خواص عسل طبیعی

خواص عسل برای خارش گلو

خارش گلو

استفاده از عسل برای خارش گلو، یک روش بسیار موثر می باشد که باعث درمان و بهبود خارش گلو می شود. خارش گلو،  حالتی بین خارش و قلقلک است که با سرفه خشک همراه می شود. سرفه به منظور خارج شدن جسم خارجی ، عوامل آزار دهنده، ماده استنشاقی و خلط از راه گلو ایجاد می شود. در برخی موارد سرفه نمی تواند موجب حذف عامل ایجاد کننده خارش گلو شود. توجه داشته باشید در برخی موارد سرفه های مزمن همراه با خارش گلو، می تواند نشانه ای از ابتلا به سرطان گلو باشد. در ادامه این مطلب به خرید عسل و مصرف آن برای خارش گلو می پردازیم.

توضیحاتی درباره عسل برای خارش گلو

استفاده از ترکیب آبلیمو و عسل برای خارش گلو، موجب خارج شدن مخاط اضافی و نرم شدن گلو شده، در نتیجه خارش گلو درمان می شود. برای این منظور می توانید یک قاشق چایخوری عسل را با چند قطره آبلیمو داخل یک لیوان آب حل کنید. از این نوشیدنی مفید دو بار در هر روز مصرف کنید.  درمان خارش گلو و سرفه با عسل از روش هایی است که از زمان گذشته تا به حال انجام می شود. عسل با خواص ضد میکروبی خود موجب درمان عفونت های باکتریایی و ویروسی سیستم تنفسی می شود.

علل خارش گلو

  • آبریزش بینی
  • بیماری آسم
  • گلودرد
  • التهاب حنجره
  • کم ابی بدن
  • محرک های محیطی
  • بیماری رفلاکس معده
  • دود سیگار
  • هوای سرد و خشک
  • آلرژی

استفاده از عسل برای خارش گلو   

عسل و موم عسل

برای خارش گلو می توان از عسل استفاده نمود:

استفاده از ترکیب عسل با چای

برای درمان سرفه های خونی باید به یک پزشک متخصص مراجعه کنید. درمان طبیعی کمک کننده در روند درمان،  استفاده از ترکیب عسل با چای گزنه، بومادران و گل ماهور می باشد.  برای درمان این مشکل می توانید در هر روز 3 فنجان از این ترکیب استفاده کنید.

استفاده از عسل خام

استفاده از عسل خام موجب تسکین و بهبود خارش گلو می شود. برای درمان باید در هر روز 1 تا 3 بار به میزان یک قاشق غذاخوری عسل استفاده کنید. برای کاهش خارش گلو در هنگام خواب شبانه، قبل از خواب، یک قاشق عسل مصرف کنید تا خواب بهتری داشته باشید.

عسل و فلفل سیاه

فلفل سیاه موجب تمیز کردن مخاط و عسل موجب بهبود گرفتگی های سینه و نرم شدن گلو می شوند. در نتیجه عواملی که موجب ایجاد خارش گلو شده اند، حذف شده و مشکل برطرف می شود. برای این منظور یک قاشق غذاخوری عسل خام را با یک قاشق چایخوری از فلفل سیاه که تازه آسیاب شده، را در یک لیوان با هم ترکیب کنید. حدود 200 گرم آب جوش را در لیوان ریخته و خوب به هم بزنید. بعد از گذشت 10 دقیقه از این ترکیب استفاده کنید. شما می توانید برای درمان خارش گلو روزی دو بار از این  ترکیب استفاده کنید.

مقاله مرتبط:”خواص عسل برای حنجره چیست؟

استفاده از عسل و شیرین بیان

 گیاه شیرین بیان خاصیت ضد التهابی  و دفع کنندگی انواع آلودگی را دارد. در نتیجه مصرف عسل برای خارش گلو به همراه  شیرین بیان،  موجب شل شدن مخاط  و خروج آن از سیستم تنفسی می شود. برای تهیه یک ترکیب فوق العاده موثر برای درمان خارش گلو، مقدار مساوی از زنجبیل تازه خرد شده را با ریشه شیرین بیان و  میوه گل رز  و مریم گلی و  بابونه و دارچین مخلوط کرده، در یک ظرف بریزید.

 سپس دو لیوان آب به مواد اضافه کنید. ظرف را بر روی حرارت گذاشته و مخلوط را بجوشانید. بعد از جوش آمدن مخلوط را  از روی حرارت بردارید. بعد از گذشت 20 دقیقه مخلوط را صاف کنید و با یک پیمانه عسل خوب ترکیب کنید. مخلوط جدید را جوش آورده و در قالب هایی کوچک بریزید. بعد از سرد شدن  مخلوط را از قالب درآورده و در پودر گیاه شکر برگ بغلتانید. ترکیب به دست آمده را در داخل ظرف سربسته در جای خنک نگهداری کنید. در زمان خارش گلو از آنها استفاده کنید.

کلام آخر

عسل برای خارش گلو بسیار مناسب می باشد به همین دلیل می توانید از آن استفاده لازم را داشته باشید. شما می توانید برای خارش گلو از عسل خام، عسل با فلفل سیاه، شیرین بیان و عسل و… استفاده کنید. به همین دلیل باید بدانید که عسل یکی از بهترین مواد غذایی برای درمان خارش گلو می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *