خواص عسل طبیعی

خواص عسل برای حنجره چیست؟

دکتری درحال معاینه کردن حنجره بیمار

استفاده از عسل برای حنجره یکی از روش های موثر در درمان گرفتگی صدا و ناراحتی های تارهای صوتی می باشد. در فصل پاییز و زمستان هنگامی که بیماری سرماخوردگی شیوع بیشتری دارد، بر اثر التهابات گلو گرفتگی صدا در اکثر افراد ایجاد می شود.  در این مواقع توصیه می شود تا از ترکیب عسل با آب جوشیده ولرم و آبلیمو استفاده شود تا گرفتگی صدا بهبود یابد. در برخی مواقع هم ترکیب دمنوش آویشن و عسل برای درمان گرفتگی صدا استفاده می شود.

توضیحاتی درباره عسل برای حنجره

 خواص ضد باکتریایی  عسل برای حنجره کمک می کند تا آلودگی ها و عوامل بیماری زا، از مسیر گلو پاکسازی شوند. آنتی اکسیدان های موجود در ترکیب عسل، باعث بهبود ناراحتی های سیستم تنفسی می شوند.خرید عسل و مصرف آن به تنهایی، می تواند موجب درمان گرفتگی صدا شود. استفاده از عسل درون چای برای بهبود مشکل  توصیه می شود. عسل با ترکیبات منحصر به فرد خود مانند یک داروی معجزه آسا در درمان بسیاری از بیماری ها موثر است.

گرفتگی صدا

 حنجره یکی از اعضای حساس و مهم بدن انسان است که باعث تولید صدا می شود. وارد آمدن فشار به تارهای صوتی، موجب اختلال در عملکرد این تارها می شود. گرفتگی صدا به دنبال ابتلا به سرماخوردگی، التهاب گلو، فریاد زدن، مصرف غذاهای تند و محرک، استفاده از غذاهای سرخ کردنی و چرب، مصرف تنقلات شور، نوشیدن آب داغ، خوردن بستنی، استفاده از آب یخ، مصرف چای پررنگ دارای کافئین زیاد، قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا و  استعمال دخانیات ایجاد می شود. ابتلا به بیماری های ریفلاکس معده و پرکاری تیروئید می تواند موجب گرفتگی صدا شود.

کندو های عسل

استفاده از ترکیب آب ولرم و عسل برای حنجره خوانندگان، معلمان، مداحان و قاریان بسیار مناسب است. استفاده از این نوشیدنی می توان گرفتگی صدا را درمان کرد. مصرف میوه هایی که نه ترش هستند و نه زیاد شیرین، می تواند برای درمان ناراحتی های حنجره مفید باشند مانند هندوانه، سیب و گلابی. مصرف انواع سبزی تازه هم برای درمان گرفتگی صدا موثر است.

 مقاله مرتبط:عسل برای گرفتگی صدا

ترکیب انواع مواد غذایی با عسل برای حنجره

  • عسل و آبلیمو: استفاده از آبلیموی غلیظ باعث درمان گرفتگی صدا می شود. آبلیمو خواص اسیدی داشته و از رشد میکروب ها جلوگیری می کند. در نتیجه مانع خشک شدن گلو می شود. برای استفاده از آبلیمو و عسل، شربت عسل تهیه کنید و آبلیمو به آن اضافه کنید. قطعا با مصرف این شربت اثرات فوق العاده ی آن را برای درمان گرفتگی صدا را مشاهده می کنید.کسانی که دچار مشکل در سیستم گوارشی هستند، شربت را با عسل بیشتر تهیه کنند.
  • عسل و سرکه سیب: سرکه سیب با خاصیت ضد میکروبی خود می تواند به درمان این مشکل کمک کند. ترکیب دو قاشق غذاخوری سرکه سیب با عسل و یک لیوان آب می تواند در درمان گرفتگی صدا مفید باشد.
  • عسل و آب پیاز: پیاز قرمز خواص ضد التهابی بسیار قوی دارد. آب پیاز قرمز را با عسل و چند قطره آبلیمو مخلوط کنید و در طول روز چند قاشق از این مخلوط را استفاده کنید. پیاز تولید نفخ می کند، اگر به ناراحتی های سیستم گوارشی مبتلا هستید، از این ترکیب استفاده نکنید.
  • عسل و سیر: سیر ماده غذایی مفید، برای درمان بسیاری از بیماری ها است. ترکیب عسل و سیر  اثرات معجزه آسایی در درمان گرفتگی صدا دارد. یک حبه سیر را خرد کنید و با عسل و سرکه و آب ترکیب کنید. از این ترکیب 2 قاشق غذاخوری هر 6 ساعت یکبار مصرف کنید.

کلام آخر

استفاده از عسل برای حنجره به دلیل اینکه عسل یک ترکیب  مقوی برای از بین بردن خشونت صدا است، یک روش بسیار موثر است. مصرف آب به مقدار فراوان برای از بین رفتن گرفتگی صدا  و سلامتی تارهای صوتی مفید است. خوردن مواد غذایی که سرشار از آنتی اکسیدان هستند، مانند عسل، موجب تقویت تارهای صوتی می شوند.  ترکیب عسل و انجیر موجب نرم شدن و از بین رفتن خشونت صدا می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *