اطلاعات عمومی عسل و زنبور عسل

چرا عسل کرم میزند؟

عسل با موم و قاشق چوبی عسل

چرا عسل کرم میزند؟ عسل یکی از مقوی ترین مواد غذایی می باشد که دارای فواید زیادی برای سلامتی بدن است. گاهی افراد عسل را به تنهایی و گاهی همراه با موم استفاده می کنند. در این میان برخی از عوامل سبب ایجاد کرم در عسل می شود. به همین دلیل ما در اینجا به توضیح اینکه چرا عسل کرم میزند، می پردازیم. دانستن این موضوع برای خرید عسل مهم است.

پاسخ به این پرسش که چرا عسل کرم میزند

تمام کندوهای عسل دارای موم می باشند. در طبیعت نیز کرم های موم خواری هستند که موم های کندوهای عسل فقط توسط بدن این جانداران زنده تجزیه می شوند.

پروانه های موم خوار روی شان های کندو عسل می نشینند، تخم گذاری می کنند و کرم ها در آنها رشد می کنند.

به همین دلیل در بسیاری از موارد کارشناسان تغذیه از مردم می خواهند از عسل های موم دار استفاده نکنند، چون احتمال ایجاد کرم در آنها وجود دارد و بهتر است از عسل خام استفاده کنند.

روش های از بین بردن کرم های موم خوار

کندو عسل که کرم کرده است

زنبورداران از روش های زیادی برای از بین بردن کرم های موم خوار و ضد عفونی کردن موم ها و شان ها استفاده می کنند.

این افراد روزانه، شان های کندوها را بررسی و تمیز می کنند، کف های کندوها را از بین می برند تا انگل ها و کرم های موم خوار روی آنها ننشینند و تولید مثل نکنند.( برای خرید کندو عسل به فروشگاه اینترنتی دکتر هانی راد مراجعه کنید.)

در برخی از موارد نیز افراد از مواد شیمیایی ضد عفونی کننده مانند قرص فسفید برای از بین بردن این کرم ها استفاده می کنند.

در این روش افراد تعدادی از شان ها را روی هم قرار می دهند و آنها را در یک فضای بسته می گذارند و سپس قرص مذکور را در این محیط سر بسته قرار می دهند تا گازهای آن قرص، انواع کرم های موم خوار را از بین ببرند.

اما بهترین روش برای استفاده از عسل های موم داری که احتمال ایجاد کرم در آنها وجود دارد، گذاشتن آنها در محیط یخچال و دمای زیر 9 درجه سانتی گراد می باشد.

مدت زمان نگهداری عسل موم دار در این فضای خنک بین پنج تا شش ساعت می باشد.

کلام آخر

در پایان مطلب چرا عسل کرم میزند، می توان گفت که افراد بهتر است از عسل خام و بدون موم استفاده کنند و عسل خود را از فروشگاه هایی که این ماده غذایی را در دمای طبیعی و گرم نگهداری می کنند، تامین نکنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *