ویتامین های موجود در عسل طبیعی

عسل طبیعی ویتامین های بسیاری دارد به همین دلیل عسل خواص زیادی دارد.

ویتامین های عسل، بخش بسیار مفید و ارزشمندی از عسل را تشکیل می دهند که این امر اهمیت ویژه ای به ارزش غذایی عسل داده است. شاید بتوان اینگونه گفت که آن بخش جدایی ناپذیر و منحصر به فرد عسل طبیعی که آن را تبدیل به یک خوراکی مغذی و پرطرفدار کرده است، ویتامین هایی است که در عسل یافت می شود. جالب آن است که برخی از این ویتامین ها در بدن انسان اصلا ساخته نمی شود. باید دانست که عسل از سالم‌ترین خوراکی‌ها به شمار می رود ولی به شرطی که از اول، سالم به عمل آمده باشد زیرا در برخی از مناطق، زنبورها از گل گیاهان سمی شهد می ‌مکند و یا از شهد گیاهانی که سمپاشی شده‌اند، بهره می برند که نتیجه آن تولید عسل نامرغوب یا حتی سمی خواهد بود.

بنابراین حتما مراقب باشید عسلی که بوییدن آن شما را به عطسه انداخت، یا اینکه خوردن آن مستی و سکر بیاورد یا چشیدنش گلو را بسوزاند، عسل نامرغوبی محسوب می شود که باید از خوردن آن حتما پرهیز نمود. مقاله ما را به طور کامل بخوانید تا بخوبی ویتامین های عسل را بشناسید و بدانید که با گنجاندن آن در برنامه غذایی خود چه گام بزرگی در بهبود سلامت خود می توانید بردارید:

ویتامین های با ارزش عسل

اهمیت چشمگیر ویتامین ها بر هیچکس پوشیده نیست. همه می دانیم که وجود مقادیر خیلی ناچیز (به اندازه هزارم گرم) نه تنها برای مصونیت بدن در برابر ناخوشی ها گوناگون (حاصل از نبودن ویتامین) بلکه برای افزایش پایداریش در برابر عفونت ها و شرایط بد زندگی کافی است. چنانچه شخصی مجبور باشد تنها عسل مصرف نماید، ویتامین‌ های مورد نیاز روزانه او تأمین نخواهد شد. اما خوشبختانه هیچ کس در این موقعیت قرار نمی‌گیرد و با مصرف عسل در یک رژیم غذایی نرمال، ویتامین‌های آن نه از لحاظ کمیت، بلکه از لحاظ نحوه تکمیل یکدیگر و افزایش اثرات هم، حائز اهمیت هستند.

ویتامین های عسل طبیعی بسیار زیاد است

ویتامین A

ویتامین A به شکل بلورهایی به رنگ زرد روشن تا زرد سیر است که در چربی ها حل می شوند و جالب آن است که در آب غیر محلول است و از همه این ها جالب تر آنکه در برابر اکسیژن حساس است. در گیاهان ویتامین A وجود ندارد اما چیزی شبیه به آن تبدیل به ویتامین A می شود که نام آن کاروتن است. تبدیل کاروتن به ویتامین A با حضور پر رنگ ویتامین E راحت تر صورت می پذیرد که هر دوی این مواد در عسل موجود است.

ویتامین D

ویتامین D بر اثر تابش نور آفتاب بر روی سطح پوست به وجود می آید. ویتامین D یکی از خواص با ارزش عسل است و موجب تعادل کلسیم و فسفر بدن می گردد.

ویتامین E

ویتامین E هم یکی دیگر از ویتامین های ارزشمند موجود در عسل است.

ویتامین K

ویتامین K نیز یکی از ویتامین های اصلی عسل به شمار می رود. شاید بد نباشد بدانید که ویتامین K موجود در عسل چه سودی برای سلامتی ما دارد؟ پیشگیری از پوکی استخوان، پیشگیری از ایجاد سنگ کلیه، مقاوم در برابر سرطان ریه، کاهش خطر ابتلاء به دیابت و پیشگیری از سرطان پروستات در مردان و …

ویتامین C

ویتامین C یکی از عمده ترین ویتامین های ارزشمند موجود در عسل است. همانطور که مطلع هستید، یکی از روش های موثر در  درمان سرماخوردگی، خوردن مواد غذایی است که سرشار از ویتامین C باشد، همچنین احتمالا شنیده اید که خواص عسل و لیمو معجزه ایی در درمان سرماخوردگی است. چراکه ویتامین C یکی از قدرتمند ترین آنتی اکسیدان های موجود در طبیعت است. بدن انسان قادر به تولید ویتامین C نیست و به شدت هم به این ویتامین محتاج است. زنبور عسل قادر به ساختن ویتامین C است و آن را به عسل انتقال می دهد.

بخشی از خواص ویتامین C در عسل

پیشگیری و درمان سرماخوردگی با عسل و همچنین آنفولانزا، پیشگیری از چروکی پوست، مقاوم در برابر بیماری های چشم، کمک در درمان سرطان، کمک رسانی در جهت سیستم ایمنی بدن، سدی محکم در برابر سکته های مغزی، پایین آوردن فشار خون، تقویت بدن در جهت جذب مواد معدنی، پیشگیری از سرطان پوست، رفع حس خستگی در بدن، جلوگیری از خون دماغ شدن، ترمیم شکستگی در مو ها و بهبود زخم ها.

ویتامین های گروه B

عسل همانند میوه و سبزیجات، حاوی تعداد زیادی از ویتامین‌های گروه B است.

کولین

این ماده در حقیقت نوعی پروتئین است، اما اثری مشابه با ب – کمپلکس دارد. تفاوت اصلی این دو ماده این است که کولین می‌تواند از طریق اندام‌ها سنتز شود. این فرایند تنها زمانی رخ می‌دهد که مصرف متیونین از حد لازم بیشتر شود و در سنتز پروتئین نیز مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. عسل، هر دوی این موارد را در بر دارد و متیونین بدن ما برای سنتز کولین مورد استفاده قرار نخواهد گرفت و برای انجام فرآیندهای دیگر درون بدن ما در دسترس خواهد بود. ماده کولین برای عملکرد سیستم قلبی – عروقی و مغز ما ضروری است و سطوح کلسترول را تنظیم نموده و از انباشت چربی درون رگ‌های خونی جلوگیری می‌کند.

همچنین برای شکل‌گیری و ترمیم غشاهای سلولی نیز ضروری است. این ماده به صورت استیل‌ کولین جهت انتقال تکانه عصبی، مورد استفاده قرار می گیرد (فرستنده عصبی) و مسئول عملکرد خوب حافظه و ظرفیت تمرکز است. با افزایش سن، مقدار کولین رسیده به مغز کاهش می‌یابد، و به همین دلیل است که باید مقدار بیشتری از آن را در رژیم غذایی خود مصرف نماییم. عسل منبع خوبی برای این ماده است و حاوی ۳/۰ تا ۲۵ میلی گرم کولین و ۰۶/۰ تا ۵ میلی گرم استیل‌کولین در هر کیلوگرم عسل است.

عسل طبیعی ویتامین های بسیاری دارد که می توانید از آن ها بهره مند شوید.

کلام آخر:

مقدار ویتامین‌ها بسیار متغیر است و به منبع عسل و تعداد دانه گرده بستگی دارد. این مقدار همچنین تا حد زیادی به نوع گل/درخت، خاک، رطوبت، آب و هوا و شرایط برداشت بستگی دارد. بیشترین تفاوت، در مقادیر ویتامین‌های B3 (اسید نیکوتینیک) و C (اسید آسکوربیک) مشاهده شد.

فرآوری محصول و مشخصاً تصفیه آن به وسیله خاک دیاتومه، مقدار ویتامین موجود در عسل را کم می کند. بر این اساس باید از انجام این کار خودداری کرد. مقدار ویتامین‌ های موجود تنها ارزش آن به شمار نمی آید، بلکه وجود تمام ترکیبات آن حائز اهمیت است. به عنوان مثال، نیازی به وجود مقادیر زیاد ویتامین C در عسل وجود ندارد، زیرا فلاوونوئیدهای موجود در عسل از تجزیه ویتامین C جلوگیری نموده و خاصیتی به آن می‌بخشند که چندین برابر قوی‌تر است.

ارسال دیدگاه