اطلاعات عمومی عسل و زنبور عسل

اهمیت وجود زنبور عسل نر

زنبور عسل نر بر روی گل

زنبورهای عسل دسته بندی متفاوتی دارند که هر یک از آنها وظایف شان در کلونی مشخص شده است. یکی از مهمترین زنبورهای عسل، زنبور عسل نر است که در اواسط بهار در کلونی زنبوران ظاهر می گردند. زنبورهای نر وظایف متعددی دارند که این موضوع بر کلونی زنبور ها تاثیر بسیار زیادی می گذارد.

زندگی زنبور عسل نر

زنبور عسل نر از تخم غیر بارور شکل می ‌گیرد. به طور معمول ملکه و در برخی از مواقع زنبورهای کارگر تخم گذار زنبور نر هستند تنها وظیفه ای که زنبور نر بر عهده دارد جفت گیری با ملکه در خارج از کندو است. زنبور های نر در اوایل عمر خود به وسیله کارگرها تغذیه می شوند و پس از آن از عسل طبیعی تغذیه می ‌نمایند. زمانی که شهد در بین گل ها و طبیعت کمیاب گردد کارگرها و زنبورهای نر از کندو خارج می شوند و پس از آن می میرند. در واقع مرگ آنها در پاییز و در مواقع دیگر سال اتفاق می ‌افتد. این پدیده در زنبورداری به عنوان نرکشی نامیده می شود.

شرح دقیق زندگی و اهمیت زنبورهای عسل نر

برخی از ویژگی ها و مشخصات زنبور عسل نر که باید با آنها آشنایی داشته باشید عبارت است از :

تولد زنبور نر

مدت رشد زنبورهای نر از زمانی که در تخم هستند تا یک زنبور کامل شوند ۲۴ روز می باشد. زنبور نر ۱۲ روز بعد از تولد که به سن بلوغ می رسد می‌ تواند با ملکه جفت گیری کند.

مدت زندگی زنبور عسل نر

یک عدد زنبور عسل نر در حال جمع آوری شهد گل

زنبورهای نر از اواسط فروردین تا نیمه دوم فصل تابستان همراه با کارگران در کندو زندگی خواهند کرد. جمعیت زنبوران که دارای ملکه هستند از نیمه دوم فصل تابستان زنبور عسل را از کندو بیرون می کنند و یا مانع ورود آنها به کندو خواهند شد تا از گرسنگی بمیرند.

باروری و اندازه

زنبور های نر در کندو وظیفه اصلی شان بارور کردن ملکه می باشد. زنبورهای نر مانند دیگر زنبورها دارای نیش نیستند. سر و بال‌های زنبورهای نر بزرگ است. توانایی جمع کردن گرد و شهد گل را ندارند و تنها ۲۴ روز می توانند زنده بمانند، زنبورهای نر در حجره هایی که بزرگ هستند پرورش داده می شوند. تخم های بارور نشده ملکه به زنبورهای نر تبدیل خواهد شد. زنبور عسل نر از تخم هایی که بارور نشده اند به وجود می‌ آید.

بیرون کردن زنبور نر از کندو

در نقاط متنوع زمان کم شدن شیره گل یعنی در اوایل فصل پاییز کارگران زنبورهای نر را از کندو عسل بیرون می کنند. اما در نقاط کوهستانی این اقدام را دیرتر انجام می ‌دهند؛ یعنی از اواسط فصل پاییز آنها را از کندو بیرون خواهند کرد. زمانی که جمع آوری شهد گل به خوبی انجام شود زنبور های نر آزادانه می توانند به این‌طرف و آن‌ طرف بروند، ولی زمانی که خطر کم شدن شهد گل به وجود می ‌آید نرها امکان دارد که از بین بروند. به همین دلیل به صورت طبیعی از زنبور های نر در فصل پاییز و زمستان در کندو خبری نیست.(برای خرید کندو عسل به سایت دکتر هانی راد مراجعه کنید)

صدای زنبور عسل نر

 زنبور نر هرگز با کارگر و ملکه اشتباه نخواهد شد. علاوه بر بلند بودن قد، زنبورهای نر ضخیم هستند، همچنین در زمان پرواز صدای مخصوصی که زنبورهای نر دارند علامت مشخص آنها می باشد. می توان گفت زنبور های دیگر صدا دارند ولی صدای زنبور نر قوی‌ تر است و به طور کامل شنیده می‌ شود. از آنجایی که زنبور نر نیش ندارد شما به راحتی می توانید آن را روی دست خود احساس کنید و بال زدنش را مشاهده نمایید.

مقاله مرتبط:”نقش و زندگی ملکه زنبور عسل

مرگ زنبور نر بعد از جفت گیری

وجود زنبور نر تنها برای جفتگیری کردن با ملکه هایی می باشد که به طور معمول در جمعیت تولید قرار گرفته اند. این کار همیشه و در هر بازه زمانی در خارج از کندو و در فضایی که آزاد و آفتابی است انجام می ‌شود. در صورتی که در زمستان زنبور نر در کندو مشاهده شود دلیل بر بی نظمی کندو خواهد بود.

زنبورها باید مطمئن شوند که کندو یتیم است. هر یک از انواع زنبورهای نر تنها یک بار در زندگی قادر هستند که جفت گیری کنند چرا که زمان جفت گیری دستگاه تناسلی و قسمتی از بدن آنها پاره می ‌شود و در درون بدن ملکه باقی خواهد ماند. زنبور عسل نر در اثر این زخم می میرد و زندگی اش تمام می شود.

جمع بندی

زنبور عسل نر یکی از مهم ترین زنبور ها در کلونی می باشد که وظیفه اصلی آن جفتگیری با ملکه می باشد. این نوع زنبور زندگی مخصوصی دارند که بهتر است آن را به خوبی بدانید همچنین ما در این مقاله به بررسی دقیق زندگی زنبور نر پرداختیم. به عنوان مثال مدت زمان زندگی، صدا، میزان تولید و موارد دیگری از زنبور نر را برای شما بیان کردیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *