اطلاعات عمومی عسل و زنبور عسل

نقش و زندگی ملکه زنبور عسل

زندگی ملکه زنبور عسل چگونه است؟ اگر در مورد زنبورهای عسل مشتاق هستید بیشتر بدانید، این مطلب را بخوانید تا درباره زندگی ملکه زنبور عسل اطلاعات بیشتری کسب کنید.

خصوصیات ملکه زنبور عسل

زندگی ملکه زنبور عسل با دیگر زنبورانی که در کندو وجود دارند متفاوت است. ملکه زنبور عسل حشره ای تخصص یافته به شمار می رود. با تخمک گذاری و پخش کردن موادی به نام فرومون درون کندو موجب بقای نظم اجتماعی در کندو می گردد.

در هر یک از کلونی های زنبور عسل تنها یک ملکه وجود دارد. زمانی که ملکه جدید زنبوران به دنیا می‌ آید دیگر ملکه ها را از کندو به نوبت بیرون می کند. در صورتی که دو ملکه ای جدید در درون کندو به صورت همزمان ظاهر شوند تا زمان مرگ یکی از آنها، هر دو ملکه با یکدیگر مبارزه خواهند کرد. تشخیص زنبور ملکه از دیگر اعضای کندو کار ساده ای می باشد.

 بدن زنبور ملکه در حالت طبیعی بزرگتر از زنبورهای کارگر و نر است. در دوره تخمک گذاری زمانی که شکم زنبور بزرگ می شود زنبور ملکه سینه بزرگتری دارد و از زنبورهای کارگر سرش کوچکتر است. بال های او دو سوم شکمش را می پوشاند. بال های زنبور کارگر به نوک شکم می رسد. زنبور عسل ملکه دارای سبد گرده گل نمی باشد. در واقع غده عسل در این زنبور کار نمی‌ کند.

 این زنبور نیش منحنی دارد و نیش او درازتر از نیش های زنبوران کارگر می باشد. دندانه های کمتر و کوتاهی در نیش این زنبور قرار گرفته است. از آنجایی که زندگی ملکه زنبور عسل به گونه ای است که از کندو بیرون نمی رود مردم را نیش نمی زند.  این زنبور به طور معمول از نیشش برای محافظت کردن از کلونی در برابر دشمن ها استفاده خواهد کرد.

رشد ملکه زنبورها

ملکه زنبور عسل در بین زنبور ها

 

 زمانی که زنبورها ملکه جدید را پرورش می‌ دهند ابتدا سلول ویژه زنبور را آماده می کنند که دهانه آن در قسمت پایین می باشد. آنها زنبور ملکه قبلی را وادار می نمایند که درون این سلول ها تخم گذاری کند. زنبور پرستار باید مطمئن شود که مقدار زیادی ژل رویال دارد. ژل رویال برای پوشیده شدن سلول‌ ها جهت تغذیه زنبور ملکه به کار گرفته می ‌شود.

زنبور عسل ملکه تنها ۵ روز به صورت لارو می ‌ماند. ملکه در صورتی که به اندازه کافی قوی باشد به محض بیرون آمدن ملکه جدید جهت شکست دادن آن مبارزه می کند و تمامی ملکه های جدید را از بین می‌ برد. پس از آن به مدت یک هفته در کندو می ماند تا بال هایش را تقویت کند. برای جفتگیری با زنبورهای نر که در حال پرواز هستند از کندو عسل خارج می ‌شود.

تخم گذاری ملکه زنبوران

 زمان فعالیت کامل تخم گذاری در فصل تابستان و بهار است که وزن زنبور ملکه به ۲۵۰ هزار و ۲۸۰ میلی‌گرم می‌ رسد. زندگی ملکه زنبور عسل به گونه ای است که تا 8 سال زنده می ماند. اما تنها در یک الی دو سال اول کارآمد است. بعد از آن باید ملکه دیگر جایگزین شود. زنبور ملکه در عرض ۲۴ ساعت می ‌تواند ۳۰۰۰ تخم بگذارد.

در این دوره زنبور ملکه با دقت تیمار می شود و به وسیله زنبورهایی که در خدمت او می باشند تغذیه می گردد. در فصل زمستان برخی از کندو ها به دلیل کمبود غذا از بین خواهند رفت. با این حال ملکه آخرین فردی است که می میرد. او توسط ملازمان خود تا آخرین قطره عسل تغذیه خواهد شد. زنبور ملکه برای جلوگیری کردن از جفت گیری درون نژادش مسافت قابل توجهی را از کندو دور می شود تا بتواند به یک مکان اجتماع برسد و جفت گیری را انجام دهد.

زندگی ملکه زنبور عسل برای جفت گیری

زنبور ملکه ابتدا به دور کندو می چرخد تا بتواند جهتش را تنظیم کند. پس از آن بدون مراقبت ملازمان قادر است پرواز کند. او به طور معمول بعد از ظهر به مدت ۱۵ دقیقه کندو را ترک می کند. زنبورهای نر قادر هستند که به وسیله رایحه شیمیایی ملکه که فرومون نام دارد ملکه را پیدا کنند و شناسایی نمایند. آنها قادر می باشند که از روی ظاهر، زنبور ملکه را تشخیص دهند.

زنبور ملکه در هر پرواز مقاربتی که داشته باشد به طور معمول با ۱۲ زنبور نر جفت گیری می کند. زنبور ملکه مانند بسیاری از حیوانات از فرومون جهت ایجاد ارتباط استفاده می نماید. مهمترین فرومون به وسیله غده‌ های آرواره زنبور ملکه تولید می گردد. این جوهر ملکه زمان تیمار ملکه به وسیله زنبور کارگر به دیگر زنبورها انتقال داده می ‌شود.

جمع بندی

 در زندگی ملکه زنبور عسل دو وظیفه اصلی وجود دارد. وظیفه اولیه اش تولید مثل می باشد. تخم های بارور و تخم هایی که غیر باور هستند را تولید می ‌کند. از تخم هایی که بارور هستند زنبورهای کارگر ماده به وجود می ‌آیند. از تخم های غیر بارور زنبورهای نر به وجود می ‌آیند. زنبورهای ملکه بیشترین تعداد تخم ها را در فصل بهار و اوایل تابستان می گذارند. دومین وظیفه اصلی زنبور ملکه تولید کردن فرومون می ‌باشد. فرومون موجب متحد شدن دیگر زنبوران خواهد شد. امیدواریم این مطلب برایتان مفید واقع شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *