اطلاعات عمومی عسل و زنبور عسل

مقایسه عسل با شکر

ظرف عسل با چند تیکه موم

بسیاری از افراد عسل با شکر را مقایسه می کنند و مایل هستند که درصد کالری آنها را تخمین بزنند. شکر به عنوان سم سفید شناخته می شود که بسیاری از افراد به همین دلیل آن را استفاده نمی کنند. عسل دقیقا مانند شکر خاصیت اصلی اش شیرین کنندگی می باشد. اما ارزش تغذیه ای آنها از نظر مزه و بافت فرق می کند. در این مطلب قصد داریم به طور کامل  عسل را با شکر مقایسه کنیم.

ترکیبات عسل با شکر

خواصی که مربوط به خرید عسل طبیعی و مصرف آن می باشد زیاد است و این خواص سلامتی افراد را در بر می گیرد. بسیاری از افراد به هوای سالم تر بودن عسل، برای استفاده از آن هیچ محدودیتی قائل نمی شوند. ولی باید بدانید که در عسل طبیعی قند و کالری وجود دارد. به طور کلی شما باید به خوبی بدانید که برخی از ترکیبات درون عسل و شکر با یکدیگر هماهنگ است. 

عسل با شکر در دسته بندی ترکیبات کربوهیدراتی قرار می گیرند. از ترکیب دو نوع فروکتوز و گلوکز این دو خوراکی شکل گرفته اند. فروکتوز و گلوکز در کمترین بازه زمانی در بدن تجزیه می گردند. در واقع اگر این ترکیبات در بدن شدت شان زیاد شود افراد مبتلا به قند خون می شوند. چاق شدن افراد بستگی به میزان این دو ترکیب دارد. 

مواد معدنی مانند منیزیم، پتاسیم و آب درون عسل طبیعی وجود دارد. نمایه قند خونی مربوط به شکر نسبت به عسل بالاتر است. در صورتی که شما می خواهید با مصرف عسل مزیت های آن را دریافت کنید باید میزان آن را کنترل نمایید. در صورتی که بیش از اندازه این خوراکی استفاده نمایید با چاقی مواجه می شوید. 

بین عسل و شکر کدام را انتخاب کنیم ؟

شما باید به خوبی بدانید که عسل دارای کالری و قند بالایی می باشد. اما با این وجود عسل طبیعی نسبت به شکر مزیت های زیادی دارد. تنها باید دقت داشته باشید که استفاده بیش از اندازه از عسل موجب آسیب رساندن به سلول های بدن می شود. عسل خام دارای آنتی اکسیدان و آنزیم های زیادی می باشد که این ویژگی آن به عنوان یکی از ویژگی های سلامتی عسل می باشد. 

عسل با موم

خواص طبیعی بیشتری را از عسل طبیعی دریافت می کنید. اگر شما مبتلا به بیماری های دیابتی هستید، پیشنهاد می دهیم که از عسل طبیعی استفاده کنید. در واقع استفاده از شکر برای بیماران دیابتی ضرر دارد. بیماران دیابتی جهت استفاده از عسل باید به خوبی نحوه استفاده از آن و میزان استفاده از عسل را مشخص نمایند. در این صورت بیماری شان تشدید پیدا نمی کند. 

مقاله مرتبط:آیا عسل طبیعی قند دارد؟”

تفاوت های عسل با شکر

برخی از مهمترین تفاوت هایی که مربوط به عسل با شکر می باشد عبارت است از :

  1. عسل طبیعی نسبت به شکر دارای فروکتوز بیشتری می باشد. خاصیت اصلی عسل شیرین کنندگی است. با مصرف مقدار بسیار کم عسل شما می توانید شیرینی مناسبی را در دهان خود احساس کنید.  عسل از آنجایی که دارای مواد معدنی، ویتامین و ارزش تغذیه ای می باشد مزیت بیشتری نسبت به شکر دارد. این ویژگی عسل برای بسیاری از افراد مهم است.
  2. در مقایسه با شکر و عسل طبیعی، باید بدانید عسل قابلیت هضم آسان تری را به خود اختصاص داده است. این امر به دلیل آنزیم های هضم می باشد که درون عسل قرار گرفته است. سریعتر عسل در بدن هضم می شود  و همین ویژگی عسل به عنوان یکی از مهمترین و اصلی ترین مزیت های آن معرفی می شود. 
  3. شاخص گلایسمیک درون شکر در مقایسه با عسل طبیعی بسیار بالاتر است. شاخص گلایسمیک به عنوان یک معیار مهم شناخته می ‌شود که نشان می ‌دهد هر یک از مواد غذایی قند خون افراد را تا چه میزان بالاتر می برند.
  4. اثر سرشار از ویتامین ها، آنتی اکسیدان ها و …. می ‌باشد. این ویتامین ‌ها نقش مهمی در سرکوب التهاب بر عهده دارند. این مسئله در حالی است که شکر هیچ ماده غذایی و ویتامینی را به خود اختصاص نداده است.
  5. از دیگر تفاوت ‌های عسل با شکر مقدار کالری آنها به شمار می ‌رود. در هر قاشق غذاخوری عسل حدود ۶۴ کالری وجود دارد. البته باید بدانید به دلیل شیرین بودن عسل مقدار کمتری از آن را برای شیرین کردن استفاده می کنند. 

جمع بندی 

به طور کلی شما باید به خوبی بدانید که عسل با شکر از نظر ترکیباتی که دارند متفاوت هستند. عسل طبیعی نسبت به شکر دارای خواص و مزیت بیشتری می باشد. بسیاری از افراد می‌ دانند که شکر برای بیماران دیابتی ضرر دارد. به همین دلیل بیمارانی که دچار قند خون هستند از عسل به جای شکر استفاده می‌ کنند. عسل جایگزین بسیاری از مواد شیرین کننده به شمار می ‌رود. شما برای استفاده از عسل باید میزان آن را کنترل کنید تا بتوانید مزیت عسل را به بدن خود برسانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *