اطلاعات عمومی عسل و زنبور عسل

آیا عسل چاق کننده است؟

ظرف عسل

چون عسل خواص زیادی دارد، برخی می پرسند: آیا عسل چاق کننده است؟ این سوال ابعاد زیادی دارد و لازم است مورد بررسی قرار بگیرد. پس با ما همراه باشید تا جواب سوال آیا عسل چاق کننده است را پیدا کنیم.دانستن این مورد برای خرید عسل مهم است.

آشنایی با خواص عسل

برای این که بدانیم آیا عسل چاق کننده است یا خیر، باید با تمام خواصی که برای عسل ذکر شده است، آشنا شویم. اولین نکته ای که بسیار مهم است و باید مورد توجه قرار بگیرد، نوع عسلی است که مصرف می کنید. یعنی اگر می خواهید از خواص عسل بهره مند شوید و سلامتی خود و خانوادتان را تامین نمایید؛ باید عسل طبیعی خریداری کنید. عسل پاستوریزه، به هیچ عنوان خواص  عسل طبیعی را ندارد و خوردن آن چندان بر سلامتی تاثیر گذار نیست.

پس با توجه به این نکته، ابتدا عسل طبیعی خریداری کنید و سپس در خصوص خواص عسل مطالعه نمایید. اکنون در این مقاله به صورت اجمالی، برخی از مهم ترین خواص عسل را برایتان بازگو می کنیم.

عسل سرشار از آنتی اکسیدان

عسل یک منبع عالی برای تامین و تقویت آنتی اکسیدان در بدن محسوب می شود. شاید این سوال برای تان پیش بیاید که آنتی اکسیدان چه نقشی در بدن دارد؟ کاملا سوال به جایی است. وقتی از منابعی که حاوی آنتی اکسیدان باشد، استفاده کنید؛ در موارد زیر به بدن خود کمک خواهید کرد:

  • تقویت سیستم ایمنی بدن
  • افزایش سم زدایی در بدن
  • حفظ جوانی و زیبایی پوست
  • کاهش خطر ابتلا به بیماری های مزمن مانند: سرطان

عسل و التیام زخم ها

از دیگر خواصی که عسل برای بدن دارد، کمک به بهبود زخم ها، میکروب کشی و ترمیم بافت ها است.

عسل و فیتونوترینت ها

این ترکیبات در گیاهان یافت می شوند و دارای خواص ضد باکتریایی و ضد قارچی می باشند.

عسل و گلو درد

گلو درد یکی از مشکلات شایع در هنگام سرماخوردگی می باشد. برای بهبود گلو درد، می توانید از ترکیب عسل و آب لیمو استفاده کنید.

آیا عسل چاق کننده است یا خیر؟

پاسخ به سوال آیا عسل چاق کننده است یا خیر؟ کمی پیچیده است. زیرا وقتی در منابع جستجو می کنید، عسل هم به عنوان یک منبع چاق کننده و هم به عنوان راهی برای لاغری معرفی شده است! این امر باعث تردید می شود، زیرا باور کردن هر دو در کنار هم کمی دشوار است. اما باید باور کنید که این امر شدنی است. یعنی هم افرادی که اضافه وزن دارند و هم افرادی که لاغر هستند، می توانند از عسل استفاده کنند.

علتی که موجب می شود افراد با خوردن عسل چاق شوند، میزان و طریقه مصرف آن است. یعنی اگر کسی بپرسد: آیا عسل چاق کننده است؟ باید در جواب بگوییم: بله، اگر… . یعنی شما در صورتی با خوردن عسل چاق خواهید شد که شرایط دیگری نیز فراهم باشد.

اولین شرطی که باعث می شود عسل به چاق شدن شما کمک کند، مصرف روزانه عسل است. طبق بررسی های انجام شده، هر یک قاشق غذاخوری عسل، ۶۴ کالری دارد. وقتی شما هر روز بیش از این میزان کالری را دریافت کنید، با گذشت زمان، وزن شما افزایش پیدا خواهد کرد. به این ترتیب، آن دسته از عزیزانی که لاغر هستند و دوست دارند کمی چاق شوند، بهتر است برای وعده صبحانه، عسل را انتخاب کنند.

همچنین توصیه می شود حداکثر عسلی که روزانه مصرف می کنید، ۱۵۰ کالری باشد. این میزان به مرور زمان به دلیل قند و کالری که به بدن اضافه می کند، موجب افزایش وزن می شود. اما افرادی که قصد لاغری از طریق عسل را دارند، باید هر روز فقط یک قاشق غذا خوری عسل میل کنند. در واقع طریقه استفاده از عسل و میزان آن است که لاغری یا چاقی مصرف کنندگان را مشخص می کند.

چگونه زمان مصرف عسل بر چاقی تاثیر می گذارد؟

از نکات جالبی که درباره تاثیر عسل بر وزن می توان ذکر کرد، زمان مصرف آن است. اگر جزو افرادی هستید که می پرسید: آیا عسل چاق کننده است؟ باید به شما بگوییم: بله، اگر عسل را هر روز صبح مصرف کنید. یکی از خاصیت های عسل، افزایش قند خون و همچنین کاهش سریع قند خون است. یعنی شما با خوردن عسل، به دلیل قندی که دارد، با افزایش سطح قند خون مواجه می شوید. ولی بعد از چند ساعت، مجددا سطح قند خون شما کاهش می یابد.

این کاهش سطح قند خون موجب گرسنگی می شود. به همین خاطر افرادی که لاغر هستند، با مصرف عسل در وعده صبحانه، در طول روز بیشتر احساس گرسنگی می کنند؛ در نتیجه به مرور زمان چاق می شوند. اما اگر می خواهید با خوردن عسل لاغر شوید؛ باید یک قاشق عسل را با آب ترکیب کرده و شب قبل از خواب نوش جان کنید.

در این مطلب در مورد این دو سوال صحبت کردیم. آیا عسل موجب لاغری می شود؟ آیا عسل چاق کننده است؟ جواب هر دو سوال مثبت می باشد. البته با رعایت شروط خاصی. پس این مطلب را برای افرادی که به دنبال کاهش یا افزایش وزن خود هستند ارسال کنید تا آنها هم متوجه این موضوع بشوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *