اطلاعات عمومی عسل و زنبور عسل

عسل و بلوغ زودرس چه ارتباطی بهم دارند؟

شیشه عسل روی میز

عسل و بلوغ زودرس عنوانی است که شاید خیلی از افراد اطلاعی از آن نداشته باشند. به همین خاطر قصد داریم در این مطلب به بررسی این موضوع بپردازیم تا به اهمیت خرید عسل پی ببریم. پس با ما همراه شوید تا در این باره بیشتر صحبت کنیم.

بلوغ کدام مرحله از زندگیست؟

بلوغ جنبه های مختلف زندگی هر فردی را تحت تاثیر قرار می دهد و کودکان با ورود به سنین بلوغ، با تغییرات زیادی رو به رو می شوند. بله درست متوجه شدید، بلوغ در سنین خاصی رخ می دهد و عموما همه کودکان با رسیدن به سنین ۸ الی ۱۴ سالگی، شاهد تغییرات زیادی در بدن خود هستند.

بلوغ به معنای تکامل و رشد است که بخش اعظمی از آن مربوط به ابعاد جنسی هر فردی می شود. به همین خاطر بلوغ را باید به سه بخش تقسیم کرد:

تغییرات جنسی

 این بخش از بلوغ را، تغییرات جسمی نیز می نامند. زیرا افراد به لحاظ بدنی و جسمی نیز دچار تغییراتی می شوند. رشد اندام های جنسی و تکامل یافتن اندام تناسلی، از دیگر تغییراتی است که فرد با آنها مواجه می شود.

تغییرات رفتاری

در این سنین، کودکان با تصور اینکه دیگر بالغ و بزرگ شده اند، رفتار های نادرستی را از خود بروز می دهند. رفتار هایی مثل: پرخاشگری، مصرف دخانیات، روابط جنسی زودرس و غیره. به دلیل بروز چنین رفتار هایی، خانواده ها بسیار زیاد مسئول هستند تا فرزندان خود را مدیریت کرده و از چنین اتفاقاتی جلوگیری نمایند.

تغییرات روانی

وقتی کودکان به سنین نوجوانی می رسند و نشانه های بلوغ را در خود می بینند، ناراحت و مضطرب می شوند. تجربه اتفاقاتی که تا قبل از آن در زندگی شان جایی نداشته است، سیستم روحی و روانی آن ها را برهم می ریزد.

بلوغ زودرس چیست؟

اما بلوغ چه ارتباطی با عسل می تواند داشته باشد؟ رابطه عسل و بلوغ زودرس زمانی مشخص می شود که فرزند شما قبل از موعد ذکر شده، دچار تغییرات شود. همانطور که پیشتر ذکر کردیم، بلوغ در سنین نوجوانی یعنی وقتی فرزند شما به سن ۸ سالگی می رسد، شروع می شود و تا ۱۴ سالگی این تغییرات ادامه دارد.

اگر بخواهیم میانگین سنی که اوج تغییرات در کودکان رخ می دهد را ذکر کنیم؛ باید بدانید میانگین سن بلوغ در دختران ۱۰ سالگی و در پسران ۱۱ سالگی است. پس اگر فرزند دختر دارید، باید در سنین ۹ یا ۱۰ سالگی آماده مشاهده تغییرات در او باشید.

بلوغ زودرس همانطور که از نامش پیداست، زمانی زودتر از آنچه بیان شد، رخ می دهد. این موضوع می تواند با مشکلاتی هم برای کودک و هم برای خانواده ها همراه باشد. اگر تغییرات جنسی، روانی و رفتاری که در بخش قبل ذکر گرید، در سنین قبل از ۸ سالگی در فرزند دختر شما، نمود پیدا کرد؛ یعنی دخترتان دچار بلوغ زودرس شده است.

مقداری عسل ریخته شده روی میز

همچنین اگر فرزند پسر دارید و قبل از آنکه به سن ۹ سالگی برسد، شاهد نشانه های بلوغ و تغییرات جنسی، روانی و رفتاری در او بودید، بدانید او نیز دچار بلوغ زودرس شده است. شما می توانید با توجه به موارد زیر، متوجه بلوغ زودرس در فرزندان خود شوید. نشانه های بلوغ زود رس در دختران بدین گونه است:

  • رشد سینه
  • شروع قاعدگی
  • رشد سریع قد

نشانه های بلوغ زود رس در پسران بدین گونه است:

  • بزرگ شدن بیضه یا آلت تناسلی
  • رشد سریع قد

ارتباط عسل و بلوغ زودرس

رابطه عسل و بلوغ زودرس را می توان اینگونه توضیح داد که، کودکان باید از تغذیه های مناسب برخوردار باشند تا دچار بلوغ زودرس نشوند. شما می توانید به جای مصرف غذاهای کنسروی و تنقلاتی که به هیچ عنوان دارای خاصیت نیستند، از ترکیب عسل با سایر مواد خوراکی استفاده کنید تا فرزندان تان دچار بلوغ زودرس نشوند.

عسل یک منبع شیرین کننده است که پیشنهاد می کنیم برای پختن کیک و شیرین یا چای، از آن به جای شکر استفاده نمایید. در این صورت قادر خواهید بود، مضرات مصرف شکر را به حداقل برسانید و با خوردن عسل، ویتامین و پروتئین هایی که بدن به آنها نیاز دارد را فراهم کنید.

یکی از عواملی که موجب بلوغ زودرس می گردد، چاقی است. رابطه عسل و بلوغ زودرس را می توان در این خصوص نیز اثبات نمود، زیرا مصرف عسل موجب از بین رفتن چربی های اطراف قلب می گردد و به همین خاطر تا حدودی می تواند از چاقی فرزندان شما جلوگیری کند.

همچنین تحقیقات اخیر نشان داده است، افرادی که دچار اضافه وزن هستند، با مصرف روزانه یک قاشق غذا خوری عسل، می توانند به لاغر شدن خود کمک کنند. فرزندان خود را تشویق کنید تا در کنار رژیم های مناسب و عدم مصرف تنقلات، روزانه یک قاشق عسل بخورند تا علاوه بر ورود مواد مغذی و معدنی به بدن شان، لاغر نیز شوند.

جمع بندی

از آنجایی که بین عسل و بلوغ زودرس نمی توان ارتباط مستقیم و ویژه ای پیدا کرد، اما می توان این ماده طلایی را راهی مطمئن برای تامین ویتامین ها و پروتئین ها برای بدن کودکان دانست. پس با چیدن سفره ای که عسل در آن می درخشد، هم سلامت فرزندانتان را تامین نمایید و هم از چاقی و بلوغ زودرس آنان جلوگیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *