ژل رویال

3 روش طرز تهیه هانی ژلی

طرز تهیه ژله شیر عسلی

شیر عسلی همان شیر معمولی است که مقدار زیادی از آب آن تبخیر شده است و شکر موجود در آن سبب غلظت زیاد آن است. يك قوطي شير عسلي معمولا تا چند سال بدون نياز به يخچال (در صورت باز نشدن) عمر مي‌كند.طرز تهیه هانی ژلی را می توانید به سادگی در منزل تهیه و میل فرمایید.

مواد لازم برای تهیه هانی ژلی

  • شيرعسلي تغليظ شده صنعتي حدود 400 گرم
  • آب گرم به اندازه يك پيمانه
  • آب سرد به اندازه يك پيمانه
  • پودر ژلاتين به اندازه دو و نيم قاشق سوپخوري
  • اسانس وانيل مايع به اندازه يك قاشق چايخوري
  • در صورت تمایل قهوه فوري يا پودر كاكائو به ميزان لازم   

روش اول طرز تهیه هانی ژلی

گام اول

در اولین روش طرز تهیه هانی ژلی آب سرد را در ظرف مناسبي بریزید و پودر ژلاتين را روي آن پاشیده  و اجازه دهيد تمام ذرات پودر ژلاتين با آب، بدون آنکه هم بزنید، مرطوب شوند. در ادامه  ظرف را روي بخار آب قرار دهيد تا ذرات ژلاتين كاملا حل شوند و گاهی آن را هم بزنید.

گام دوم

آب گرم را كم كم به شير عسلي اضافه کرده و هم بزنيد. اسانس وانيل را نيز به ژلاتين بیفزایید و محلول ژلاتين را به شير عسلي اضافه كرده و كاملا مخلوط كنيد. سپس قالب مناسب انتخابی خود را كمي با روغن مايع چرب كنيد. مخلوط شير عسلي را در قالب ريخته و به مدت حدود 4 ساعت در يخچال قرار دهيد.

گام سوم

پس از اين كه  هانی ژله بسته شد، آن را با پوشش نايلوني در يخچال نگهداري كنيد. می توانید براي خوشمزه تر شدن طعم  دسر، شير گرم را جايگزين آب گرم كرده و 100 گرم خامه نيز به شير عسلي اضافه كنيد (شير عسلي را كم كم با خامه مخلوط كنيد تا خامه نبرد.)همچنین می توانید مواد اين دسر را چند قسمت كرده، بخشي را ساده و به بخش هاي ديگر كمي پودر كاكائو يا قهوه حل شده اضافه كنيد و به صورت لايه لايه تهيه كنيد.

پیشنهاد برای مطالعه: طرز تهیه کوکی عسل

روش دوم طرز تهیه هانی ژلی

گام اول

به منظور تهيه طرح مثلثي، استفاده از قالب هاي ناوداني (به شكل مثلث) به طول 36 و ارتفاع 5 سانتي متر در نظر گرفته  می شود. به اين صورت كه ابتدا حدود سه چهارم پيمانه از مواد ساده را در قالب ريخته و در يخچال قرار دهيد تا ببندد، سپس آن را از قالب جدا كنيد و كنار بگذاريد.

گام دوم

باقیمانده مواد را با پودر قهوه حل شده ترکیب كرده و حدود سه چهارم پيمانه از مواد قهوه اي را در قالب ريخته و پس از نيم بند شدني، مثلث سفيد كنار گذاشته را روي آن قرار دهيد به طوري كه قاعده دو مثلث مماس بر هم باشند. در انتهای کار مابقي مواد قهوه اي را در قالب بريزيد. پس از حدود 4 ساعت میتوانید دسر را از قالب جدا كرده و برش بزنيد.

هانی ژلی

روش سوم طرز تهیه هانی ژلی

چنانچه قصد  تهيه طرح گلدار هانی ژلی را دارید، كمي از مواد قهوه اي را در قالب مسطحي ريخته و پس از سفت شدن با كاترهاي شيريني هاي ريز (نان نخودچي) به شكل گل برش زده و اگر مایلید مركز آن ها را نيز در آوريد، گل ها را كف قالب گرد مناسبي قرار داده و چند قاشق از ژله سفيد را به روی آن ها بريزيد و در يخچال بگذارید تا ببندد و گل ها شناور نشوند، سپس به صورت لايه لايه و يا به دلخواه قالب را از مواد سفيد و قهوه اي پر كنيد و با پروانه هايي كه از شكلات تهيه كرده ايد تزئين کنید.

 

نکات کلیدی برای طرز تهیه هانی ژلی:

نکته اول

بطور معمول، ژله شير عسلي در ترکيب با پودر ژله هاي ميوه اي موجود در بازار و يا با طعم دهنده هاي گوناگون استفاده مي شود و در هر دستورالعملی كه به يك ژله سفيد ساده نياز باشد نيز کاربرد دارد.

نکته دوم

استفاده از اسانس وانيل انتخاب خوبی است ولي در صورت عدم دسترسي، می توانید  يك چهارم قاشق مرباخوري پودر وانيل خالص را به آب يا شير گرم اضافه كنيد

نکته سوم

كرم شيرعسلي را می توان با جايگزيني آب گرم با شير گرم و افزودن 100 گرم خامه ساده به شير عسلي تهيه کرد كه از ژله شير عسلي خوشمزه تر و خوش رنگ تر است.

نکته چهارم

در تهیه تمام دسرهاي ژلاتينه، براي حل كردن ژلاتين از ظرفي با سطح مقطع مناسب استفاده كنيد تا ذرات پودر ژلاتين روي هم انباشته نشوند.

نکته پنجم

برای تهیه كليه دسرهاي ژلاتينه كه بايد به صورت لايه لايه آماده  شوند، هر گاه لايه زيرين نيم بند شد، لايه بعدي را كه كاملا خنك شده است به آرامي روي آن بريزيد و دقت كنيد كه فشار به يك نقطه وارد نشود تا ژله زيرين سوراخ نشود. اگر هر لايه كاملا ببندد و سپس لايه بعدي را اضافه كنيد، هنگام سرو، لايه ها از هم جدا مي گردند.

نکته ششم

در كليه دسرهاي ژلاتينه، ظرف سرو را با آب مرطوب كنيد تا در هنگام خارج كردن دسر از قالب، اگر دسر به طور دقیق در جاي مناسب در ظرف قرار نگرفت، قابل جابجایی باشد.

نکته هفتم

ميزان غلظت ژله ها معمولا به كاربرد آن ها بستگي داشته و در صورت لزوم، می توانید به اندازه يك قاشق چايخوري، از حجم ژلاتين كم كنيد.

نکته هشتم

در طرح مثلثي، دقت كنيد ارتفاع مواد قهوه اي نبايد بيشتر از ارتفاع مثلث سفيد باشد و گرنه زيبايي كار از بين مي رود.

همانطور که گفته شد.طرز تهیه هانی ژلی به سه روش امکان پذیر است.و مواد لازم هانی ژلی  به راحتی در دسترس است.به راحتی می توانید آن را تهیه کرده و از این دسر خوشمزه لذت ببرید. امیدواریم از این مطلب لذت برده باشید.

خرید عسل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *