اطلاعات عمومی عسل و زنبور عسل

تجربیات مجموعه دکتر هانی راد در رابطه با انواع کندو کف باز و کف بسته

خانمی در حال رسیدگی به کندوی عسل

آیا می دانستید که دو نوع کفی برای کندو های زنبور عسل داریم ؟ این دو نوع کفی عبارتند از: کندو کف باز (Open floor hive) و  کندو کف بسته (Solid floor hive). برخی از زنبورداران اطلاعی از کندو های کف باز ندارد و نمی دانند که کندو کف باز هم وجود دارند. باید دانست که هرکدام از این کندوها برای زنبورداران مزایای مختلفی دارد؛ پس اگر به این فکر می کنید که کدامیک بدرد شما می خورد این مقاله را بخوانید تا بیشتر بدانید. با ما همراه باشید.

بیایید به مزایا و معایب هر یک نگاه کنیم، تا بتوانید تصمیم بگیرید که کدام نوع کفی یا کندو بیشتر برای شما مفید است. زنبوردارهای زیادی هستند که از کندوهای کف بسته استفاده می کنند. به گفته مجموعه دکتر هانی راد، در ابتدای راه اندازی زنبورداری ایشان، منابع آموزشی در مورد مزایا و معایب کندوهای کف باز و کف بسته وجود نداشت. سوالی که مطرح بود این بود که زنبور چطور عصر یخبندان را پشت سر گذاشت. این مجموعه شروع به تحقیق در این مورد کرد.

تفاوت کندو با کفی باز و کندو با کفی بسته

اکنون در مورد تفاوت این دو نوع کندو در موارد زیر صحبت می کنیم:

گرم شدن کندو

کندوهای  کف بسته  کمک می کنند تا زنبورها در طول ماه های زمستانی گرمتر شوند. البته این در مورد کندوهای کف بسته ای که در ایران استفاده می شود صدق نمی کند.

دراین نوع کندوها، با افزایش جمعیت، محیط داخل کندو گرمتر می شود و با گرم شدن محیط کندو، زنبور به فکر تولید مثل می افتد. بنابراین از معایب کندوهای کف بسته این است که باعث می شود تولید مثل طبیعی در کندو ایجاد شود که یکی از معایب زنبورداری است.

در مجموعه دکتر هانی راد، چنین مشکلی وجود ندارد چون از کندو های کف باز استاندارد استفاده می شود.

استفاده از دارو

استفاده از انواع داروها در درمان کنه ها در کندوهای کف بسته، راحت تر است. پس نتیجه می گیریم در کندوهای کف باز، نمیشود هر دارویی را استفاده کرد .

اما با این که کندو کف بسته در این مورد از کندو کف باز بهتر است،همچنان کندو کف باز را ترجیح می دهیم. دلیل این مطلب این است که در کندوهای کف باز، مبارزه بیولوژیک با کنه ها صورت می گیرد ولی در کندوی کف بسته اینطور نیست.

به عبارتی دیگر اگر در کندوی کف بسته، زنبور کنه را دفع کند، کنه به کف کندو می افتد و مجددا بر روی قاب ها بر می گردد؛ اما در کندو کف باز چنین نیست. در کندو کف باز، به محض افتادن کنه روی زمین، مورچه ها و بقیه جاندارانی که در زیر کندو زندگی می کنند، کنه را شکار کرده و در واقع کنه نمی تواند به کندو برگردد. این گزینه مثبت، برای کسانی که عسل طبیعی و ارگانیک تولید می کنند بسیار با اهمیت است.

کندوهای عسل با کفی بسته

عکس کندوی عسل با کفی بسته

قیمت

کندو های کف بسته نسبت به کندوهای کف باز ارزان تر هستند. یکی دیگر از مزایای کندوهای کف بسته  این است که معمولاً خرید آنها ارزان تر است. اما ساخت آنها نیز ارزان تر و راحت تر است.

خرید کلنی

مزایای خاص کندوهای کف باز

در مجموعه دکتر هانی راد از کندوهای کف باز استفاده می شود و از آنها بسیار راضی هستند و حتی با وجود امتحان کردن دوباره کندوهای کف بسته، باز هم در نهایت کندوهای کف باز را ترجیح دادند. این موضوع به این علت است که کندوهای کف باز مزایای خاصی دارند که عبارتند از:

 1. زنبورها به دلیل جلوگیری از دمای کاذب داخل کندو در ساعات گرم روز، آرام می شوند و زیاد نیش نمی زنند.
 2. جلوگیری از تجمع رطوبت و کپک در کلنی های در زمستان و باران
 3. بطور کلی گرمای زیاد در داخل کندو ، از فعالیت زنبورها جلوگیری می کند و زنبورها را به آویزان شدن درب کندو می کشاند که در جلوی دریچه ورودی کندو ظاهر می شوند که در کندو های کف باز چنین نیست.
 4. جلوگیری از خفه شدن کلنی در هنگام مهاجرت
 5. جلوگیری از پرواز زنبورهای عسل هنگام کنترل آفات و سمپاشی در منطقه به مدت 4 روز
 6. صرفه جویی در نیروی انسانی و زمان در هنگام کنترل کلنی ها
 7. کنترل و جلوگیری از پدیکلوزیس زنبورها به دلیل استفاده از پلاستیک به جای پارچه و غیره در هر فصل از سال
 8. وقتی زنبورها خودشان را تمیز می‌کنند و کنه‌ها را از بین می‌برند، به‌جای اینکه در کف کندو افتاده شوند و مجدد برگردند داخل کندو و مستقیماً از کندو می‌افتند. به این موضوع، مبارزه بیولوژیک با کنه واروا در کندوهای کف باز، گفته می شود.
 9. کندوهای کف باز تهویه عالی را برای زنبورها فراهم می کنند.
 10. اگر در آب و هوای فوق العاده سرد زندگی می کنید، ممکن است تصور کنید برای گرما به کندوهای کف بسته نیاز داشته باشید ولی چنین نیست و سرما هیچ تاثیری در نابودی زنبور عسل ندارد.
 11. در کندوهای کف باز دیدن آنچه در داخل کندو شما می گذرد آسان تر است. بنابراین، در صورت نیاز می توانید ملکه خود و هر فعالیت دیگری را که در داخل کندو انجام می شود از پایین مشاهده کنید. با این حال، لازم به ذکر است که این مزیت تنها در صورتی اعمال می‌شود که دارای یک پایه دید (مانند سیندربلاک) باشید و اگر مایل باشید زیر کندو خود دراز بکشید و ببینید.
 12. مواردی که باعث نابودی کلنی یا کندو شما میشوند عبارتند از : بیماری،کمبود غذا، رطوبت. رطوبت در مناطق شمالی ایران یا هر جای دیگری سرمنشا اکثر بیماری ها در زنبور عسل است؛ نظیر نوزما  که با وجود کندو های کف باز تهویه به بهترین شکل ممکن انجام می گیرد که با وجود کندو کف باز، این مشکل هم برطرف می گردد.

افراد در حال کار کردن با کندوی عسل با کفی باز

عکس کندوی عسل با کفی باز

کلام آخر

مجموعه دکتر هانی راد، بر این باور است که انتخاب نوع کندو کف باز یا کف بسته، یک انتخاب شخصی برای هر زنبورداری است؛ زیرا زنبورهای هر زنبورداری در موقعیت جغرافیایی مختلف و مکان های متفاوتی از لحاظ نور خورشید و سایر عناصر قرار دارند که می توانند بر تجربیات آنها تاثیر بگذارند.

در این مطلب با شما از مزایا و معایب کندو کف باز و کف بسته سخن گفتیم. همچنین تجربیات مجموعه دکتر هانی راد را بیان کردیم. اکنون شما به ما بگویید نظر شما چیست؟ برای ما از تجربیات خود در مورد کندوهای کف باز بگویید. به ما بگویید که کدام نوع کندو را  می پسندید و چرا؟  از همراهی شما در خواندن این مطلب سپاسگزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *