اطلاعات عمومی عسل و زنبور عسل

آیا عسل طبیعی حباب دارد؟

عسل حباب دار

هنگام خرید عسل طبیعی، عده ای از روش مشاهده حباب های درون عسل قصد پی بردن به طبیعی بودن عسل را دارند، ولی آیا عسل طبیعی حباب دارد؟ در این مطلب قصد داریم این روش را بررسی نماییم. پس با ما همراه شوید.

روش های تشخیص عسل طبیعی

در اینجا به بررسی برخی از روش های تشخیص عسل طبیعی می پردازیم.

روش اول

وقتی از کسی کمک می خواهید تا روش های شناسایی عسل را به شما بگوید، ممکن است روش های متعددی را به شما پیشنهاد دهد، که یکی از این روش ها در واقع دیدن حباب درون شیشه های عسل است. اما ایا عسل طبیعی حباب دارد؛ بله این یکی از روش های شناسایی عسل طبیعی می باشد. از آنجایی که رطوبت درون عسل محدود است، از طریق حباب های درون شیشه می توان عسل طبیعی را شناخت.

روش دوم

روش های دیگری نیز برای شناسایی عسل طبیعی وجود دارد. می توانید از طریق ویژگی کشسانی عسل پی به طبیعی بودن آن ببرید ؛ همچنین  عسلی که طبیعی باشد، ویژگی کشسانی زیادی دارد که با توجه به این ویژگی می توان پی به طبیعی بودن آن برد.

روش سوم

راه حل دیگری نیز برای شناسایی عسل طبیعی وجود دارد. عسل اگر طبیعی باشد نباید به راحتی در آب حل شود. حتی اگر آب گرم باشد، باز هم باید زمان صرف شود تا عسل درون آب حل گردد، پس اگر توانستید عسل را به راحتی در آب حل نمایید، نسبت به طبیعی بودن آن شک کنید.

قاشق عسل درون ظرف عسل که عسل ها حباب دارد.

مشاهده حباب در عسل روش خوبی برای شناسایی عسل طبیعی است. ولی اگر قبل از خریدن عسل اجازه تست کردن آن را  داشته باشید، با توجه به طعم و مزه عسل نیز می توانید عسل طبیعی را از عسل تقلبی تشخیص  دهید.  دقت کنید اگر عسل تقلبی باشد، طعم آن مانند عسل طبیعی شیرین بوده ولی شیرینی آن شبیه به شکر است. پس اگر موقع تست عسل، طعم شیرین شکر را حس کردید، بدانید که آن عسل تقلبی است.

آیا داشتن حباب در عسل خوب است؟

باید بگوییم بله عسل طبیعی حباب دارد و  نه تنها دیدن حباب درون شیشه های عسل نشانه خوبی است، بلکه به طور کاملا واضح و شفاف نشان دهنده خلوص عسل می باشد. وقتی شما عسل خریداری می کنید، ممکن است کف سفید عجیبی روی شیشه عسل مشاهده کنید. برخی با دیدن این کف روی عسل، فکر می کنند عسل تاریخ انقضا دارد و محصولی که خریداری کرده اند، از بین رفته است.

این تفکر کاملا اشتباه است ؛ در واقع این لایه کف از طریق یک فرایند طبیعی تشکیل شده است. این لایه با گذر زمان تشکیل می شود. یعنی با گذشت زمان، عسل طبیعی متبلور شده و حباب‌های هوا تا بالای شیشه بالا می‌آیند. این فرآیند موجب می شود، لایه ای سفید روی عسل تشکیل گردد.

خریداران عسل می توانند با دیدن چنین لایه ای روی ظرف عسل، مطمئن شوند که عسل به طور طبیعی بسته بندی شده است و هیچ گونه حرارتی به عسل وارد نشده است. همچنین عسلی که طبیعی باشد و قند مصنوعی نداشته باشد، لایه ای از کف روی آن تشکیل می گردد. پس اگر بپرسند آیا عسل طبیعی حباب دارد؛ باید با قاطعیت بگوییم بله؛ و  ضمن اینکه وجود لایه ای از کف نیز روی عسل نشانه طبیعی بودن آن است.

از بین رفتن خواص عسل در اثر حرارت دیدن

برخی از عسل ها را بعد از خارج کردن از کندو، به کارخانه برده و حرارت می دهند تا اگر ذرات جامد در آن وجود داشته باشد، از بین برود. همچنین برای از بین بردن برخی باکتری ها که موجب تخمیر عسل می شود، از حرارت استفاده می کنند. این درحالیست که حرارت دادن به عسل نه تنها خواص آن را به کل از بین می برد، بلکه دیگر نمی توان به آن عسل، عسل طبیعی اطلاق کرد.

 کاسه عسل طبیعی حباب دار

پس بهتر است عسلی خریداری کنید که مستقیما از کندو به داخل شیشه ریخته شده باشد و هیچ گونه تغییراتی روی آن صورت نگرفته باشد. با خرید از مراکز معتبر می توانید عسل طبیعی به دست بیاورید و از خواص ارزشمند این ماده خوراکی بهره مند شوید.

عسل تقلبی یا مصنوعی

عسل های مصنوعی یا تقلبی را از شیره میوه ها که دارای مواد و ترکیباتی مشابه عسل طبیعی هستند، تهیه می کنند. در واقع برای تولید عسل مصنوعی یا تقلبی، به ترکیب آب میوه ها به طریق صنعتی می پردازند که در این روش، زنبورعسل هیچ دخالتی ندارد. همچنین از قند، نیشکر و میوه های شیرین مانند هندوانه، خربزه، خرما و کدو تنبل برای تولید این نوع عسل ها استفاده می شود. خوشبختانه  این روش در کشورمان چندان متداول نیست.

کلام پایانی

در این مطالب سعی کردیم به سوال آیا عسل طبیعی حباب دارد، پاسخ دهیم. همان طور که گفته شد یکی از راه های تشخیص عسل طبیعی مشاهده حباب در آن است. امیدواریم هنگام خرید عسل به نکات ذکر شده دقت کنید و عسل طبیعی خریداری نمایید. اگر می خواهید از خواص درمانی عسل بهره مند شوید، در انتخاب عسلی که خریداری می کنید، دقت زیادی به خرج دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *