اطلاعات عمومی عسل و زنبور عسل, عسل درمانی

آیا عسل برای دندان بد است ؟

مقداری عسل با فندق

شاید شما هم بر این باور هستید که عسل به دلیل شیرینی که دارد، شاید برای دندان ضرر داشته باشد. در این مقاله قصد داریم به سوال اینکه آیا عسل برای دندان مضر است؟ پاسخ دهیم. همچنین تاثیر عسل بر دندان های کودکان را نیز بررسی می کنیم. با ما همراه باشید.

تاثیر عسل بر دندان

اگر شما بر این باورید که عسل برای دندان مضر است. باید بدانید که اینطور نیست و به مینای دندان آسیب وارد نمی سازد. البته اگر بیش از اندازه عسل را استفاده کنید امکان دارد که کالری زیادی به بدن خود برسانید.

خوب است بدانید که با استفاده از عسل می توانید عفونت و آبسه دندان را درمان کنید به شرط آنکه هنگام خرید عسل سعی کنید عسل مرغوب خریداری کنید.

زمانی که عسل طبیعی با آب ترکیب شود آنزیم گلوکز اکسید را تولید می‌ کند. این آنزیم یک ماده ضد عفونی کننده می باشد. این ماده هیدروژن پراکسید دارد و در بیشتر محصولات بهداشتی که مربوط به دهان و دندان است به کار گرفته می ‌شود. بنابراین زمانی که باکتری های مولد پلاک با پراکسید ارتباط برقرار می کنند قادر هستند که دکستران ترشح نمایند.

دکستران یکی از ترکیبات پلاک دندان است. دلیل اصلی مزیت مربوط به ضد عفونی کنندگی عسل طبیعی تولید هیدروژن پراکسید می باشد. بسیاری از افراد جهت درمان آبسه و همچنین عفونت دندان از مقداری عسل می توانند استفاده کنند. عسل را روی التهاب و عفونت می گذارند و سپس در کمترین بازه زمانی عفونت را از بین می‌ برند.

 پلاک و جرم یکی از مهمترین دلایل زردی و تیرگی دندان ها به شمار می ‌رود. مصرف کردن عسل طبیعی به صورت دهان شویه و یا مسواک زدن با عسل می ‌تواند از ایجاد پلاک بر روی دندان جلوگیری کند. بر همین اساس سفیدی دندان های شما افزایش پیدا خواهد کرد. بعد از عمل جراحی دندان جهت پیشگیری  کردن از عفونت و همچنین کاهش دادن التهاب ناشی از جراحی انجام شده می توانید از عسل استفاده نمایید. برای این منظور باید عسل را روی محل جراحی بگذارید.

مزیت موم عسل برای سلامت دندان

 برخی از کارشناسان بر این باور هستند که جویدن موم عسل طبیعی از پوسیدگی دندان می ‌تواند تا حد زیادی پیشگیری کند. اما باید بدانید مصرف موم چگونه موجب جلوگیری از پوسیدگی دندان می گردد. موم عسل یکی از بهترین روش ‌ها جهت سلامت دهان و دندان به شمار می‌ رود. تازگی محیط دندان با استفاده از عسل طبیعی فراهم می‌ شود. جویدن عسل طبیعی موجب می ‌شود که ترشح بزاق انجام گردد.

مقاله مرتبط:۸ باور غلط درباره عسل

 بزاق به عنوان یکی از پاک کننده های طبیعی شناخته می ‌شود. ترشح مقدار مناسبی از بزاق می ‌تواند دندان ها را به صورت دائم شستشو دهد. به همین دلیل عسل طبیعی از تشکیل پلاک جلوگیری می کند. البته می ‌توانیم بگوییم که درمان پلاک دندان با استفاده از موم عسل به صورت ۱۰۰% امکان پذیر نمی باشد.

تیکه موم عسل

 پلاک در بسیاری از موارد بسیار سخت می گردد و باید به وسیله مواد خاصی از سطح دندان پاک شود. همچنین جویدن موم عسل طبیعی موجب بالارفتن میزان ترشح بزاق می شود. عسل طبیعی طراوت دهان را حفظ می‌ کند و موجب می گردد که بوی بد دهان از بین برود. جویدن موم، گزینه مناسب به جای آدامس و محصولات حاوی شکر می باشد. بسیاری از شیرین‌کننده‌ های مصنوعی را دیگر نیازی نیست که با وجود عسل استفاده کنید.

خواص عسل برای دندان کودکان و بزرگسالان

عسل طبیعی از آنجایی که دارای مواد مغذی می باشد ویتامین ‌ها و مواد معدنی زیادی دارد. ویتامین ها و مواد معدنی عسل طبیعی روی رشد و تقویت کودکان تاثیر می‌ گذارد. کارشناسان توصیه می ‌کنند که نوزادان قبل از دو سالگی از عسل نباید استفاده کنند. امکان دارد که پیش از دو سالگی دچار حساسیت شوند. برفک دهان یکی از مهمترین مشکلات رایج دهانی در بین بزرگسالان و کودکان می باشد.

ایجاد نقاط برآمده زرد و سفید از جمله علائم این بیماری به شمار می‌ رود. جهت درمان سریع برفک دهان بزرگسالان و کودکان شما می توانید از موم عسل استفاده نمایید. جهت این منظور بهتر است که مقداری از موم عسل را روی محل آسیب دیده بگذارید. البته استفاده کردن از موم عسل برای کودکانی که زیر یک سال هستند توصیه نمی ‌شود.

مقاله مرتبط:”آیا مصرف عسل برای نوزاد مضر است؟

شستشوی دندان ها با استفاده از عسل و نمک معجزه خواهد کرد. جهت ساخت یک خمیر دندان ارگانیک با استفاده از عسل می توانید مقداری نمک را با عسل ترکیب کنید و آن را روی مسواک بزنید. نمک و عسل هر دو دارای خاصیت ضدعفونی کنندگی می باشد. این ترکیب روی سلامت دندان تاثیر مثبت و بی نظیری می گذارد.

جمع بندی

به طور کلی عسل برای دندان مزیت زیادی دارد. عسل دارای مواد معدنی و مغذی های زیادی است. این مواد معدنی به صورت مستقیم روی تندرستی و سلامتی دهان و دندان تاثیر جدی می گذارد. خواص عسل طبیعی جهت درمان بیشتر بیماری‌ ها ثابت شده است. تشخیص عسل طبیعی و تقلبی به شما کمک می‌ کند که از خواص شگفت انگیز عسل برای دندان بهره‌مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *