مقالات

6 خاصیت عسل طبیعی

در طول تاریخ از خاصیت عسل به عنوان یک درمان محلی استفاده شده است و عسل مزایای درمانی و استفاده های پزشکی زیادی دارد. حتی در برخی از بیمارستان ها از خاصیت عسل طبیعی برای درمان زخم ها استفاده می شود، خواص عسل مربوط به عسل طبیعی یا پاستوریزه نشده است. بیشتر عسل هایی که شما در مغازه های خوار و بار فروشی می بینید پاستوریزه هستند. دمای بالا مخمرهای مضر را می کشد، رنگ و بافت عسل را بهبود می بخشد، هرگونه کریستالی را حذف می کند و زمان ماندگاری عسل را افزایش می دهد. در این فرآیند بسیاری از مواد مغذی و مفید عسل نیز از بین می رود. اگر شما به خاصیت عسل طبیعی علاقه دارید حتما هنگام خرید عسل به این نکات توجه داشته باشید. همچنین می توانید آن را از زنبورستان دکتر هانی تهیه کنید. در این مقاله برخی از خواص عسل طبیعی را بررسی میکنیم با ما همراه باشید.

6 خاصیت عسل طبیعی

عسل منبع خوب آنتی اکسیدان ها

عسل طبیعی حاوی دسته ای از ترکیبات گیاهی است که به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند. انواعی از عسل حاوی آنتی اکسیدان های بسیاری مثل سبزیجات و میوه ها هستند. آنتی اکسیدان ها بدن شما را از آسیب سلولی در مقابل رادیکال های آزاد محافظت می کنند. رادیکال های آزاد در فرآیند پیری شرکت می کنند و ممکن است در گسترش بیماری های مزمن مثل سرطان و بیماری های قلبی نیز شرکت کنند. پژوهشگران نشان داده اند که این خاصیت عسل طبیعی است که حاوی آنتی اکسیدان هایی است که پلی فنول نامیده می شوند در جلوگیری از بیماری های قلبی نقش عمده ای ایفاء می کنند.

خواص عسل طبیعی

پیشنهاد مطالعه: تشخیص عسل طبیعی

عسل ضد باکتری و ضد قارچ

پژوهشگران نشان داده اند خاصیت عسل طبیعی این است که توانایی از بین بردن باکتری ها و قارچ های نامطلوب را دارد. عسل به طور طبیعی دارای هیدروژن پراکسید یک ضدعفونی کننده است، میزان خواص ضد باکتری و ضد قارچی بسته به نوع عسل متغیر است، ولی بطور آشکاری بیشتر از درمان های محلی، برای این عفونت هاست.

عسل موثر در درمان زخم ها

عسل درخت چای به ویژه برای درمان زخم های سوختگی بسیار موثر است. از مزایای شگفت انگیز عسل طبیعی می توان به اثر آن در بهبود زخم ها اشاره کرد. عسل درمانی موضعی برای درمان زخم و سوختگی از زمان مصر باستان رواج داشته و هنوز هم ادامه دارد. پژوهشگران معتقدند که قدرت عسل طبیعی در درمان، ناشی از اثرات ضد باکتری و ضد التهاب و نیز توانایی آن در تغذیه بافت های مجاور زخم است.

خاصیت عسل برای تسکین گلودرد

آیا دچار سرماخوردگی شده اید؟ یک قاشق عسل را امتحان کنید. خواص عسل طبیعی در درمان گلودرد را فراموش نکنید. وقتی دچار حمله ویروسی شده اید عسل را با چای داغ و لیمو مخلوط کرده نوش جان کنید. عسل همچنین به عنوان مهارکننده سرفه عمل می کند. پژوهشگران پیشنهاد می کنند که خاصیت عسل حتی از دکسترومتورفان، رایج ترین داروی ضد سرفه که بدون نسخه در دسترس است می تواند موثرتر باشد. کافی است یک یا دو قاشق آن را هم اکنون امتحان کنید.

 

« پیشنهاد خرید عسل آویشن شهد برای درمان گلو درد »

با خواص عسل آویشن آشنا هستید؟

عسل آویشن، از جمع آوری شهد گل های آویشن توسط زنبور عسل تهیه می شود. از خواص عسل آویشن درمان سرفه، گلودرد و مشکلات تنفسی، آسم و تنگی نفس، مناسب برای استفاده بیماران دیابتی، تقویت کننده و آرامش دهنده اعصاب، مقوی مغز و اعصاب، کمک به بهبود دردهای مفصلی، تسکین دهنده دردهای شکمی و مشکلات گوارشی، درمان دردهای پیش از قاعدگی و … را میتوان نام برد.

 

عسل غنی از مواد گیاهی مغذی

مواد مغذی گیاهی ترکیباتی هستند که در گیاهان یافت می شوند و قادرند گیاهان را از آسیب محافظت کنند. به عنوان مثال تعدادی از این ها باعث دور کردن حشرات و انواع دیگری از آن ها باعث محافظت از تابش اشعه ی فرابنفش می شوند. مواد مغذی گیاهی موجود در عسل طبیعی مسئول خاصیت عسل به عنوان آنتی اکسیدان و نیز خواص ضد باکتری و ضد قارچ آن هستند. همچنین به نظر می رسد این مواد مغذی گیاهی دلیل بر خاصیت عسل به عنوان ضد سرطانی و نیز ایمنی زایی است. فراوری سنگین عسل باعث تخریب این مواد مغذی می شود.

عسل و مشکلات گوارشی

گاهی از خاصیت عسل برای مشکلات گوارشی مثل اسهال، استفاده می شود. اگرچه مطالعات بیشتری که موثر بودن آن را نشان دهد وجود ندارند. ولی خاصیت عسل در درمان باکتری هلیکوباکتر پیلوری که به نظر می رسد شایع ترین عامل زخم معده است، اثبات شده است. عسل طبیعی همچنین یک عامل پروبیوتیک قوی است یعنی باعث تغذیه باکتری های مفیدی که در روده زندگی می کنند می شود. این باکتری ها نه تنها برای هضم بلکه برای سلامتی عمومی بدن ضروری هستند.

خواص عسل طبیعی

آیا در مصرف عسل خطری وجود دارد؟

علاوه بر خواص پروبیوتیک و مواد مغذی، عسل طبیعی باکتری های مضر مثل باکتری عامل بوتولیسم را نیز تغذیه می کند. این باکتری برای بچه ها خطرناک است. عسل طبیعی هرگز نباید به یک کودک زیر یکسال داده شود. علائم مسمومیت با بوتولیسم در کودکان شامل موارد زیر است:

  • تنفس ضعیف
  • یبوست
  • پلک های افتاده
  • از دست دادن کنترل سر
  • تغذیه ضعیف
  • گریه ضعیف
  • رخوت
  • خواب آلودگی

در بزرگسالان ممکن است با دوره ی کوتاهی از اسهال و استفراغ شروع شود و با تضعیف تنفس ادامه یابد و علائم مختلف دیگر مثل تیرگی دید، و ضعف بیشتر ادامه یابد. اگر بعد از خوردن عسل طبیعی هر کدام از نشانه های بالا را داشتید حتما به پزشک مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *