اطلاعات عمومی عسل و زنبور عسل

عسل طبیعی چه رنگی است؟

قاشق عسل پر از عسل بر روی ظرف عسل

اینکه عسل طبیعی چه رنگی است؟ یکی از موضوعات مهمی می باشد که هنگام خرید عسل با آن مواجه می شویم. دانستن جواب این سوال برای افرادی که به دنبال خرید عسل هستند لازم است. در این مطلب قصد داریم این موضوع را بررسی نماییم.

عسل طبیعی چه رنگی است؟

عسل طبیعی باید چه رنگی باشد؟ رنگ عسل طبیعی چگونه است؟ وقتی برای بار اول به فروشگاه یا بازار می روید تا عسل طبیعی خریداری کنید، مدام این سوالات را با خود تکرار می کنید.که عسل طبیعی چه رنگی است؟ از آنجایی که همه ما عسل را به رنگ زرد می شناسیم، گمان می کنیم حتما عسل طبیعی باید به رنگ زرد باشد، در صورتی که این تفکر درست نیست.

اینکه رنگ عسل طبیعی چگونه است؛ بستگی به نوع عسل دارد و نوع عسل نیز به منبعی که عسل از آن تولید شده است، وابسته می باشد. تمام این عوامل بر طعم و مزه عسل نیز تاثیر گذار بوده و موجب می شوند، عسل ها دارای تنوع بسیاری باشند. اکنون می خواهیم بدانیم عسل طبیعی چه رنگی است؟ عسل طبیعی می تواند بی رنگ باشد؛ یا اینکه به رنگ قهوه ای تیره باشد، پس برای تشخیص عسل طبیعی رنگ آن را ملاک قرار ندهید.

راه جالبی وجود دارد که بتوانید از طریق آن به طبیعی بودن عسل پی ببرید. رابطه ای بین رنگ و طعم عسل ها وجود دارد که توسط آن می توانیم طبیعی بودن عسل را تشخیص دهیم. اگر شما عسلی خریداری کردید که رنگ آن تیره بود، باید طعم تقریبا تندی داشته باشد. اما اگر عسلی که خریداری کردید، رنگ زرد و روشنی داشت، باید طعم آن ملایم تر باشد؛ پس حتما قبل از تهیه عسل، این مقایسه را انجام دهید.

یک شانه از کندوی عسل دست زنبور دار

شرایط نگهداری عسل نیز، بر رنگ آن تاثیر گذار است. در ادامه این بخش به انواع عسل ها بر اساس رنگ شان خواهیم پرداخت:

  • عسل هایی که رنگ شفاف دارند مثل: شبدر، اقاقیا،
  • عسل هایی که به رنگ زرد روشن هستند مثل: سیب، آفتابگردان، گون ها و مرکبات
  • عسل هایی که به رنگ زرد تیره هستند مثل: کنار
  • عسل هایی که رنگ زرد طلایی دارند مثل: گون قرمز ، کوهستان،گشنیز
  • عسل هایی که به رنگ زرد متمایل به نارنجی هستند مثل: کلزا، شبدر قرمز
  • عسل هایی که متمایل به قهوه ای هستند مثل: آویشن ، نمدار
  • عسل هایی که به رنگ قرمز روشن هستند مثل: شاه بلوط ، قنقال

همانطور که مشاهده می کنید، عسل ها بر اساس گیاهی که زنبور ها از آن تغذیه کرده باشند، دارای رنگ ها و ویژگی های متفاوتی هستند.

تفاوت میان عسل رنگ تیره و رنگ روشن

اگر قصد دارید عسلی که خریداری می کنید، سرشار از مواد معدنی و اسید های آمینه ( به خصوص تریپتوفان و تیروزین) باشد، باید عسل هایی تهیه کنید که رنگ تیره ای دارند. البته این به آن معنی نیست که عسل های رنگ روشن، خواص کمی دارند. خیر؛ بلکه منظور غنی تر بودن برخی مواد موجود در عسل است. اگر قصد دارید از خواص دارویی و درمانی عسل، بیشتر بهره مند شوید؛ بهتر است عسل تیره رنگ خریداری کنید.

فصل برداشت عسل از دیگر عواملی است که موجب تفاوت میان انواع رنگ عسل ها می شود. اگر فروشنده به شما بگوید این عسل تازه و طبیعی است و مربوط به فصل بهار می باشد، باید رنگی شفاف و روشن داشته باشد. اگر عسل مربوط به فصل تابستان باشد، رنگی زرد و شاد دارد. اما اگر عسل در فصل پاییز برداشت شده باشد، رنگ آن تیره خواهد بود. پس هنگام خرید عسل، این نکته را به خاطر بسپارید.

شناسایی عسل طبیعی

تا اینجا رنگ عسل ها را بررسی کردیم؛ به همین خاطر در این بخش قصد داریم روش هایی را که برای تشخیص عسل طبیعی راهگشا هستند، معرفی نماییم:

چسبندگی عسل

عسل طبیعی دارای چسبندگی بسیاری است.

انحلال در آب

عسل طبیعی به راحتی در آب حل نمی شود. حتی اگر آب ولرم یا گرم هم باشد، باز هم عسل فورا در آب حل نمی شود  و کمی زمان می برد تا با آب ترکیب شود.

تغییر رنگ عسل با گرما

اگر عسلی که خریداری می کنید با دیدن حرارت تغییر رنگ بدهد و تیره شود، یعنی عسل طبیعی می باشد.

امیدواریم این مطالب کار شما را برای خرید عسل طبیعی راحت تر کند. ما سعی کردیم به سوال عسل طبیعی چه رنگی است پاسخ دهیم؛ و علاوه بر نکاتی که در این مطلب ارائه گردید، بهتر است عسل را از جایی خریداری کنید که معتبر بوده و قابل اعتماد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *