ترکیب عسل با سایر مواد غذایی

خواص عسل و آبلیمو را بشناسید

عسل و آبلیمو

یکی از گزینه هایی که به افراد دارای سرماخوردگی توصیه می شود، استفاده از عسل طبیعی و آبلیمو است. در این مطلب قصد داریم دلایل و مزیت های خوردن عسل و آبلیمو را بشناسیم.

کشت لیمو ترش

وقتی گفته می شود، خواص عسل و آبلیمو برای بدن انسان قابل اهمیت است، باید بدانیم دلیل آن چیست. ابتدا به بررسی ویژگی های لیمو ترش می پردازیم.

لیمو ترش میوه ای است که باید در شرایط آب و هوایی نه خیلی سرد و نه خیلی گرم، کشت شود. وجود آب کافی و خاک مناسب و وجود رطوبت هوا، از شروط اصلی کشت لیمو ترش محسوب می شود. به دلیل همین ویژگی ها، در بخش های شمالی ایران یعنی در استان های مجاور دریای خزر، مرکبات من جمله لیمو ترش به میزان زیادی کشت می شود.

در عرض های جغرافیایی دیگری در ایران نیز، کشت لیمو ترش انجام می شود. اگر بخواهیم استان هایی که بیشترین تولید لیمو ترش را دارند، ذکر کنیم؛ باید به استان های: کرمان، فارس، مازندران و هرمزگان اشاره کنیم. در استان های دیگری نیز کشت لیمو ترش انجام می شود ولی این ۴ استان در اولویت قرار دارند.

بهتر است بدانیم، لیمو ترش یکی از میوه های بومی آسیا محسوب می شود، اما در سایر قاره ها نیز، کشور هایی به کشت لیمو ترش می پردازند. به طور کلی تولیدکنندگان لیمو ترش در جهان را اینگونه می توان معرفی کرد: هند، مکزیک، چین، آرژانتین و برزیل.

آشنایی با خواص لیمو

حال که دانستیم لیمو ترش در چه مناطقی کشت می شود، بهتر است با خواص آن نیز آشنا شویم. شما با دانستن خواص لیمو، می توانید به خواص عسل و آبلیمو نیز پی ببرید. به طور کلی مرکبات من جمله لیمو ترش سرشار از ویتامین C بوده به همین خاطر برای سلامتی بسیار مفید می باشند. ترکیب این ماده با عسل، خواص هر دوی آن ها را دو برابر می کند.

در خواص عسل و آبلیمو، علاوه بر ویتامین C فیبر و بسیاری ترکیبات گیاهی دیگر نقش دارند. تمام ترکیباتی که در لیموترش وجود دارد، برای سلامت قلب، کنترل وزن و سلامت گوارش بسیار مفید هستند.

تامین سلامت قلب با لیمو ترش

به دلیل وجود ویتامین C در این میوه، مصرف آن می تواند به عدم ابتلا به بیماری های قلبی و همچنین سکته قلبی کمک کند. البته فیبر و ترکیبات گیاهی که در لیمو وجود دارند نیز، تاثیر مهمی روی قلب هر فرد می گذارند و از مشکلات قلبی جلوگیری می کنند.

از دیگر فواید مصرف لیمو ترش، باید به کاهش کلسترول اشاره کرد. منظور از ترکیبات گیاهی در لیمو ترش: هسپریدین و دیوسمین  است. تحقیقات نشان داده، مصرف ۲۴ گرم از عصاره ترکیبات گیاهی به مدت یک ماه، می تواند موجب کاهش کلسترول شود. پس همانطور که مشاهده می کنید، تمام مواد موجود در لیمو ترش برای بدن مفید می باشند.

کنترل وزن با لیمو ترش

قبل از آنکه بخواهیم با خواص عسل و آبلیمو آشنا شویم، خوب است که یکی دیگر از فواید لیمو ترش را بدانیم. این میوه برای کاهش وزن بسیار مفید می باشد. افرادی که دارای اضافه وزن هستند حتما از لیمو ترش برای کاهش وزن خود کمک بگیرند.

دقت داشته باشید شما با خوردن لیمو ترش می توانید از فواید آن جهت کم کردن وزن خود بهره مند شوید. اگر چنین قصدی دارید و میخواهید با خوردن آبلیمو وزن خود را کاهش دهید، سخت در اشتباه هستید. زیرا آنچه باعث لاغری می شود، فیبر پکتین می باشد. این ماده در آبلیمو وجود ندارد و به همین خاطر شما نمی توانید با مصرف آبلیمو وزن خود را کاهش دهید.

آشنایی با فواید آبلیمو

در بخش فوق به ذکر برخی از خواص لیمو ترش پرداختیم اکنون قصد داریم برای اطلاع از خواص عسل و آبلیمو، برخی از مزیت های مصرف آبلیمو را نیز بیان کنیم.

تقریبا تمام فوایدی که برای لیمو ترش ذکر شد، در آبلیمو نیز وجود دارد. به همین خاطر وزارت کشاورزی ایالات متحده، مصرف روزانه آبلیمو را  برای بزرگسالان توصیه می کند. هر چند لیمو ترش یا آبلیمو در صدر فهرست مرکبات سرشار از ویتامین C قرار ندارند، اما همچنان به عنوان یک منبع خوب در این زمینه محسوب می شوند. با توجه به توصیه وزارت کشاورزی ایالات متحده، افراد بزرگسال باید به صورت روزانه 65 تا 90 میلی گرم آبلیمو مصرف نمایند.

ظرف عسل

مصرف آبلیمو به صورت مداوم می تواند به هضم راحت تر غذا کمک کند. در .واقع سیستم گوارش بدن با مصرف آبلیمو فعالیت خود را درست تر انجام خواهد داد و این یک نکته مثبت محسوب می گردد.

در طول مدت سرماخوردگی نیز با مصرف آبلیمو می توانید به بهبود سریع تر خود کمک کنید. همچنین در فصل سرما قبل از ابتلا به سرماخوردگی، می توانید با خوردن آبلیمو به پیشگیری از سرماخوردگی نیز بپردازید.

خواص عسل و آبلیمو را بدانیم

اکنون که با لیمو ترش، خواص آن و همچنین فوایدی که آبلیمو دارد آشنا شدیم، بهتر است خواص عسل و آبلیمو را بدانیم. یکی از دلایلی که موجب شده است، مصرف عسل و آبلیمو توصیه گردد؛ خواص آنتی اکسیدانی این دو ماده است.

از آنجایی که عسل یک منبع بسیار غنی از آنتی اکسیدان محسوب می گردد و برای افزایش سیستم ایمنی بدن مناسب است، آبلیمو نیز با داشتن چنین خاصیت هایی می تواند به دو چندان شدن فواید عسل کمک کند.

یکی دیگر از عواملی که خواص عسل و آبلیمو را برای بدن تشدید می کند، وجود اسید سیتریک در آبلیمو است. این ماده خواص ضد باکتریایی و ضد میکروبی دارد، از آنجا که عسل نیز حاوی چنین خواصی می باشد، شما با مصرف این دو ماده می توانید به میزان زیادی از ابتلا بیماری جلوگیری کنید و یا در صورت بیمار شدن، روند بهبود خود را تسریع نمایید.

از دیگر خواص عسل و آبلیمو باید به تاثیر آن در بهبود گلو درد اشاره کرد. اگر دچار سوزش و درد گلو هستید، حتما یک قاشق عسل و یک قاشق آبلیمو را درون یک لیوان آب مخلوط کنید و میل نمایید. مصرف روزی سه بار آبلیمو و عسل می تواند در مدت کوتاهی سلامت شما را تامین نماید.

جمع بندی

با اطلاع از خواص عسل و آبلیمو و همچنین مزیت هایی که لیمو ترش برای بدن دارد، شما می توانید به صورت روزانه این دو ماده را مصرف کنید و از فواید هر دو بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *