ترکیب عسل با سایر مواد غذایی

ارتباط عسل و گلابی چیست؟

تعدادی گلابی و مقداری عسل و چای روی میز

عسل از مواد غذایی است که از فعالیت زنبورها تهیه می شود. گلابی نیز میوه ای است که از درخت هایی که در نواحی سردسیر رشد می کنند، به دست می آید. هر کدام از این مواد غذایی دارای خواص و ترکیبات متفاوتی می باشند. با این حال سوال این است که آیا ترکیب عسل و گلابی می تواند تاثیر بیشتری بر سلامتی انسان بگذارد؟ پاسخ این سوال در ادامه مطلب است.

ترکیبات موجود در عسل و گلابی

عسل دارای ترکیبات زیادی از قبیل آنتی اکسیدان ها، آمینو اسیدها، ویتامین ها، فیبر، کربوهیدرات، مواد معدنی همچون فسفر، پتاسیم، کلسیم، آهن، سدیم، روی و … می باشد.(برای خرید عسل طبیعی به سایت زنبورستان دکتر هانی راد مراجعه کنید.)

گلابی نیز به رنگ های مختلفی مانند سبز، زرد، قرمز و … در طبیعت موجود است.این میوه درختی دارای انواع ویتامین ها، آنتی اکسیدان ها، فیبر، پروتئین، فلانوئید، مواد معدنی همچون آهن، منیزیم، منگنز، فسفر، پتاسیم، مس و … می باشد.

قابل ذکر است که عسل و گلابی دارای طعم شیرینی هستند و هر دو دارای گلوکز و فروکتوز می باشند.

مزایای استفاده از ترکیب عسل و گلابی

این دو ماده غذایی دارای خواص زیادی هستند اما مخلوط آنها می تواند به رفع بسیاری از بیماری ها و یا کنترل آنها کمک کند.

تاثیر بر مغز:

این ترکیب گیاهی دارای مقدار زیادی کروستین، اسید آمینو های ضروری بدن، مس و فسفر می باشد.این ترکیبات مغز را تقویت می کنند و به مغز کمک می کنند که حافظه افراد به خصوص سالمندان دیرتر ضعیف شود و دیرتر به آلزایمر مبتلا شوند.

تاثیر بر تقویت سیستم ایمنی بدن:

این دو ماده طبیعی دارای مقداری زیادی آنتی اکسیدان می باشند. آنتی اکسیدان ها می توانند رادیکال های آزاد موجود در بدن را از بین ببرند و در نتیجه سیستم ایمنی بدن را تقویت کنند.البته از تاثیر وجود انواع ویتامین ها و مواد معدنی مانند مس بر تقویت سیستم ایمنی بدن نیز نباید به راحتی بگذریم.

تاثیر بر پوست:

افراد می توانند از مخلوط عسل و گلابی به عنوان یک ماسک و یا ماده خوراکی استفاده کنند. به همین دلیل می توانند از خواص فوق العاده آنها برای پوست بهرهمند شوند.

این ترکیب مغذی می تواند انواع جوش ها، آکنه ها، لک ها و جای زخم ها و سوختگی ها را از روی پوست پاک کند. این ترکیب می تواند پوست افراد را یک تا دو درجه شفاف تر و براق تر کند.

تاثیر عسل و گلابی  بر قلب:

این ترکیب مغذی می تواند سبب تقویت قلب شود. این ترکیب می تواند کلسترول های بد موجود در خون را از بین ببرد و به نوعی به احیای قلب بپردازد.

مقداری عسل و گلابی

پتاسیم موجود در این ترکیب غذایی سبب می شود که گردش جریان خون در بدن و قلب به خوبی انجام شود و عروق کار خود را به خوبی انجام دهند.

تاثیر بر استخوان ها و دردهای مفصلی:

این مواد غذایی داری مقدار زیادی کلسیم و منیزیم می باشند. به همین دلیل می توانند از پوکی استخوان جلوگیری کنند.این ترکیب غذایی به افراد کمک می کند که دردهای مفصلی و استخوانی خود را در زمان ابتلا به بیماری هایی همچون روماتیسم و یا آرتروز کاهش دهند.

تاثیر بر سرماخوردگی:

ترکیب عسل و گلابی برای دوران سرماخوردگی نیز موثر است. افراد می توانند با استفاده از ویتامین های موجود در این ترکیب طبیعی، دردهای گلو را از بین ببرند و سرفه های خود را کم کنند.

تاثیر بر سیستم گوارشی بدن:

استفاده از مخلوط عسل و گلابی سبب می شود که روند هضم غذا در معده بهبود یابد و زخم های معده تسکین یابند.افراد با مصرف این ترکیب غذایی می توانند حالت تهوع، استفراغ، نفخ و دردهای شکمی خود را از بین ببرند.

افراد می توانند با مصرف این ترکیب گیاهی بعد از وعده های غذایی،  مشکلات گوارشی خود مانند التهابات روده را نیز از بین ببرند و از ابتلا به سرطان معده جلوگیری کنند.

تاثیر بر بیماری آسم:

این ترکیب طبیعی دارای آمینواسیدها و فلانوئید های زیادی است. به همین دلیل می تواند به درمان تنگی نفس بپردازد و به ریه ها اجازه دهد که بهتر نفس بکشند.

مقاله مرتبط:“خواص عسل و چغندر چیست؟”

نحوه تهیه ترکیب عسل و گلابی

افراد این ترکیب گیاهی و غذایی را به طرق مختلفی تهیه می کنند:

برخی از افراد گلابی را له می کنند و به آن مقداری عسل اضافه می کنند و مخلوط تهیه شده را در میان وعده های مختلف استفاده می کنند تا از تاثیرات درمانی آن بهره ببرند.

گاهی اوقات نیز افراد از این روش، برای تهیه یک ماسک صورت استفاده می کنند.

در این میان برخی از افراد عسل و آب گلابی را با هم مخلوط می کنند و از آن به عنوان یک نوشیدنی طبیعی در مهمانی های خود استفاده می کنند.

کلام آخر درباره عسل و گلابی

مصرف ترکیب عسل و گلابی در اسلام به افراد توصیه شده است. زیرا این ترکیب دارای خواص زیادی است؛ اما افراد باید در مصرف آن جنبه تعادل را رعایت کنند تا درگیر بیماری هایی مانند فشار خون بالا و یا دیابت نشوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *