اطلاعات عمومی عسل و زنبور عسل

تشخیص عسل طبیعی | تفاوت بین عسل طبیعی و تقلبی

نحوه تشخیص عسل طبیعی از تقلبی چیست؟

زمانی که زنبور عسل شهد گل های گیاهان مختلف را جمع آور‌ی می‌کند عسل تولید می گردد، البته زمانی که به جای شهد گل ها از شکر برای تغذیه ملکه زنبور عسل استفاده شود، دیگر آن ماده تولید شده عسل نام ندارد. به طور کلی برای کنترل کیفیت عسل باید به دو اصل یعنی طبیعی بودن عسل و دارا بودن کیفیت مناسب برای مصرف کننده توجه ویژه داشت. تشخیص عسل طبیعی یکی از مواردی است که برای مصرف کننده بسیار حائز اهمیت است.

تشخیص عسل طبیعی چگونه است ؟

عسل خواص بسیار زیاد و بی نظیری دارد اما باید دقت کنید این خواص فقط از عسل طبیعی دریافت می شوند. برای اینکه بتوانید عسل طبیعی و مناسبی را برای خود تهیه کنید، باید راه های تشخیص عسل طبیعی را به خوبی بشناسید. در ادامه به بررسی راهکارهایی برای تشخیص عسل طبیعی می پردازیم.

علت بوجود آمدن تقلب در مواد غذایی به ویژه عسل طبیعی

وجود ناخالصی ها در مواد غذایی به سال های دور بر می گردد و از دوران قدیم در زمینه های مختلف صورت می گرفته است، البته شدت تقلب ها در جوامع کوچک بسیار کم بوده ولی با گسترش شهر نشینی و بزرگ شدن مراکز تولید، انواع روش های افزودن ناخالصی در مواد غذایی گوناگون بویژه عسل نیز افزایش یافت. متاسفانه در کشورهای مختلف از این روش ها در تولید مواد غذایی مانند عسل نیز استفاده می شود. فقط کشورهایی که قوانین بسیارمحکمی برای تولید مواد غذایی دارند از این مشکلات دور هستند و مقررات و مجازات بسیار سنگینی برای افراد سودجو وضع گردیده است.

با داشتن اطلاعات کافی ازمشخصات عسل طبیعی، تشخیص آن کاری ساده خواهد بود. بهتر است برای تشخیص آن از چگونگی تولیدش آگاه شویم. عسل با جمع آوری شهد گل ها توسط زنبور عسل تولید می گردد. به صورت کلی می توان تقلبات در عسل را به افزودن آب، افزودن شکر و اسانس ها به آن تقسیم بندی کرد. باید برای ورود به بازار عسل از دو مرحله طبیعی بودن و تعیین کیفیت عبور کند.

پیشنهاد مطالعه: حقایقی راجع به زندگی زنبور عسل

عسل طبیعی چه تفاوت هایی با عسل تقلبی دارد ؟

مسلما نحوه تشخیص عسلی که طبیعی و مرغوب است بوسیله مردم بدون استفاده از امکانات تخصصی کار ساده ای نیست؛ البته کسانی که مداوم با عسل سر وکار دارند به صورت تجربی با نحوه تشخیص عسلی که طبیعی است آشنایی دارند، ولی هنوز یک روش آسان برای افراد عادی وجود ندارد که به راحتی ناخالصی عسل را تشخیص بدهند و به طور دقیق فقط در آزمایشگاه های مواد غذایی، طبیعی بودن عسل قابل تشخیص است. مهمترین اصل برای تشخیص عسلی که طبیعی است و یک خرید مطمئن این است که به فروشگاه های معتبر و یا افرادی که از سابقه تولیدشان آگاه هستند، خرید نمایند.

اگر راه اول وجود نداشت و شما به افراد با اعتماد دسترسی نداشتید بهتر است با دقت به برچسب فروش و نام و نشانی شرکت تولیدی، شماره روانه بهداشتی توجه داشته باشید. اگر از فروشندگان گذری خرید می کنید برای تشخیص عسل طبیعی شیشه عسل را برگردانید سرعت بالا و پایین رفتن عسل و تشکیل حباب و کش آمدن عسل برای تشخیص استفاده می شود ولی در این زمینه باید مطلع باشید که برخی فروشندگان شرایط آب و هوایی را طوری تنظیم می کنند که این نوع تشخیص با اشتباه مواجه می شود به این صورت که در هوای سرد عسل از حالت سفتی بیشتری برخوردار است.

نکاتی در هنگام خرید عسل طبیعی

یکی از نکاتی که در هنگام خرید عسل توجه شما را جلب می کند رنگ آن می باشد باید بگوییم که رنگ عسل هیچ ارتباطی با کیفیت آن ندارد. همچنین شما باید دسته بندی عسل ها را به خوبی بدانید ما چهار دسته عسل داریم عسل های طبیعی، عسل های نیمه طبیعی، عسل های تغذیه و عسل های صنعتی که بهتر است با همه این موارد به خوبی آشنا باشید.

تشخیص عسل طبیعی

برای اینکه بتوانید عسل طبیعی را به خوبی تشخیص دهید روش های متنوعی وجود دارد، به عنوان مثال یکی از روش ها این است که عسل را به آزمایشگاه ارسال کنید با این روش اطلاعات بسیار زیادی از عسل به دست می آید. برای اینکه عسل شما در انجام آزمایش به عنوان عسل طبیعی شناخته شود باید بسیاری از معیار ها را به صورت استاندارد داشته باشد.

مزه و رنگ عسل

یکی از راه های تشخیص عسل توجه به مزه و رنگ عسل می باشد که بهتر است بدانید مزه و رنگ عسل به منبع شهد آن بستگی دارند. تمامی عسل های موجود با هم متفاوت می باشند، همچنین باید این مزه ها را به خوبی بشناسید عسل صنعتی مزه نبات می دهد، عسل نیمه تغذیه ای مزه ای ندارد و فقط شیرین است.

بوی عسل

یکی از راهکار های دیگر این است که به بوی عسل دقت کنید؛ البته که می توان گفت بوی عسل مانند رنگ و طعم آن به منبع شهد عسل بستگی دارد. عسل نیمه طبیعی بویی ندارد، عسل تغذیه اصلا بویی ندارد و همچنین عسل صنعتی بوی نبات را می دهد که باید به این نکات دقت لازم را داشته باشید. برای تشخیص بوی عسل بهتر است زمانی که عسلی را تهیه کردید  ظرف را نصف کنید بین یک تا دو ساعت در جایی بگذارید و بعد آن می توانید بوی عسل را بهتر حس کنید.

روش تشخیص عسل طبیعی

برای اینکه تشخیص دهید عسل شما کارگاهی می باشد می توانید از روش های مختلفی استفاده کنید، به عنوان مثال می توانید یک ظرف تهیه کنید مقداری عسل درون آن بریزید بعد از آن مقداری آب ولرم درون آن بریزید و ظرف را تکان دهید. بعد از مدتی اگر تبدیل به شش ضلعی شد می توان گفت عسل شما طبیعی است.

تشخیص طبیعی بودن عسل از روی کیفیت عسل چگونه است ؟

عسلی که رطوبت پایین 13 درصد داشته باشد عسلی است که از کیفیت بالایی برخوردار است و این یک نحوه تشخیص طبیعی بودن عسل است. قارچ‌های عسل در دمای کمتر از یازده درجه سانتی گراد رشد نمی کنند. برخلاف ایرانیان در بسیاری از نقاط دنیا نحوه تشخیص طبیعی بودن عسل شکرک است، شکرک نشان دهنده سلامت عسل است.

البته باید توجه داشته باشید که عسل شکرک زده باید دارای بافتی نرم باشد و نباید روی زبان حس شود زیرا عسل های شکرک زده ای که بافت دانه درشت دارد معمولا به خاطر عسل حرارت دیده و تغذیه شده با آب شکر است. نحوه تشخیص طبیعی بودن عسل از روی مزه نیز امکان پذیر است، وقتی عسلی که از شربت شکر بوجود آمده است را مزه کنید، فقط مزه شیرینی احساس می کنید ولی مزه عسل طبیعی به جز شیرینی دارای طعم مطلوب عسل که از شهد گل های مختلف ایجاد شده است نیز است.

تشخیص طبیعی بودن عسل از رایحه عسل نیز امکان پذیر است. اگر بعد از مدتی که درب ظرف عسل بسته است آن را باز کنید بوی قوی عسل طبیعی را متوجه خواهید شد. حلالیت عسل نیز به شما برای نحوه تشخیص کمک می کند اگر مقداری از عسل را در آب سرد بریزید حالت چسبندگی خود را حفظ می کند و به سرعت حل نمی‌شود. این حالت در عسل خالص بوجود می آید و اگر ناخالصی داشته باشد در هنگام ریخته شدن در آب از هم می پاشد و یا دارای مقدار زیادی آب است. تشخیص طبیعی بودن عسل مجموعه ای از پارامترهایی است که گفته شد؛ البته اندازه گیری برخی از مقادیر در عسل توسط آزمایشگاه نیز در تشخیص تاثیر دارد.

تشخیص عسل طبیعی

عسلک چیست ؟

عسل طبیعی را چگونه از عسلک تشخیص دهیم ؟ دانستن پاسخ این سوال به شما در انتخاب عسل مرغوب کمک می کند. زمانی که در طبیعت شهد کمیاب است زنبور عسل مواد قندی که توسط حشراتی مانند شته و شپشک تولید شده را مصرف می کند و به عسل تبدیل می کند و در سلول های قاب ذخیره می کند. به این نوع عسل، عسلک گفته می شود که از نظر عطر و رنگ و مواد متشکله آن از کیفیت کمتری برخوردار است، نسبت به عسل طبیعی تیره تر است و قند دکستروز کمتری دارد، قندهای مرکب، موادمعدنی، نیتروژن و مواد اسیدی عسلک بیشتر از عسل است.

در آزمایشگاه چه مواردی را برای تشخیص عسل طبیعی بررسی می کنند ؟

یکی دیگر از تقلب هایی که برای تولید عسل صورت می‌گیرد، استفاده از شکر و گلوگز مایع به عسل طبیعی است. از کارهایی که زنبورداران برای تولید عسل تقلبی با ناخالصی انجام می دهند، قرار دادن مقداری شکر، شیره انگور و یا شیره سایر میوه هایی که دارای قند فروکتوز است. زمانی که زنبور از این مواد برای تولید عسل استفاده می‌کند دیگر مشخصات عسل طبیعی را نخواهد داشت. نحوه تشخیص طبیعی بودن عسل در این شرایط اندازه گیری مقدار قندهای احیا کننده و نسبت فروکتوز به گلوکز است. مقدار قندهای احیا کننده باید بیشتر از 65 درصد باشد.

نسبت فروکتوز به گلوکز در عسل طبیعی یک است. روش های آزمایشگاهی دقیق تر دیگری نیز وجود دارد که تخصصی است مثلا آزمایش پلاریمتری که در صورتی که عسل طبیعی باشد نور به سمت چپ منحرف می شود در صورتی که اگر گلوکز مایع یا شکر اضافه شده باشد نور را به سمت راست منحرف می کند. آزمایش های دیگر که هر کدام با جزییات بیشتری به مواد تشکیل دهنده عسل می پردازند و موجب می گردند که نحوه تشخیص طبیعی بودن عسل آسان گردد.

« پیشنهاد خرید برای عسل طبیعی »

آشنایی با خواص عسل طبیعی

عسل طبیعی دارای خواص زیادی است که در ادامه به بررسی چند مورد از آن ها می‌ پردازیم:

خواص ضد باکتریایی عسل طبیعی

از جمله خواص عسل طبیعی، خاصیت ضد باکتریایی آن می باشد که به دو دسته تقسیم می شود:

  • اثر باکتریواستاتیک: این اثر سبب می‌ شود تا از رشد و تکثیر باکتری جلوگیری به عمل آورده شود.
  • اثر ضد باکتری: این اثر سبب نابودی باکتری می شود.

این خواص بیشتر در باکتری های گرم مثبت دیده می شوند.

خواص تغذیه ای عسل طبیعی

عسل به خاطر سهولت جذب، در فعالیت‌های فیزیکی سبب مقاومت بدن در برابر کوفتگی می ‌شود. هم چنین سبب تقویت حافظه و افزایش کارایی آن می شود. در افزایش رشد نوزادان، درمان کم خونی، بی اشتهایی و تثبیت میزان کلسیم نیز موثر است.

 افزایش انرژی بدن

یکی دیگر از خواص عسل طبیعی افزایش انرژی بدن می باشد. کربوهیدرات های موجود در عسل سبب شده تا منبعی مناسب از انرژی باشد. گلوکز موجود در عسل به سرعت وارد خون شده و انرژی فرد را افزایش می دهد.

 تقویت حافظه

آنتی اکسیدان های موجود در عسل طبیعی سبب بهبود حافظه در فرد می‌ شوند. هم چنین عسل سبب جذب کلسیم در مغز می ‌شود.

 رفع آلرژی

از دیگر خواص عسل طبیعی رفع آلرژی می باشد. عسل به علت داشتن مقادیر کمی از گرده گل یک واکسن طبیعی به حساب می آید. به محض ورود گرده گل موجود در عسل به بدن فرد، آنتی بادی تولید می شود. این آنتی بادی ها سبب از بین رفتن آلرژی می شوند.

 درمان آکنه

عسل طبیعی حاوی مواد جاذب رطوبت (هومکتانت ها) می باشد. بنابراین با جذب رطوبت سبب از بین رفتن باکتری های عامل آکنه می شود.

 کاهش سرفه

عسل نوعی داروی قدیمی برای کاهش سرفه به شمار می رود. عسل با پوشش دادن دیواره گلو سبب تسکین عصب هایی که از گلو محافظت می کنند می شود، در نتیجه گلودرد تسکین می یابد.

 درمان رفلاکس معده

از دیگر خواص عسل طبیعی درمان سوزش معده و تسکین رفلاکس می باشد. بهترین نوع عسل ها در درمان رفلاکس معده عسل گون، عسل کتیرا و عسل آویشن می ‌باشند.

زنبور های عسل با توجه به گیاهی که انتخاب می کنند عسلی با خصوصیات ویژه تولید می کنند، مثلا وقتی زنبورها سراغ گیاه اکالیپتوس می‌روند به دلیل علاقه زیاد آن به شهد اکالیپتوس است. این گیاه خواص درمانی بسیار بالایی دارد و از عطر فوق االعاده ای نیز برخوردار است.

نمونه برگه آزمایش عسل طبیعی

آزمون سلامت عسل دیابتیآزمون سلامت عسل گشنیزآزمون سلامت عسل آویشن

به طور کلی می توان گفت

عسلی که توسط زنبور عسل تولید می گردد، هنگامی که در دهان قرار می گیرد توسط مخاط دهان به خوبی جذب می شود و عسلی که دارای ناخالصی باشد به راحتی جذب نمی گردد و روی زبان باقی می ماند اگر مقداری از آن را در آب سرد بریزیم حالت چسبندگی خود را حفظ می کند و به سرعت حل نمی شود. برای شناسایی ناخالصی ها در عسل ساده ترین راه اندازه گیری مقدار قندهای احیا کننده و نسبت فروکتوز به گلوکز و همچنین تعیین رطوبت، اسیدیته آزاد، فعالیت دیاستازی، تعیین خاکستر و هیدروکسی متیل فورفورال است.

به هر حال، درجه و میزان تقلب در تولید عسل میتواند بسیار متغیر باشد. برای مثال محصولاتی تهیه می‌شوند که تشخیص تقلبی بودن آنها سخت است اضافه کردن مقدار مواد قندی و آب می توان عسل تولید کرد.

تشخیص عسل با توجه به شکرک

تقلب در عسل به موارد زیر تقسیم بندی می شود

  • تغذیه زنبورها با شربت و قندها و تولید عسل مصنوعی
  • تقلب به شیوه تولید عسل مصنوعی

در کنار تمام آزمایش هایی که در مراکز تخصصی برای تشخیص عسل تقلبی از عسل طبیعی صورت می‌گیرد در میان عامه مردم نحوه تشخیص طبیعی بودن عسل با روش‌های انجام می گیرد ساده ترین راه طعم بو است که باید از عسل استشمام شود زیرا گل ها دارای بوهای متفاوتی هستند به طبع باید عسل حاصل از آنها نیز دارای عطر خاصی باشد. در مثالی دیگر میتوان اینطور بیان کرد، در صورتی که عسل مورد استفاده شما عسل طبیعی باشد، بدن مانند زمانی که شیرینی خامه ای مصرف می کنید آن را پس نخواهد زد و از گلوکز و قند زیاد اشباع نمی شود. مورد دیگر این است، هنگامی که درون ظرف عسل طبیعی قاشقی قرار می دهید و مقداری آب روی آن می ریزید در ته ظرف عسلی که طبیعی است می توانید شکل های شش ضلعی را مشاهده کنید. این راهها از جمله راههای تشخیص عسل طبیعی است که می توانید به آن استناد کنید.

نحوه تشخیص عسل طبیعی از روی شکرک

نحوه تشخیص عسل طبیعی از روی شکرک نیز به این صورت است که در عسلی که طبیعی است شکرک نرم و لطیف است اما در عسل تقلبی سفت است و زیردندان ایجاد صدا می کند. باید به هنگام خرید عسل از اماکن معتبر خرید نماییم و اگر به دنبال عسل طبیعی هستیم بهتر است فرد تولید کننده را به خوبی بشناسیم. مسلما اگر از عسل تقلبی استفاده نماییم شاید صدمات جبران ناپذیری برای ما اتفاق بیافتد آشنایی با نحوه تشخیص طبیعی بودن عسل به ما در انتخاب یک محصول معتبر کمک خواهد کرد.ی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *