عسل درمانی

آیا عسل برای تهوع مناسب است؟

اقای که حالت تهوع دارد

عسل یکی از مواد غذایی ارزشمند موجود در طبیعت می باشد که حاصل از فعالیت زنبورهای عسل است. این ماده غذایی به صورت خام و یا کاملا پاستوریزه در بازار موجود است. عسل طبیعی دارای خواص زیادی است و می تواند به درمان بسیاری از بیماری ها کمک کند. ما در اینجا به بررسی موضوع عسل برای تهوع می پردازیم.

عسل دارای مقداری زیادی از اسید آمینو های ضروری بدن، مواد معدنی، ویتامین های مختلف، قند، آب، آنزیم های مختلف، اسید های آلی، پروتئین ها، چربی های مناسب و … می باشد.

آیا مصرف عسل برای تهوع مناسب می باشد؟

افراد مختلف با هر سن و سالی می توانند از این ماده غذایی به همراه دیگر مواد غذایی مانند لیمو و چای، نوعی دمنوش تهیه کنند تا مشکلات معده، دستگاه گوارش و همچنین حالت تهوع را برطرف کنند.

گفتنی است که تمامی افراد در هر سن و سالی می توانند از عسل خام و یا عسل پاستوریزه استفاده کنند. اما نوزادان و کودکان خردسال بهتر است از عسل خام و با اندازه های مشخص استفاده کنند.

اما چند عامل وجود دارد که نشان می دهد مصرف عسل برای تهوع گزینه مناسبی نمی باشد و باید از مصرف آن حذر کرد.

عوامل عدم استفاده از عسل برای تهوع

زنبورهای عسل وقتی به دنبال جمع آوری شهدهای گل ها برای تولید عسل می روند، بسیاری از گرده های گل ها را نیز با خود به درون کندو می آورند.

همچنین بره موم که از کندو در برابر باکتری ها و بیماری ها نیز جلوگیری می کند، می تواند در عسلی که ما خریداری می کنیم، وجود داشته باشد.

موم عسل با قاشق چوبی عسل و دو گل زیبا

این دو عامل سبب می شود که کارشناسان به افراد توصیه کنند از مصرف عسل خام بپرهیزند و بیشتر به مصرف عسل صاف و پاستوریزه بپردازند.

در این میان برخی از افراد که آلرژی دارند یا در مصرف عسل زیاده روی می کنند و یا باکتری های موجود در عسل در بدن آنها تاثیر می گذارد، دچار مشکلات زیادی به خصوص مشکلات گوارشی از جمله حالت تهوع شوند.

نحوه تاثیرگذاری آلرژی بر ایجاد حالت تهوع

برخی افراد با شروع فصل هایی مانند بهار و تابستان دچار حساسیت های فصلی می شوند، حساسیت هایی که ناشی از پراکنده شدن گرده های گل ها در طبیعت می باشند.

آلرژی و حساسیت این افراد با مصرف عسل به خصوص عسل خام شدت می یابد. زیرا عسلی که دارای گرده می باشد، برای آنها ایجاد حساسیت می کند.

حالت تهوع، تنگی نفس، سرفه های مکرر، خارش در پوست و قرمز شدن آن، آبریزش بینی و .. از علائم مصرف عسل خام توسط این افراد می باشد.

پس مصرف عسل برای تهوع این افراد گزینه مناسبی نمی باشد و باید در خوردن آن جنبه تعادل را رعایت کنند تا کمتر دچار عوارض آن شوند.

 مقاله مرتبط: خواص عسل برای اسهال چیست؟

نحوه تاثیرگذاری مصرف بیش از حد عسل بر ایجاد حالت تهوع

هر ماده غذایی را باید در حد تعادل مصرف کرد تا بتوان تاثیرات خوب آن بر روی بدن را احساس کرد. عسل یکی از مواد غذایی انرژی زا می باشد که می تواند کالری مورد نیاز روزانه افراد را تامین کند.

در صورتی که این افراد باید بدانند این ماده غذایی نوعی شکر طبیعی می باشد که شامل گلوکز و فروکتوز است.

 در این میان گلوکز سریع تر جذب بدن می گردد اما فروکتوز برای جذب شدن و تبدیل شدن به چربی زمان بیشتری را می طلبد.

به همین دلیل وجود فروکتوز در معده و عدم جذب آن سبب ایجاد مشکلات مختلف در سیستم گوارشی بدن می گردد. فروکتوزهای جذب نشده سبب ایجاد حالت تهوع، درد های شکمی، نفخ، بی حالی، سرگیجه و … می شود.

نحوه تاثیرگذاری باکتری های موجود در عسل بر ایجاد حالت تهوع

عسل ماده غذایی سالم و بدون هیچگونه باکتری و میکروبی می باشد. با این حال برخی اوقات قرار گرفتن عسل در معرض گرما و رطوبت سبب می شود که باکتری ها و میکروب های مختلف در آن رشد کنند و این ماده غذایی سالم به یک ماده غذایی سمی تبدیل شود.

این باکتری ها می توانند بر بدن بسیاری از افراد تاثیرگذار باشند و مشکلات گوارشی برای آنها ایجاد کنند. در این میان بیشتر این باکتری ها بر روی نوزادانی که دارای سیستم ایمنی ضعیفی هستند، تاثیرگذار می باشند.

از علائم ایجاد این میکروب ها در عسل و نفوذ آنها به بدن نوزادان می توان به حالت تهوع، یبوست، مشکلات تنفسی و … اشاره کرد.

کلام آخر

با تمام این مطالب متوجه شدیم که نوشیدنی های حاوی چای، عسل و لیمو می توانند سبب از بین بردن حالت تهوع شوند.اما مصرف عسل برای تهوع آن هم عسل خام گزینه مناسبی نمی باشد و می تواند برای خیلی از افراد خطرآفرین باشد.با این وجود افراد بهتر است که این ماده غذایی را از فروشگاه های معتبری که دارای مواد غذایی با کیفیت و اصل هستند، خریداری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *