مقالات

زنبور عسل چگونه عسل تولید می کند؟

زنبور عسل چگونه عسل را تولید می کند

عسل نه تنها خوشمزه است، بلکه تنها غذایی است که توسط یک حشره تهیه شده که هم توسط انسان و هم خود حشره خورده می شود (البته موجودات دیگر دوست دارند عسل بخورند، از جمله سایر بی مهرگان، پستانداران و پرندگان. شیوه درست کردن عسل توسط زنبورها، صدها سال در معرض توجه قرار گرفته است. حتی زنبوردار سلطنتی پادشاه چارلز دوم انگلیس (1630 – 1685) خاطر نشان كرد: “زنبور عسل یک شیمیدان ارزشمند است!”. در ادامه مطلب با مراحل تولید عسل توسط زنبور عسل، آشنا خواهید شد.

نحوه تولید عسل

همه می دانیم که عسل توسط کلنی از زنبورهای عسل (Apis mellifera) ساخته می شود که در یک لانه (در طبیعت) یا در کندو زندگی می کنند (اگر توسط زنبورداری نگهداری شود). یک کندو زنبور عسل معمولی حدود 60000 زنبور را در خود جای می دهد، که بیشتر آن ها کارگر هستند و به طور جدی عسل و لانه زنبوری را که در آن عسل نگهداری می شود، را درست می کنند.

زنبورها به دو نوع غذا مختلف احتیاج دارند. یکی آن عسل ساخته شده از شهد، آب قندی است که در قلب گل ها جمع می شود. مورد دیگر که به کمک زنبورهای عسل برای تولید عسل می آید، بساک بوده که حاوی تعداد زیادی دانه کوچک به نام گرده است. درست همانطور که گل ها رنگ های مختلفی دارند، گرده های آن ها نیز متفاوت خواهد بود.

روند تهیه عسل با تهیه غذاهای زنبورهای عسل کارگر شروع می شود – و البته گل ها. با فرا رسیدن آب و هوای گرم، زنبورها شروع به تغذیه روی گل ها می کنند. زنبورها برای تهیه عسل باید با سفرهای بی پایان به گل ها برای جمع آوری شهد، بسیار سخت کار کنند. آن ها معمولا شهد شیرین را از گل هایی در شعاع حدود 4 مایل جمع می کنند و این شهد را به کندو منتقل می کنند. زنبورها با مراجعه به گل ها، عسل را که غذای آنهاست، تولید عسل می کنند. آن ها با مکیدن با زبان خود، آب قندی به نام شهد را از شکوفه جمع می کنند. زنبورهای عسل شهدها را در آنچه که معده عسل نامیده می شود، ذخیره می کنند، که با معده غذایی آن ها متفاوت است.

پیشنهاد برای مطالعه: حقایقی راجع به زندگی زنبور عسل

زنبور عسل چگونه عسل تولید می کند؟

خب حالا می خواهیم بررسی کنیم که زنبور عسل، چگونه تولید عسل می کند. زنبورها غددی دارند که آنزیمی ترشح می کنند که به “آنزیم زنبور” معروف است. وقتی زنبورها شهد جمع آوری می کنند، سپس آن را با آنزیم موجود در دهان مخلوط می کنند. وقتی بار کامل دارند، دوباره به کندو پرواز می کنند. با بازگشت به کندو یا لانه زنبور، شهد از یک زنبور عسل به دیگری منتقل می شود و همچنین شهد را با آنزیم مخلوط کرده و شهد را به عسل تبدیل می کند. در اینجا که آن ها شهد را از طریق دهان خود به سایر زنبورهای کارگر منتقل می کنند، حدود نیم ساعت به جویدن نیاز است.

سپس عسل ها به سلول های موم، به نام لانه زنبوری فرو برو می شود. این ها سلول هایی به شکل شش ضلعی هستند که زنبورها از موم زنبور عسل می سازند و درست مانند کوزه های ذخیره سازی عمل می کنند که اما از موم ساخته شده اند. در ابتدا عسل های ذخیره شده در سلول ها هنوز کمی مرطوب هستند، بنابراین زنبورها بال های خود را روی آن به شکل فن می زنند که به تبخیر آب کمک می کند. پس از مدتی میزان آب در عسل حدود 17٪ کاهش می یابد.

در ادامه

پس از آماده شدن عسل، زنبورها در این مرحله سلول ها را می پوشانند. این به معنی اضافه کردن لایه ای از موم بر روی سلول های لانه زنبوری به شکل شش ضلعی است (کمی شبیه به قرار دادن درب روی شیشه).

پاسخ به این سوال که زنبور عسل چگونه عسل تولید می کند، به کار سخت زنبورهای کارگر در بهار و تابستان برمی گردد. کارگران زنبور عسل که در این مدت متولد و فعال می شوند حدود 6 یا 7 هفته زندگی می کنند، در حالی که ممکن است متولدین پاییز 4 تا 6 ماه زندگی کنند.

سوالات متداول

سوال: زنبورها چگونه در زمستان عسل درست می کنند، وقتی هوا بسیار سرد است و تعداد شکوفه های گل کمتری وجود دارد که بتوانند شهد را جمع کنند؟

پاسخ:

در طول زمستان، کلونی ها مستلزم ادامه تغذیه حدود 20000 کارگر و یک ملکه کارنیکا هستند. با این حال، جواب این است که زنبورهای عسل در فصل زمستان وقتی هوا بسیار سرد است و گل های کمی وجود دارد، از عسل به عنوان غذا استفاده می کنند.

سوال: آیا زنبور گرده افشان می تواند عسل تولید کند؟

پاسخ:

زنبورهای گرده افشان شهد را جمع آوری کرده و برای مدت کوتاهی در لانه های عسل خود در لانه نگه می دارند. با این حال، آن ها عسل را به همان روشی که زنبور عسل انجام می دهند درست نمی کنند.

سوال: آیا سایر زنبورها نیز عسل تولید می کنند؟

پاسخ:

بله زنبورهای Stingless نیز عسل تولید می کنند اما مقدار عسل به اندازه زنبورهای عسل نخواهد بود.

خرید عسل طبیعی

سخن پایانی

گفته می شود که به جز انسان، در هیچ کجای دنیا چیزی برای مقایسه با کارآیی باورنکردنی زنبور عسل وجود ندارد. در فرایند تولید عسل هر زنبور عسل کاری ویژه ای برای انجام دادن دارد و کل فرایند به طور منظم اجرا می شود. همان طور که گفته شد، فرایند تولید عسل توسط زنبور عسل، یکی از جذاب ترین و هیجان انگیزترین کارهایی است که توسط این حشرات انجام می شود؛ فرایندی که مثل و مانند آن وجود ندارد. عسل های طبیعی بسیار مقوی و خوشمزه بوده و دارای خواص بسیاری است. از این رو استفاده از عسل های طبیعی که توسط زنبورهای عسل تهیه می شوند، بیشتر از سایر عسل های با فرایندهای شیمیایی، پیشنهاد می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *