مقالات

آیا افراد مبتلا به دیابت میتوانند عسل بخورند؟

عسل برای دیابت

از آنجا که عسل یک قند طبیعی و یک کربوهیدرات است، طبیعی است که به نوعی بر قند خون شما تأثیر بگذارد. با این حال، هنگامی که با قند یا شکر مقایسه می شود، به نظر می رسد که عسل تأثیر کمتری دارد. مطالعه ای در سال 2004 اثرات عسل و قند را بر روی سطح قندخون ارزیابی کرد. این مطالعه افراد مبتلا به دیابت نوع 1 و افراد بدون دیابت را درگیر کرده است. محققان دریافتند که در گروه افراد دیابتی، عسل باعث افزایش اولیه قندخون 30 دقیقه پس از مصرف می شود.

با این حال، سطح قندخون شرکت کننده کاهش یافت و به مدت دو ساعت در سطوح پایین تری باقی ماند. این امر باعث می‌شود محققان بر این باور باشند که عسل برخلاف شکر ممکن است باعث افزایش انسولین شود که یک هورمون مهم برای کنترل قند خون است. با این حال تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

آیا عسل می‌تواند از دیابت جلوگیری کند؟

به خاطر داشته باشید که عسل شیرین تر از شکر است و اگر عسل را جایگزین شکر کنید به مقدار خیلی کمتری احتیاج دارید. در مصرف عسل به هیچ عنوان زیاده روی نکنید و قبل از استفاده از آن به عنوان شیرین کننده، حتما با دکتر خود مشورت کنید.

اگر دیابت شما به خوبی کنترل شده است و می خواهید عسل را به رژیم غذایی خود اضافه کنید، خرید عسل طبیعی را انتخاب کنید. این نوع برای افراد دیابتی بی خطر است زیرا عسل طبیعی هیچ قند اضافی ندارد. اگر عسل فرآوری شده را از فروشگاه های مواد غذایی خریداری کنید، ممکن است حاوی شکر یا شربت باشد. شیرین کننده اضافه شده می تواند بر قند خون شما تأثیر منفی بگذارد.

خواص عسل برای دیابت

در صورت ابتلا به دیابت آیا خوردن عسل فوایدی دارد؟

یکی از فواید خوردن عسل افزایش سطح انسولین خون است، که به شما در کنترل قند خون کمک می کند. جایگزینی عسل با شکر یا قند نیز می تواند مفید باشد، با توجه به اینکه عسل منبع آنتی اکسیدان است و دارای خواص ضد التهابی است. یک رژیم غذایی غنی از آنتی اکسیدان می تواند عملکرد بدن شما را در مورد اینکه چگونه بدن شما قند را متابولیزه می کند بهبود بخشد و خواص ضدالتهابی موجود در عسل می تواند عوارض دیابت را کاهش دهد. التهاب می تواند منجر به مقاومت به انسولین شود، این زمانی است که بدن به درستی به انسولین واکنش نشان نمی دهد.

آیا عسل برای شما خوب است، یا بد؟

عسل اغلب به عنوان یک جایگزین سالم برای شکر یا قند به بازار عرضه می شود. این امر عمدتا به دلیل فواید سلامتی متعدد مرتبط با آن و محتوای آنتی ‌اکسیدان آن است، حتما توجه داشته باشید که در مصرف آن زیاده روی نکنید.

سخن پایانی

عسل یک شیرین‌کننده طبیعی است که می‌تواند تاثیر مثبتی بر شاخص گلیسمی شما داشته باشد. اما همانند دیگر شیرین کننده ها در مصرف آن زیاده روی نکنید. قبل از اضافه کردن عسل به رژیم غذایی خود حتما با پزشک خود صحبت کنید. عسل برای همه مناسب نیست، از جمله افرادی که باید سطح قند خون خود را پایین بیاورند. اگر عسل میل میکنید، مطمئن شوید که این عسل خالص یا طبیعی است و حاوی قند و افزودنی های اضافی نیست.

منبع: healthline

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *