عسل درمانی

ارتباط عسل و دیابت چیست؟

گل های بنفش و قاشق عسل که از آن عسل می چکد

آیا میدانید عسل و دیابت چه ارتباطی با همدیگر دارند؟ تاثیر عسل  بر دیابت در بسیاری از کشور ها مورد بررسی قرار گرفته است. عسل به عنوان یک ماده مغذی دارای ارزش درمانی و خوراکی زیادی می باشد. در این مطلب قصد داریم تاثیری که عسل بر بهبود و درمان دیابت دارد را بررسی نماییم.

دیابت چگونه بیماری است؟

بهتر است قبل از آن که رابطه عسل و دیابت مطرح گردد، با بیماری دیابت آشنا شویم. وقتی میزان قند خون شما بیشتر از حد مجاز باشد، شما دچار دیابت خواهید شد. شاید تصور کنید این موضوع به دلیل مصرف قند زیاد و یا کربوهیدرات ها که سرشار از قند هستند، رخ دهد؛ اما به طور ۱۰۰ درصد این گونه نیست.

در بدن هورمونی توسط لوزالمعده ترشح می شود به نام انسولین، این هورمون وظیفه دارد قند موجود در خون را به سلول ها منتقل کند که بدن بتواند به عنوان انرژی از آن ها استفاده نماید. گاهی در بدن برخی از افراد، انسولین به میزان کافی تولید نمی شود و یا به درستی نمی تواند عمل جذب قند را انجام دهد، در این صورت میزان قند خون بالا رفته و فرد دچار دیابت می شود.

به دلیل همین موضوع است که افراد دیابتی مجبور به تزریق انسولین به خود می شوند تا بدن شان بتواند قند موجود در خون را جذب کرده تا میزان آن از حد استاندارد تجاوز نکند؛ اگر دچار تشنگی بیش از اندازه، پرخوری، مشکلات بینایی، خستگی مفرط و کاهش وزن شدید، به پزشک مراجعه کنید تا میزان قند خون شما را اندازه گیری کند.

عسل حاوی چه موادی است؟

عسل و دیابت دارای رابطه اثربخشی برای بدن هستند. عسل از قند، آب و سایر مواد (ویتامین، پروتئین، فیبر و مواد معدنی) تشکیل شده است. به بیانی دیگر ، ۸۰ درصد عسل کربوهیدرات و ۲۰ درصد آن آب می باشد. حال ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که چگونه عسل می تواند بر دیابت تاثیر داشته باشد؟ زیرا عسل نیز دارای قند و کربوهیدرات می باشد.

دلیل اینکه توصیه می شود، عسل و دیابت در کنار یکدیگر مشکلی برای بدن ندارند، مقایسه عسل با سایر شیرین کننده ها است. زیرا وقتی فردی دیابت دارد، نمی تواند  به طور کامل کربوهیدرات و قند را از سبد غذایی خود حذف نماید. به همین خاطر ماده ای که کمترین ضرر را داشته باشد، به بیماران دیابتی توصیه می گردد.

شیشه عسل و فنجان سفید

آیا عسل می‌تواند از دیابت جلوگیری کند؟

از آنجا که عسل یک قند طبیعی و یک کربوهیدرات است، طبیعی است که به نوعی بر قند خون شما تأثیر بگذارد. با این حال، هنگامی که با قند یا شکر مقایسه می شود، به نظر می رسد که عسل تأثیر کمتری دارد. مطالعه ای در سال 2004 اثرات عسل و قند را بر روی سطح قندخون ارزیابی کرد. این مطالعه افراد مبتلا به دیابت نوع 1 و افراد بدون دیابت را درگیر کرده است. محققان دریافتند که در گروه افراد دیابتی، عسل باعث افزایش اولیه قندخون 30 دقیقه پس از مصرف می شود.

با این حال، سطح قندخون شرکت کننده کاهش یافت و به مدت دو ساعت در سطوح پایین تری باقی ماند. این امر باعث می‌شود محققان بر این باور باشند که عسل برخلاف شکر ممکن است باعث افزایش انسولین شود که یک هورمون مهم برای کنترل قند خون است. با این حال تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

به خاطر داشته باشید که عسل شیرین تر از شکر است و اگر عسل را جایگزین شکر کنید به مقدار خیلی کمتری احتیاج دارید. در مصرف عسل به هیچ عنوان زیاده روی نکنید و قبل از استفاده از آن به عنوان شیرین کننده، حتما با دکتر خود مشورت کنید.

اگر دیابت شما به خوبی کنترل شده است و می خواهید عسل را به رژیم غذایی خود اضافه کنید، خرید عسل طبیعی را انتخاب کنید. این نوع برای افراد دیابتی بی خطر است زیرا عسل طبیعی هیچ قند اضافی ندارد. اگر عسل فرآوری شده را از فروشگاه های مواد غذایی خریداری کنید، ممکن است حاوی شکر یا شربت باشد. شیرین کننده اضافه شده می تواند بر قند خون شما تأثیر منفی بگذارد.

در صورت ابتلا به دیابت آیا خوردن عسل فوایدی دارد؟

یکی از فواید خوردن عسل افزایش سطح انسولین خون است، که به شما در کنترل قند خون کمک می کند. جایگزینی عسل با شکر یا قند نیز می تواند مفید باشد، با توجه به اینکه عسل منبع آنتی اکسیدان است و دارای خواص ضد التهابی است. یک رژیم غذایی غنی از آنتی اکسیدان می تواند عملکرد بدن شما را در مورد اینکه چگونه بدن شما قند را متابولیزه می کند بهبود بخشد و خواص ضدالتهابی موجود در عسل می تواند عوارض دیابت را کاهش دهد. التهاب می تواند منجر به مقاومت به انسولین شود، این زمانی است که بدن به درستی به انسولین واکنش نشان نمی دهد.

دو عدد ظرف حاوی عسل و یک عدد شمع

آیا عسل برای شما خوب است، یا بد؟

عسل اغلب به عنوان یک جایگزین سالم برای شکر یا قند به بازار عرضه می شود. این امر عمدتا به دلیل فواید سلامتی متعدد مرتبط با آن و محتوای آنتی ‌اکسیدان آن است، حتما توجه داشته باشید که در مصرف آن زیاده روی نکنید.

محققان معتقد هستند رابطه عسل و دیابت باید بیشتر مورد بررسی قرار گیرد ولی در اکثر آزمایش های انجام شده، تاثیرگذاری عسل بر دیابت تایید گردیده است. دقت داشته باشید که عسل یک ماده شیرین کننده می باشد و از قند و شکر بسیار شیرین تر است، پس باید در مصرف آن بسیار دقت کنید.

اگر دیابت شما به خوبی کنترل شده است و قصد دارید عسل را به رژیم غذایی خود اضافه کنید، باید عسل طبیعی و خالص را خریداری کنید.  این نوع عسل برای افراد مبتلا به دیابت بی خطر است؛ زیرا عسل که طبیعی باشد، هیچ قند اضافه ای ندارد. در واقع مصرف عسل برای بیماران دیابتی نه تنها بی خطر است، بلکه دارای خواص ضد التهابی است که ممکن است عوارض دیابت را نیز کاهش دهد.

علاوه بر انسولین، ورزش کردن می تواند به میزان زیادی به کنترل و کاهش قند خون کمک کند. از آنجایی که ورزش برای درمان خیلی از بیماری ها و مشکلات جسمی تاثیر مثبتی دارد، بهتر از بیماران دیابتی نیز ورزش را فراموش نکنند.

عسل یک شیرین‌کننده طبیعی است که می‌تواند تاثیر مثبتی بر شاخص گلیسمی شما داشته باشد. اما همانند دیگر شیرین کننده ها در مصرف آن زیاده روی نکنید. قبل از اضافه کردن عسل به رژیم غذایی خود حتما با پزشک خود صحبت کنید. عسل برای همه مناسب نیست، از جمله افرادی که باید سطح قند خون خود را پایین بیاورند. اگر عسل میل میکنید، مطمئن شوید که این عسل خالص یا طبیعی است و حاوی قند و افزودنی های اضافی نیست.

سخن پایانی

در این مطلب درباره ارتباط عسل و دیابت صحبت کردیم. امیدواریم توانسته باشیم اطلاعات مفیدی در اینباره به شما ارائه دهیم. از همراهی شما در خواندن این مطلب سپاسگزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *