اطلاعات عمومی عسل و زنبور عسل

بهترین عسل ایران کدام شهر است؟

بهترین عسل ایران در کدام شهر است؟

عسل، شهدی غلیظ، شیرین و چسبناک است که توسط زنبورهای عسل و از شهد گیاهان و گل ها بدست می آید. بسته به نوع گل و گیاهی که زنبور عسل، شهد آن را جمع آوری می کند و همچنین نوع زنبور، انواع عسل های مختلف تولید می شود. بهترین عسل ایران حتی به سراسر دنیا هم صادر می شوند.

اگر دقت کرده باشید می دانید که رنگ، عطر و بو عسل های مختلف با یکدیگر متفاوت است. در واقع بسته به اینکه آن عسل از چه نواحی به دست آمده است، هنگام خرید عسل باید بدانید که مشخصات عسل طبیعی نیز به همان نسبت فرق می کند. عسل ماده ای مغذی و پر انرژی است که حتی برای درمان بسیاری از بیماری ها همراه با دیگر مواد غذایی مصرف می شود.

انواع عسل

بهتر است در توضیح کاملی از عسل ها، آن ها را به دو نوع عسل تک گل و عسل چند گیاه طبقه بندی کنیم:

عسل تک گل

چنانچه عسل، تولید شده یک منطقه از کشور باشد که دارای پوشش گیاهی منحصر به فرد از یک نوع گل خاص است، در این صورت آن نوع عسل فقط در آن منطقه تولید می شود. این نوع عسل ها بهترین عسل ایران شناخته می شود. مانند عسل کنار یا همان عسل سدر که بیشتر در جنوب کشور تولید می شود. همچنین عسل مرکبات که هم در باغات مرکبات شمال و هم جنوب ایران تولید می شود. عسل زرشک وعسل عناب نیز در خراسان جنوبی تولید می شود.

اما در موارد دیگر، برخی گیاهان هم در بسیاری از نقاط کشور می رویند و عسل آن ها نیز در مناطق زیادی از کشور تولید می شود. مانند عسل گون، عسل آویشن،عسل اسطوخودوس، عسل یونجه که به این عسل ها عسل تک گل می گویند. لازم به ذکر است که منظور از عسل تک گل، عسلی است که پوشش گیاهی غالب منطقه تولید آن از همان گل بوده است و زنبور بیشتر از شهد آن گل استفاده کرده است. در واقع احتمال اینکه زنبور در این بین از گل های دیگر هم تغذیه کرده باشد، وجود دارد.

عسل طبیعی در نقاط مختلف ایران وجود دارد اما در برخی نقاط عسل بهتری تولید می شود.

عسل چند گیاه

منظور از عسل چند گیاه عسل هایی هستند که در مناطقی تولید می شوند که پوشش گیاهی منطقه از گیاهان مختلف است. اما حجم پوشش یک گیاه خاص نسبت به بقیه بیشتر نیست یا آنقدر بیشتر نیست که عطر و طعم آن غالب شود.

تشخیص عسل خوب

بهترین عسل، عسلی است که زنبور آن، زیستی طبیعی و بدون دخالت انسان داشته است. این زنبور در کوهستان‌ ها، شکاف صخره‌ ها و درخت‌ها، لانه ساخته و کارخانه عسل‌سازی خود را بدون مراقبت و دخالت انسان شکل می‌دهد. عسل خوب و با کیفیت برای استفاده معمول، عسلی است که زنبور آن را زنبورداران پرورش می‌دهند و آن را در کندوها و اقلیم‌های مناسب نگه‌داری می‌کنند و زنبور با تغذیه طبیعی، به تهیه عسل اقدام می‌کند. بهترین عسل ایران از این فرآیند حاصل می شود.

نکته قابل ذکر در رابطه با عطر و طعم عسل این است که عطر و طعم عسل مانند رنگ آن، متناسب با گیاهی است که زنبور از آن تغذیه کرده است. بی طور کلی، رنگ و طعم عسل تا حدودی به هم وابسته اند. به بیان دیگر، معمولا عسل های روشن طعم ملایم و عسل های تیره طعم تند دارند. طعم عسل بیشتر به ذائقه مصرف کننده بستگی دارد و ممکن است بسیاری از طعم ها که در یک منطقه یا برای برخی افراد مطلوب هستند در منطقه ای دیگر و برای برخی دیگر از افراد مطلوب نباشد.

پیشنهاد مطالعه: تشخیص عسل طبیعی | تفاوت بین عسل طبیعی و تقلبی

بهترین عسل ایران برای کدام منطقه است؟

همانطور که گفتیم، با توجه به پوشش گیاهی هر منطقه نوع عسل متفاوت است. اما بهترین عسل از چه مناطقی بدست می آید؟ می توان گفت عسل خراسان شمالی بسیار خوب می باشد مانند شیروان یا برای مثال عسل قسمت های کوه های شاه جهان، منطقه حفاظت شده کیمسار و منطقه حفاظت شده گلیل به همین دلیل بهتر است بدانید که عسل این مناطق از کیفیت بسیار خوب و مناسبی برخوردار می باشد؛ که می توانید از آن ها استفاده کنید. همچنین در ادامه به بررسی طعم و خواص آن می پردازیم.

عسل وحشی جنوب

عسل وحشی جنوب را می توان در مناطقی مانند جزیره های قشم و کیش خریداری کرد. این زنبور های عسل، کندوی خود را در میان درختان جنگل های حرا می سازند و از گونه های گیاهی خاص منطقه تغذیه می کنند. به همین دلیل طعم این نوع عسل بسیار خاص بوده و مزه ای بین شیرینی و کمی شوری دارد. در منطقه جنوب، همچنین عسل وحشی کوهی یافت می شود. از جمله عسل هایی که به هیچ عنوان شکرک نمی زند، می توان به عسل وحشی کوهی جنوب اشاره کرد.

عسل زرشک و عسل عناب

در بحث بهترین عسل ایران می توان به عسل زرشک و عسل عناب اشاره کرد. چنانچه به مناطق خراسان جنوبی و شهرهایی مانند بیرجند و فردوس سفر می کنید، حتما این دو عسل را امتحان کنید. عسل زرشک در ماه های اول سال تولید می شود و جزو عسل هایی است که رنگ قهوه ای تیره متمایل به سیاه دارد. عسل عناب تازه را نیز در اواخر تابستان می توانید خریداری کنید. این عسل نیز رنگ قهوه ای کهربایی دارد. به دلیل منطقه آب و هوایی، غلظت این نوع عسل بسیار بالا بوده و در نتیجه مواد مغذی فراوانی دارد.

عسل طبیعی

عسل مرکبات

با سفر به استان های مازندران، گیلان، فارس، کرمان و هرمزگان می توانید طعم عسل مرکبات را بچشید. عسل مرکبات از میوه هایی همانند پرتقال، نارنگی، لیمو شیرین، گریپ فروت، نارنج، ترنج، بالنگ، کام کوات و بطاوی تهیه می شود. این نوع عسل برای افرادی که ویتامین C بدن آن ها کم است، بهترین عسل است. در نتیجه، در میان عسل های متنوع بازار، عسل مرکبات برای درمان سرماخوردگی انتخابی فوق العاده می باشد.

عسل کوهی

زنبورهای عسلی در دامنه کوه ها زیست می کنند و از گیاهان کوهی تغذیه می کنند، عسل کوهی مغذی را تولید می نمایند. در دسته بندی های بهترین عسل ایران می توان عسل های کوهی را که در میان کوه های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و در کل در شمال غرب و غرب کشور تهیه می شوند نام برد.

عسل گشنیز

عسل گشنیز در نواحی غربی ایران برداشت می شود. عسل گشنیز طبیعی دارای ساکاروز کمتر از ۲ درصد است و گاهی این عدد به کمتر از ۱ درصد نیز می رسد. در ایران در شهرهایی که نام می بریم، عسل گشنیز خالص و مرغوب در زمره بهترین عسل ایران در حجم بالا تولید می شود. نهاوند در استان همدان، صحنه در استان کرمانشاه و کنگاور در استان کرمانشاه مرکز آن می باشد.

عسل یونجه

عسل یونجه در کشور ما در مناطق مرکزی برداشت می شود. گل های یونجه در دمای بالا باز هستند و بنابراین امکان برداشت این نوع عسل در بسیاری از نقاط کشورمان وجود ندارد. اگرچه در برخی از شهر های استان فارس عسل یونجه برداشت می شود اما بیشترین میزان برداشت این نوع عسل در نواحی اطراف قم است. فاصله بین قم تا گرمسار نیز به دلیل وجود یونجه زارهای وسیع، مستعد برای تولید عسل یونجه است.

عسل طبیعی

عسل کنار

مناطق برداشت عسل طبیعی کنار در ایران، به عنوان بهترین عسل ایران، بسیار وسیع است. بخش هایی از خوزستان مثل شهرهای اندیمشک، ایذه و مخصوصاً دزفول و شوشتر، بخش هایی از استان بوشهر مثل برازجان و خورموج و بخش های وسیعی از استان فارس کنارخیز محسوب می شوند. در استان های ایلام و هرمزگان نیز برداشت عسل کنار را شاهد هستیم. اما بهترین عسل کنار ایران در شهرهایی که ذکر می شوند در استان فارس برداشت می شود: کازرون، فراشبند، فیروزآباد و میمند. شما می توانید عسل کنار را با کلیک بر روی خرید عسل کنار خریداری کنید.

عسل آویشن

اگرچه بسیاری از زنبورداران ادعا می کنند که عسل آویشن خالص برداشت می کنند، اما در واقع چنین نیست. آویشن، در مناطق کوهستانی وسیعی یافت می شود، اما امکان برداشت عسل آویشن خالص و با کیفیت فقط در برخی نواحی وجود دارد. بهترین عسل آویشن ایران در شهرهایی که نام برده می شوند برداشت می شود: فیروزکوه، دماوند، قزوین و طالقان. شاید در شهرهای دیگر ایران نیز امکان برداشت عسل آویشن باشد اما از نظر کیفیت در سطح پایین تری قرار دارد.

در این مقاله با انواع عسل آشنا شدیم. برای شناخت بهترین عسل ایران باید با انواع و ویژگی های عسل های مناطق مختلف آشنا باشیم. امیدواریم این مقاله در این زمینه راهنمای خوبی برای شما بوده باشد و از خواص بهترین عسل بهره ببرید.

8 thoughts on “بهترین عسل ایران کدام شهر است؟

 1. حمید معصومی گفت:

  اسم عسل هنه جا را بردید ولی نامی از عسل خوانسار نبردید در حالی که یکی از بهترین عسل های ایران که در همه حا معروف بوده و شهرت زیادی دارد همان عسل خوانسار می باشد .

  1. عباس گفت:

   یکی ازبهترین عسلهاعسل بشاگردهست

  2. رضا گفت:

   همان عسل‌های تقلبی با شیشه بزرگ و تکه‌ای موم؟

   1. shop_manager گفت:

    متاسفانه کلاه برداری در زمینه عسل زیاد شده و اکثر این کلاه برداری ها و تقلب ها از طرف واسطه اتفاق می افتد زنبوردارها اهل تقلب نیستند زنبوردار تولید کننده عسل طبیعی هیچ وقت عسل شکری ندارد و عسل شکری را به جای عسل طبیعی نمیفروشد و زنبوردار تغذیه کار هم هیچ وقت عسل طبیعی ندارد این واسطه ها هستند که برای سود بیشتر هر کاری میکنند .
    ارادتمند شما ادمین وب سایت دکتر هانی راذ

   2. نادر گفت:

    نه همه میگین اصلا فلان جا و‌بسان جا .اینو بدونید یهترین عسل کنار عسل وحشی کنار هست که جنوب ایران خصوصا روستاهای لارستان فارس خصوصا منطقه حفاظت شده هرمود مهرخویی تا درزسایبان وفین هرمزگان همیین اطراف شرق لارستان تا شمال هرمزگان یافت میشه کیلویی یک ملیون تو ایران میخرن هرکس خاست خبر بده عسل فقط عسل کنار جنوب فارس شمال هرمزگان

    1. shop_manager گفت:

     عسل هر منطقه رنگ ،بو،خواص شگرف خود را دارد و اگر طبیعی باشند شفا هستند

 2. سید محمد گفت:

  عسل زوروا بسیار شگفت انگیزه خصوصابرای در مان کم بینایی که در مناطقی از یاسوج ولرستان بعمل میاد

 3. اویسی گفت:

  باسلام ودرود
  تمامی مناطق ایران دارای عسل های خوبی هستند ولیکن شرایط اقلیمی هر کدوم وضعیت مرغوبیت عسل آن منطقه را نشان می‌دهد مثلا علیرغم سرسبزی استان‌های شمالی بعلت رطوبت و بارندگی بالا عسل این مناطق بعلت جذب رطوبت ترش مزه است خود عسل phزیر هفت دارد یعنی ماهیتا اسیدی است برای همین نباید در ظروف فلزی نگهداری شود چون حالت اسیدی عسل وظرف فلزی باعث تغییرات شیمیایی در عسل می‌گردد سعی شود از ظروف پلاستیکی ویا بهترین ظروف شیشه ای استفاده شود عسل مناطق چهارمحال بختیاری بعلت پوشش گیاهان دارویی که دارد عسل خوبی است منتهی عسلی که در اواخر تابستان برداشت می شود همین مورد برای عسل های استان‌هایی مثل کردستان اردبیل و آذربایجان شرقی ‌غربی صادق است در استان ایلام نیز عسل خوبی بدست میاید عسل های منطقه اصفهان نیز عسل تابستانه خوبی دارد عسل مناطق جنوبی نیز عسل های خوبی مانند عسل کنار ‌واکالیپتوس دارد که عسل های خوبی هستند نکته مهم دیگر اینکه هر عسل دارای خواص جداگانه ای براساس شهد حاصل از نوع گیاهی که زنبور به کندو آورده است می‌باشد برهمین اساس برخلاف آموزه های منتشر شده مبنی بر اینکه هر عسلی برای ماسک صورت خوب است اینگونه نیست چرا که شما اگر عسل کنار را بعنوان ماسک استفاده کنید باعث چروکیده گی بیشتر می شود میوه کنار دهان را گس یا جمع می کند همین اتفاق روی صورت می افتد بهترین عسل برای ماسک صورت که کمیاب است عسلی است که در منطقه ای که اکالیپتوس ،گل بابونه وحشی و شقایق وحشی می روید بدست میاید اگر این عسل رو بدست بیارید و نصف قاشق این عسل رو بصورت ماسک تا زیر گردن روی صورت بمالید سه تا چهار ماه چروک صورت شما محو می‌شود عسل دیگری که کاربرد خوبی دارد عسل کنار است که بسیار مقوی است امیدوارم اطلاعات اینجانب که حاصل چندین سال تحقیق بوده مورد استفاده قرار گیرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *