عسل درمانی

خواص عسل برای درمان زونا

ظرف پر عسل

زونا یک نوع بیماری است که عموما بزرگسالان به آن مبتلا می شوند. خواص عسل برای درمان زونا یکی از راهکار هایی است که مبتلایان به این بیماری بهتر است از آن استفاده کنند. در این مطلب به بررسی بیشتر این موضوع می پردازیم.

زونا چیست؟

زونا یک نوع بیماری پوستی است. دقت داشته باشید بر اساس بررسی های انجام شده، عموما بزرگسالان به این بیماری مبتلا می شوند. در این بیماری سطح پوست قرمز شده، تاول می زند و فرد بیمار مدام احساس خارش دارد. مشکلات بیماری زونا فرد بیمار را کم طاقت می کند. زیرا علی الرغم سوزش و خارش پوست، نباید به سطح پوست دست زد.

علت بیماری زونا

قبل از آن که بخواهیم درمان این بیماری و یا خواص عسل برای درمان زونا را ذکر کنیم، بهتر است علت بیماری زونا را بررسی کنیم. نام علمی این بیماری، هرپس زوستر است. این نام به این دلیل انتخاب شده که ویروس واریسلا زوستر، علت اصلی بیماری زونا را تشکیل می دهد. وجود این ویروس در بدن، بعد از مدتی از حالت نهفته خارج می شود و فرد را به بیماری زونا مبتلا می سازد.

خب ممکن است این سوال برای تان پیش بیاید که ویروس واریسلا زوستر چگونه وارد بدن می شود. این ویروس به دنبال بیماری آبله مرغان در کودکی وارد بدن هر فرد می شود. اگر بیماری آبله مرغان به صورت کامل درمان نگردد و به صورت نهفته در بدن باقی بماند، در سنین بزرگسالی به صورت بیماری زونا خود را آشکار می سازد.

در واقع با جای گیری این ویروس در سلول های عصبی، موجب می گردد، بیماری آبله مرغان به صورت کامل برطرف نشود و در حالت نهفته و پنهان در بدن کودک باقی بماند. در صورت پنهان شدن ویروس واریسلا زوستر درون سلول های عصبی، مجددا بعد از چند سال این ویروس در بدن پخش شده و علائمی شبیه به آبله مرغان دارد. البته شدت این علائم نسبت به آبله مرغان بیشتر است.

چگونه زونا را درمان کنیم؟

حال ممکن است این سوال پیش بیاید که چگونه می توان این بیماری را درمان کرد؟ آیا به طور قطعی زونا درمان دارد؟

در پاسخ این سوالات باید بگویم: بله، زونا درمان می شود و جای نگرانی نیست. برخی از بیماری ها دوره درمان دارند و بعد از بروز و با شروع روش های درمانی، در مدت زمان معینی؛ درمان می شوند. همانطور که آبله مرغان دارای دوره ای مشخص است، زونا نیز ۲ الی ۵ هفته بهبود پیدا می کند. اینکه برخی از افراد بعد از گذشت دو هفته و عده دیگر با گذشت ۵ هفته درمان می شوند؛ بستگی به سیستم ایمنی بدن دارد.

هر چه سیستم ایمنی بدن قوی تر باشد، بیماری زونا نیز در مدت کمتری بهبود می یابد. پس افرادی که دارای سیستم ایمنی قوی تری هستند، در مدت زمان کمتری خوب می شوند و افرادی که سیستم ایمنی بدن شان ضعیف تر باشد، باید مدت بیشتری را با بیماری زونا سر کنند. یکی دیگر از بیماری های مرتبط با سیستم ایمنی، بیماری کرونا می بشاد که عسل برای آن مفید است.

مقاله مرتبط:خواص عسل طبیعی برای درمان و پیشگیری از کرونا

روش های درمانی بیماری زونا

خواص عسل برای درمان زونا، فقط یکی از روش های درمانی محسوب می شود. داروهای شیمیایی زیادی توسط پزشک تجویز می گردد تا این بیماری را بهبود بخشند. چندین داروی ضد ویروسی – آسیکلوویر، والاسیکلوویر و فامسیکلوویر برای درمان زونا توصیه می شوند. برای تسکین خارش نیز می توانید از کمپرس مرطوب، لوسیون کالامین، و حمام بلغور جو دوسر کلوئیدی استفاده کنید.

از دیگر مواردی که توسط پزشکان توصیه و تجویز می گردد:

  • پماد موضعی کپسایسین
  • داروهای ضد افسردگی
  • داروهای ضد تشنج
  • عوامل بی حس کننده، مانند لیدوکائین
  • داروهایی که حاوی مواد مخدر هستند، مانند کدئین
  • این دارو ها برای کاهش درد و خارش توصیه می شوند.

خواص عسل برای درمان زونا چگونه است؟

خواص عسل برای درمان زونا از آنجایی مشخص می شود که هنگام بررسی خاصیت های عسل، به تاثیری که آن بر روی پوست دارد؛ اشاره می شود. چون عسل مصرف خوراکی دارد، کمی دور از انتظار است که بتوان از آن برای مشکلات پوستی نیز استفاده کرد. این درحالیست که عسل در مواردی می تواند به شکل موضعی استفاده شود و در این صورت خواص بسیاری برای پوست و مو دارد.

علاوه بر استفاده موضعی عسل، باید به ویژگی های آن نیز اشاره کرد. ویژگی هایی که خواص عسل برای درمان زونا را نشان می دهند. عسل دارای خاصیت ضد ویروسی است. آزمایشات زیادی در این خصوص انجام گرفته و نشان داده، عسل توانایی مقابله با ویروس زونا را دارد.

در مقاله ای تحت عنوان “فعالیت ضد ویروسی در شرایط آزمایشگاهی عسل در برابر ویروس واریسلا زوستر (VZV)” برای درمان بالقوه برای زونا، محققان پیشنهاد می کنند در کشور های در حال توسعه یا توسعه نیافته که خرید داروهای ضد ویروسی به دلیل قیمت زیاد، مشکل می باشد؛ مبتلایان بهتر است از عسل استفاده کنند. آن ها به دلیل تحقیقات و آزمایش هایی که انجام داده اند، کاملا نسبت به خواص عسل برای درمان زونا مطمئن هستند.

عسل اعلا از قاشق عسل می چکد داخل ظزف میریزد

طبق بررسی هایی که در خصوص خواص عسل برای درمان زونا انجام شده، توصیه می شود از عسل شبدر یا عسل مانوکا استفاده شود. این دو عسل به میزان یکسانی در درمان و بهبود بیماری زونا موثر هستند. توجه داشته باشید هرچه غلظت عسل بیشتر باشد، عمق درمان نیز افزایش پیدا می کند. شما می توانید برای خرید عسل به فروشگاه اینترنتی دکتر هانی مراجعه کنید.

نحوه استفاده از عسل برای درمان زونا

در اینجا به نحوه استفاده از عسل برای درمان زونا می پردازیم.

عسل با آب شوید

اکنون که خواص عسل برای درمان زونا اثبات گردید، بهتر است طریقه مصرف آن را نیز بدانیم. اگر خودتان و یا بستگان تان دچار بیماری زونا هستید، بهتر است از ترکیب عسل با آب شوید استفاده کنید. این ترکیب می تواند به میزان بیشتری به درمان زونا کمک کند. توجه داشته باشید از ترکیب عسل و آب شوید به صورت منظم استفاده کنید.

عسل با سیاه دانه

با استفاده از سیاه دانه و عسل نیز می توانید زونا را بهبود بخشید. ابتدا سیاه دانه را کمی بکوبید، سپس یک قاشق سیاه دانه را با سه قاشق عسل مخلوط کنید و بر روی قسمت هایی که تاول زده و یا زخم شده است قرار دهید. بعد از گذشت زمان شاهد اثرات مثبت این دو ماده خواهید بود.

جمع بندی

درمان بیماری های پوستی بسیار دردآور است. اکنون که با خواص عسل برای درمان زونا آشنا شدید، می توانید با هزینه کمتر از داروهای شیمیایی، بیماری زونا را بهبود بخشید. این نکته را به یاد داشته باشید، عسل سرشار از خاصیت است و برای انسان مفید می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *