اطلاعات عمومی عسل و زنبور عسل

چگونه عسل را از کندو جدا کنیم؟

زنبورستان

آشنایی با این امر مهم که چگونه عسل را از کندو جدا کنیم؟ یک کار تخصصی ویژه  برای زنبورداران می باشد. در هر کندو محصولات مختلفی مانندعسل  طبیعی ، گرده،  ژل رویال، بره موم و … وجود دارد. مسئله مهم درباره چگونه عسل را از کندو جدا کنیم ؟ این است که باید در مکانی تمیز و کاملا بهداشتی عسل را استخراج کنیم.

آشنایی با روش هایی  مناسب، برای اینکه چگونه عسل را از کندو جدا کنیم؟

برداشت عسل به ظاهر کار دشوار و خطرناکی است اما در صورت داشتن اطلاعات لازم درباره چگونه عسل را از کندو جدا کنیم؟ انجام  شغل زنبورداری و خارج کردن عسل از کندو ، بسیار لذت بخش و مفرح می شود. رعایت نکات زیر می تواند، تجربه خوبی برای شما در جهت جدا کردن عسل از کندو  ایجاد کند:

پوشیدن کلاه و لباس محافظ

با آشنایی درباره چگونه عسل را از کندو جدا کنیم؟ متوجه می شوید که پوشیدن لباس و کلاه محافظ برای در امان ماندن از نیش زنبورها الزامی می باشد. پوشیدن یک لباس محافظ ، دستکش های ضخیم و بلند، پیراهن آستین بلند و کلاه  می تواند لذت جمع آوری عسل های شیرین را به کام شما تلخ نکند.

بیرون آوردن شانه عسل در زمان مناسب

در یک روز آفتابی اکثر زنبورهای عسل حدود ساعت 9 صبح تا حدود ساعت 4 بعد از ظهر از کندو خارج می شوند و تعداد کمی زنبور در داخل کندو  باقی می ماند. در آوردن شانه عسل در این بازه زمانی با خطر کمتری همراه است.  به یاد داشته باشید که زنبورهای عسل در اواخر فصل تابستان و اوایل فصل پاییز جهت تغذیه ملکه زنبورها، تولید عسل را متوقف می کنند.

 کندو و عسل

بنابراین بیشتر حفره ها بدون عسل می ماند. برداشت عسل باید زودتر از این موعد انجام شود تا بازدهی و کیفیت محصول بهتری داشته باشید.  برداشت عسل باید دو الی سه هفته بعد از خوردن اولین شربت باشد. برای دادن اولین شربت به زنبورهای عسل باید هر شب در نیمه های تابستان کندو را وزن کنید هر زمان که کندو خیلی سنگین شده بود، اولین شربت را به زنبورها بدهید.

ایجاد دود برای دور کردن زنبورها از کندو 

یکی از راه های جالب برای اینکه چگونه عسل را از کندو جدا کنیم؟ ایجاد دود در کندو می باشد. وسایل مختلفی در بازار برای ایجاد دود وجود دارد. یکی از این وسایل،یک قوطی که توسط روزنامه های باطله پر شده است، می باشد.  با آتش زدن روزنامه ها دود تولید شده  و از مجرای خروجی به بیرون می آید.  دود را با احتیاط دور تا دور کندو حرکت دهید. هنگامی که در کندو را باز می کنید و دود داخل کندو می رود، زنبورها فکر می کنند که کندو آتش گرفته و به قسمت پایین کندو می روند و شما می توانید با اطمینان خاطر، شانه عسل را بردارید.

مقاله مرتبط:”تفاوت کندو و کلنی زنبور عسل چیست؟

باز کردن درب زیرین کندو

زنبورهای عسل دور تا دور کندو را با موم که صمغی بسیار محکم است، سفت می کنند. در نتیجه درب زیرین کندو به راحتی باز نمی شود و باید با کمک اهرم آن را باز کرد و قاب های عسل را برداشت.

“برای خرید کندو عسل  به سایت زنبورستان دکتر هانی راد مراجعه کنید.”

دور کردن زنبورهای باقیمانده

برخی از زنبورها بر روی درب زیرین وجود دارند. هنگامی که درب کندو  باز شد، می توان با استفاده از باد سشوار و یا بلوور یا فوت کردن، زنبورها را دور کرد.

جدا کردن عسل از شانه عسل

بعد از انجام تمام مراحل چگونه عسل را از کندو جدا کنیم؟ به مرحله جدا کردن عسل از شانه عسل می رسیم. با کمک یک ماله یا چاقو ،عسل ها را از بالا به پایین بکشید. بعد از خروج شانه عسل حتما یک شانه دیگر در کندو جایگزین کنید.

کلام آخر

بعد از پایان کار و آگاهی از اینکه چگونه عسل را از کندو جدا کنیم؟ باید توجه داشته باشید،  اگر عسل ها  داخل ظرفی در باز قرار بگیرند و در نزدیک کندو باشند، زنبور ها دور ظرف جمع می شوند زیرا آنها عطر عسل را می شناسند. در این زمان زنبورها تمام عسل ها را برداشته و زحمت های شما برای جدا کردن عسل از کندو بدون نتیجه باقی می ماند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *