبحانه آماده کنید.

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم به سوال  آیا عسل طبیعی یخ می زند یا خیر؟ پاسخ دهیم. امیدواریم با خواندن این مطلب بتوانید هم روش های صحیح نگهداری عسل را بهتر بشناسید و هم نسبت به یخ زدن عسل نگران نشوید؛ این امر کاملا طبیعی است و مشکلی برای عسل ایجاد نخواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *