اطلاعات عمومی عسل و زنبور عسل

آیا عسل طبیعی قند دارد؟

ظرف عسل طبیعی با قاشق چوبی عسل

یکی از بیشترین سوالاتی که توسط مصرف کنندگان عسل، هنگام خرید عسل صورت می گیرد، این است که: آیا عسل طبیعی قند دارد؟ در این مطلب با ترکیبات عسل و اینکه آیا عسل طبیعی قند دارد؟ یا خیر آشنا خواهیم شد.

آشنایی با ترکیبات عسل

قبل از آنکه به این سوال، آیا عسل طبیعی قند دارد؟ بپردازیم، بهتر است کمی بیشتر با ترکیبات عسل آشنا شویم. در برخی منابع به عسل طبیعی، NH می گویند که مخفف: Natural Honey است. این ماده مغذی را نمی توان به عنوان یک کشف تازه معرفی نمود، زیرا سالیان سال است عسل توسط بشر مورد استفاده قرار گرفته است. البته امروزه تحقیقات زیادی روی عسل انجام شده تا خواص و ترکیبات آن کشف گردد.

اولین نکته در رابطه با سوال: آیا عسل طبیعی قند دارد؟ یا خیر؟ این است که؛ همه انواع عسل ها قند دارند. منظور از انواع عسل ها، هم عسل های طبیعی و هم عسل های مصنوعی است. زیرا همانطور که میدانید، عسل طبیعی بر اساس شهد گل، منطقه جغرافیایی و فصلی که تولید شده است؛ به انواع مختلفی تقسیم می شود. همچنین در برخی از کشور ها مرسوم است که عسل مصنوعی را با شهد میوه های شیرین و قند و شکر تولید می کنند.

به این ترتیب دانستیم که همه انواع عسل دارای قند می باشند. اما از دیگر ترکیبات عسل های طبیعی می توان به: آنتی اکسیدان ها، ویتامینB، آنزیم ها، ترکیبات ضد باکتریایی و ضد قارچی، آمینو اسید ها و آب اشاره کرد. البته درصد آب موجود در عسل ها بسیار محدود است.

آیا عسل طبیعی قند دارد؟ وجود قند در عسل چگونه است؟

اولین نکته ای که باید در رابطه با سوال: آیا عسل طبیعی قند دارد؟ یا خیر؟ بدانیم؛ پاسخ بله است. اما اینکه عسل چه مقدار حاوی قند می باشد و این قند از چه نوعی است، به شناخت بیشتر ما نسبت به عسل بسیار کمک می کند. در واقع عسل بیشتر از قندهای فروکتوز و گلوکز تشکیل شده است. این نوع قند ها را  دانشمندان، محلول فوق اشباع می نامند.

 چند بطری عسل طبیعی

نحوه تشکیل یک محلول فوق اشباع کار مشکلی نیست. وقتی شما شکر را داخل یک لیوان آب حل کنید، مقداری شکر در ته لیوان باقی می ماند. زیرا آب به عنوان یک حلال، فقط مقدار مشخصی شکر را درون خود حل می کند. ولی اگر از آب گرم استفاده کنید، می توانید شکر بیشتری را درون آب حل نمایید. به این ترتیب شما یک محلول فوق اشباع خواهید داشت.

آزمایشی که در بخش فوق ذکر کردیم، در عسل طبیعی اجرا می شود. به همین خاطرعسل یک محلول فوق اشباع است و محتوای آب درون آن، کم (18-15 درصد) می باشد. به همین دلیل عسل طبیعی چسبناک بوده و حالت کشسانی دارد. می توان کربوهیدرات ها (که قندها را نیز دربر می گیرند) جزو ترکیبات اصلی عسل طبیعی دانست. اما همانطور که ذکر گردید، مواد مغذی دیگری نیز در عسل وجود دارند.

زنبور های عسل از آنزیم های مخصوصی برای تولید قند در عسل ها استفاده می کنند. در واقع زنبور ها قندهای ساده تری نسبت به قند و شکر معمولی تولید می کنند. تفاوت قندی که درون عسل و سایر کربوهیدرات ها(علی الخصوص قند و شکر) وجود دارد، زود هضم بودن آن است. قندهای موجود در عسل (گلوکز و فروکتوز) می باشد اما قند موجود در قند و شکر مصرفی خانوار ها، ساکارز است.

وقتی می پرسیم: آیا عسل طبیعی قند دارد؟ و در جواب می گوییم: بله؛ باید به یکی از فرایندهای اصلی تولید عسل که توسط زنبور های عسل صورت می گیرد نیز اشاره کنیم. هیدرولیز نام فرآیندی است که زنبور های عسل در آن، قندهای سنگینی که در شهد گل ها وجود دارد، به قند های ساده تری چون: (گلوکز و فروکتوز) تبدیل می کنند.

تنگ زیبا حاوی عسل طبیعی

آیا مصرف عسل به عنوان ماده ای سرشار از قند، برای سلامتی مضر است؟

اکنون که به سوال: آیا عسل طبیعی قند دارد؟ پاسخ دادیم، شاید سوال جدیدی ذهن شما را به خود مشغول کند، اینکه آیا مصرف عسل مضر است یا خیر؟ طبق توصیه های پزشکی، مصرف قند و شکر باید در هر خانه ای به حداقل برسد؛ به خصوص برای افراد دیابتی. اما مصرف عسل هیچ مانعی ندارد. زیرا تحقیقات نشان داده حتی افرادی که دیابت دارند، با مصرف عسل دچار هیچ مشکلی نمی شوند و قند موجود در عسل برای این دسته از افراد مضر نمی باشد.

جالب اینجاست که افرادی که از چاقی رنج می برند، می توانند با مصرف عسل اضافه وزن خود را کاهش دهند. کافیست هر شب قبل از خواب یک قاشق غذاخوری عسل را همراه آب میل نمایند. این روش به چربی سوزی افراد چاق کمک می کند.

مقاله پیشنهادی: “۸ باور غلط درباره عسل

جمع بندی

دانستن اینکه: آیا عسل طبیعی قند دارد؟ یا خیر موجب می شود به راز تولید عسل طبیعی پی ببریم. این نکته را همیشه به خاطر داشته باشید، مصرف عسل طبیعی برای سلامتی هیچ مانعی ندارد و این ماده سرشار از خاصیت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *