خواص عسل طبیعی

خواص عسل برای سوختگی چیست؟

استفاده از عسل برای سوختگی دست

خواص عسل برای سوختگی چیست؟ آیا می دانستید در گذشته عسل برای سوختگی مزیت زیادی داشته است. امروزه هم از عسل برای درمان سوختگی استفاده می‌ کنند. سابقه استفاده کردن دارویی از عسل طبیعی به سال‌ ها قبل باز می‌گردد. عسل جایگاه ویژه‌ ای داشته است و همچنان در طب سنتی کاربردهای زیادی دارد. یکی از مهمترین خواص عسل درمان زخم و سوختگی می باشد.توجه داشته باشید خواص که گفته می شود برای عسل طبیعی است پس هنگام خرید عسل توجه داشته باشید که عسل طبیعی و مرغوب خریداری  کنید. در این مطلب به تفصیل در این مورد صحبت می کنیم.

عسل طبیعی برای سوختگی و ترکیبات آن

 عسل طبیعی از آنجایی که دارای ویژگی ضد قارچی، آنتی‌ بیوتیکی و ضدعفونی کنندگی است، به عنوان یکی از اصلی ترین روش های درمانی بیماری پوست شناخته می شود. عسل طبیعی یک ماده شگفت انگیز است که توانایی زیادی برای ترمیم و بازسازی پوست دارد. جهت درمان سوختگی از عسل طبیعی می توانید استفاده کنید و آن را روی محل سوختگی بریزید.

روند بهبود سوختگی درجه یک و دو با استفاده از این روش سریعا انجام می ‌شود. عسل زمان استفاده روی محلی که آسیب دیده است با چندین خواص ویژه می تواند پوست را التیام ببخشد. به طور کلی شما از عسل برای سوختگی های سطحی می توانید استفاده کنید. عسل دارای پی اچ اسیدی می باشد. باکتری ها در یک محیط اسیدی قادر به ادامه زندگی نمی باشند؛ به همین دلیل استفاده از عسل از رشد باکتری ها تا حد زیادی جلوگیری خواهد کرد.

عسل طبیعی موجب خنک شدن هر یک از نواحی سوخته شده  می شود و از شدت و همچنین میزان درد سوختگی کم می کند. عسل به عنوان یک آنتی بیوتیک طبیعی شناخته می‌ شود که مانع ایجاد عفونت ثانویه روی زخم می گردد.

مقاله مرتبط:“آیا عسل ضد قارچ است؟”

خواص عسل جهت درمان سوختگی

خاصیت ترمیم کنندگی قوی عسل طبیعی موجب سرعت بخشیدن بهبود محل آسیب دیده خواهد شد. قند درون عسل به دلیل ویژگی اسمزی تورم را کمتر می‌ کند و جریان لنفی را تا حد زیادی فعال می‌ سازد. اثر اسمزی در عسل موجب بیرون کشیده شدن آب از درون سلول باکتری و در آخر مرگ آنها می گردد. خاصیت رزینی عسل یکی دیگر از خواص عسل طبیعی به شمار می ‌رود.

دو تیکه موم عسل

عسل طبیعی به عنوان یک لایه عمیق روی پوست عمل می‌ کند. عسل مانع رسیدن هوا به پوست می گردد و از از ایجاد تاول جلوگیری خواهد کرد. بنابراین شما برای جلوگیری کردن از تاول بعد از سوختگی می‌ توانید عسل طبیعی را استفاده کنید. اگر شما مایل هستید که از عسل برای سوختگی استفاده کنید باید مناسب ترین عسل را انتخاب نمایید.

عسل را برای سوختگی هایی که بسیار شدید است و درجه ۳ می باشد به هیچ عنوان نباید به کار ببرید. عسل طبیعی و فیلتر نشده را جهت درمان سوختگی باید به کار بگیرید. استعمال عسل هایی که تقلبی هستند نه تنها به شرایط سوختگی کمکی نمی‌ کند بلکه موجب حساسیت در محل آسیب دیده می شود. بر همین اساس مشکلات جدی ‌تری برای پوست شما به وجود می ‌آورد.

مناسب ترین عسل برای سوختگی

شما می توانید از عسل کنار، عسل پیچک و عسل نمدار برای درمان سوختگی استفاده کنید. عسل طبیعی آویشن و زرشک گزینه مناسبی برای درمان سوختگی در افرادی که دیابت دارند به شمار می رود. عسل مانوکا یکی از عسل های تخصصی جهت درمان سوختگی به شمار می ‌رود. عسل مانوکا از آنجایی که ترکیب شیمیایی خاصی به نام گلوکز دارد گلبول های سفید را افزایش می‌ دهد.

مبارزه با عفونت ها و همچنین توانایی التیام زخم ها از جمله کاربردهای عسل درمانی مانوکا شناخته می شود. جهت درمان بسیاری از افرادی که دچار آتش ‌سوزی شده اند از عسل مانوکا استفاده می‌ کنند. این نوع آنتی بیوتیک که عسل طبیعی دارد در بیمارستان ها استفاده می ‌شود. خاصیت ترمیم بافت مرده از جمله دلایل محبوبیت عسل مانوکا برای سوختگی است.

مقاله مرتبط:خواص عسل برای پوست

عسل برای درمان سوختگی و انواع سوختگی

در انجام هر نوع روش خانگی جهت بهبود سوختگی، بهتر است که انواع روش ها را بشناسید. سوختگی درجه یک روی لایه خارجی پوست تاثیر می‌ گذارد. به طور معمول این سوختگی موجب تخریب عمیق پوست و تاول نمی ‌شود. این سوختگی به طور معمول جزئی و سطحی است و موجب التهاب و قرمزی می گردد. محل آسیب دیده بعد از چند ساعت پس از استفاده از عسل درمان می شود.

سوختگی درجه دو دردناک ترین حالت سوختگی به شمار می ‌رود. ایجاد تاول و همچنین تورم شدید از علائم این سوختگی است. درد ناشی از تاول و سوختگی تا چند هفته ادامه دار می گردد. سوختگی درجه دو را با استفاده از عسل های تخصصی می توانید درمان کنید. سوختگی درجه سه و در جهت چهار به قدری بالا است که با استفاده از عسل درمان نمی شود. تنها برای درمان این نوع سوختگی ها باید به بیمارستان مراجعه کنید.

جمع بندی

به طور کلی باید به خوبی بدانید که عسل طبیعی حرارت سطح پوست را به خوبی می تواند کنترل کند. عسل برای سوختگی و درمان سوزش ناحیه سوخته شده مزیت زیادی دارد. عسل رطوبت رسانی به عضو آسیب‌ دیده را به بهترین نحو ممکن انجام می ‌دهد. پوست سوخته شده نرم می گردد و آبرسانی می‌ شود. عسل طبیعی با قدرت کشندگی بالا می تواند محل سوختگی را از هر نوع میکروب و باکتری پاکسازی کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *