ژل رویال

طرز تهیه ژل رویال چگونه است؟

یک زنبور عسل در حال خوردن ژل رویال

ژل رویال یکی دیگر از مواد غذایی تولید شده از فعالیت های زنبورهای عسل می باشد. ژل رویال مانند عسل طبیعی دارای خواص فراوانی است و به افراد در رفع بسیاری از بیماری ها کمک می کند. طرز تهیه ژل رویال و جمع آوری آن به دو صورت مصنوعی و طبیعی قابل توصیف است.

این ژل توسط زنبورهای کارگر و دو غده بالای سر آنها که به غدد زیر حلقی معروف هستند، تولید می شود. لاروها و ملکه از این ژل تغذیه می کنند.لاروها از بدو تولد تا 9 روز از این ژل استفاده می کنند و بعد از گذشت این مدت، تغذیه آنها از این ژل به پایان می رسد و زنبورهای ملکه و کارگر مشخص می شوند. در ادامه این مطلب به طرز تهیه ژل رویال به روش طبیعی و مصنوعی میپردازیم.

طرز تهیه ژل رویال به روش طبیعی

زمانی که کندو دارای زنبورهایی با قدرت بچه دهی بالا هستند و زمان تولد لاروها می باشد، مقدار زیادی ژل رویال توسط زنبورهای کارگر به آنها می رسد تا تغذیه شوند.

البته بیشتر این ژل را ملکه مصرف می کند. لاروهای کوچک به زمانی بین دو تا پنج روز زمان نیاز دارند تا بتوانند از این ژل مصرف کنند، زیرا سرعت کمی در تغذیه دارند.

پس بهترین موقع برای برداشت این ژل ها از کندو همین زمان می باشد زیرا ژل زیادی در کندو موجود است. همچنین برای خرید ژل رویال می توانید به سایت زنبورستان دکتر هانی راد مراجعه کنید.

مقاله مرتبط:”خواص ژل رویال

طرز تهیه ژل رویال به صورت مصنوعی

یک ظرف حاوی ژل رویال

در روش مصنوعی زنبورداران ابتدا کندوها را به چند طبقه خاص تقسیم بندی می کنند. بعد از طبقه بندی یک مانع ملکه بر روی کندو می گذارند تا ملکه ژل رویال کمتری مصرف کند.

در این زمان زنبورهای کارگر ژل رویال را به جمعیت زیاد لاروها و ملکه می رسانند. در این میان به دلیل جمعیت زیاد زنبورها، محل قرارگیری لاروها به یکدیگر پیوند می خورد.

بعد از پیوند خوردن محل قرارگیری لاروها، زنبورداران باید با سرعت زیاد و ظرف سه تا چهار روز، ژل های رویال را جمع آوری کنند. در غیر این صورت لاروها بزرگ می شوند و قابلیت مصرف بیشتری از ژل های رویال را دارند.

گفتنی است که پیوند خوردن محل قرارگیری لاروها به هم سبب می شود که زنبورداران به راحتی و به مقدار بیشتری ژل جمع آوری کنند.

زنبوردارانی که در مناطق گرمسیر و یا سردسیر زندگی می کنند باید دمای نرمالی برای کندوها ایجاد کنند تا لاروها از بین نروند و بتوانند ژل بیشتری را جمع آوری کنند.

کلام آخر 

در این مطلب شما را با دو روش طرز تهیه ژل رویال آشنا کردیم. در این مطلب زمان برداشت ژل از اهمیت زیادی برخوردار است و زنبورداران باید با سرعت زیادی این کار را انجام  دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *