ترکیب عسل با سایر مواد غذایی

عسل و گوشت چه ارتباطی دارند؟

قاشق عسلی که از آن عسل می چکد بر روی تیکه گوشت

عسل یکی از مواد غذایی پر خاصیت برای بدن است.انواع گوشت ها نیز منبع بزرگی از پروتئین ها هستند که می توانند کالری زیادی را به بدن برسانند. در این میان خیلی از متخصصان بر این عقیده هستند که نباید غذاهای گیاهی را با غذاهای حیوانی مصرف کرد. عسل و گوشت نیز از این مواد غذایی هستند.هنگام خرید عسل توجه داشته باشید که عسل طبیعی خریداری کنید تا بتوانید از خواص آن بهرمند شوید.

ترکیبات موجود در عسل و گوشت

عسل دارای ترکیبات زیادی از قبیل گلوکز، فروکتوز، آب، ویتامین ها، اسید آمینه ها، کربوهیدرات ها، مواد معدنی مانند سدیم، آهن، منیزیم، پتاسیم و … می باشد.

گوشت ها دارای انواع مختلفی از جمله گوشت گاو، ماهی، مرغ، پرندگان مختلف و … هستند. هر کدام از این گوشت ها دارای ترکیبات مشابه و البته با مقادیر مختلف می باشند.تمامی این گوشت ها سرشار از پروتئین ها، ویتامین ها، آنتی اکسیدان ها، مواد معدنی مانند آهن، روی، کلسیم، منیزیم و … می باشند.

قابل ذکر است که برخی اوقات ترکیبات عسل و گوشت با یکدیگر منافات دارند و تاثیرات خوب یکدیگر را از بین می برند.

خواص مصرف عسل و گوشت

این مواد غذایی حیوانی و گیاهی دارای خواص مشترک زیادی هستند که ما در اینجا به برخی از آنها اشاره می کنیم.

تاثیر عسل و گوشت بر تقویت استخوان ها:

این مواد غذایی هر دو با توجه به آنتی اکسیدان ها، مواد معدنی و پروتئین های زیادی که دارند به تقویت عضلات و استخوان ها کمک می کنند.

در این میان میزان پروتئین های موجود در انواع گوشت ها به خصوص گوشت قرمز بیشتر می باشد.

تاثیر عسل و گوشت بر تقویت مغز:

فسفر و مس موجود در این مواد غذایی سبب شده است که آنها بتوانند مغز را تقویت کنند و سبب شوند که افراد دیرتر دچار آلزایمر شوند و حافظه آنها تقویت شود.

تاثیر عسل و گوشت بر پوست:

این مواد غذایی هر دو دارای آنتی اکسیدان های زیادی هستند. آنتی اکسیدان ها می توانند سبب ترمیم زخم ها و سوختگی ها و همچنین از بین بردن جای آنها شوند و به نوعی پوست را شاداب تر کنند.

تاثیر عسل و گوشت بر بهبودی بیماری های قلبی:

این مواد غذایی می توانند سبب بهبود عملکرد قلب شوند و از افراد در مقابل ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی حفظ کنند.

البته افراد باید در مقدار مصرف هر کدام جنبه احتیاط را رعایت کنند تا دچار بیماری های دیگری مانند دیابت و یا فشار خون بالا نشوند.

خطرات استفاده از ترکیب عسل و گوشت

مقدای گوشت و یک ظرف حاوی عسل

اگرچه این مواد خواص زیادی دارند، و امروزه در بسیاری از رستوران ها رد پایی از تهیه ساندویچ های عسل و گوشت دیده می شود.

اما برخی کارشناسان می گویند افراد با وجود تمام خواصی که این مواد غذایی دارند نباید از ترکیب آنها استفاده کنند. زیرا طبق گفته بسیاری از کارشناسان تغذیه ممکن است مشکلاتی برای آنها ایجاد شود.

گوشت قرمز غذایی دیر هضم با طبعی سرد و خشک است. عسل دارای طبعی گرم است. هر کدام از این گوشت در فواصل زمانی مختلفی هضم می شوند اما گوشت قرمز دیر هضم تر می باشد.

در این میان عسل نیز غذایی زود هضم و البته گرم می باشد. به همین دلیل سازگاری خوبی با گوشت قرمز ندارد و در دستگاه گوارش همراه با گوشت قرمز اختلالاتی ایجاد می کند.

معده دارای آنزیم های مختلفی است که برخی از آنزیم ها می توانند بر برخی از مواد غذایی تاثیرگذاری بهتری داشته باشند.

به همین دلیل ممکن است در صورت خوردن ترکیب عسل و گوشت اختلالاتی در سیستم گوارشی ایجاد شود. دل پیچه، نفخ، درد معده و … از این اختلالات می باشند.

در این میان برخی از افراد می گویند که ترکیب آنها در سیستم گوارشی سبب ایجاد مشکلات چشمی می شود و افراد باید از مصرف آنها با هم اجتناب کنند.

مقاله پیشنهادی: آیا خوردن عسل و خربزه خوب است؟

مزایای استفاده از ترکیب عسل و گوشت

همانطور که گفته شد برخی از افراد مخالف استفاده از ترکیب این دو ماده غذایی با هم هستند. اما برخی از کارشناسان نیز در ترکیب آنها با هم مشکلی نمی بینند.

این کارشناسان فقط به افراد توصیه می کنند که طبع خود را در نظر بگیرند. زیرا ترکیب آنها برای برخی از افراد مضر و برای برخی از افراد بدون اشکال است.

مصرف گوشت مرغ و ماهی که طبع سردی دارند با عسل که طبع گرمی دارد، باید با احتیاط صورت گیرد.

این متخصصان معتقد هستند که در بین انواع گوشت ها، فقط گوشت قرمز دیر هضم است، در صورتی که عسل زود هضم می باشد، پس عسل زودتر از معده خارج می شود، پس برای معده مشکلی ایجاد نمی کند.

گفتنی است برخی از گوشت ها مانند گوشت قرمز و مرغ دارای لایه های چربی زیادی هستند، پس بهتر است افراد قبل از ترکیب آنها با عسل، چربی آنها را خارج کنند.

کلام آخر

ما در این مطلب سعی کردیم به نوعی نظرات مختلف درباره مصرف همزمان عسل و گوشت را بیان کنیم. اما افراد باید در صورت استفاده آنها با یکدیگر، جنبه احتیاط را در مقدار مصرف آنها با هم رعایت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *