عسل درمانی

روش های درمان عفونت رحم با عسل برای بانوان

درد های ناشی از عفونت رحم در بانوان

زمانی که رحم دچار التهاب می شود لایه های داخلی و بیرونی آن دچار عفونت شده و این امر باعث به وجود آمدن قارچ ها و دیگر بیماری ها می شود. عسل برای درمان عفونت رحم تاثیر بسیاری دارد و خطر ابتلا به این بیماری را نیز تا حد بسیار زیادی کم می کند. در این مقاله می خواهیم به بررسی روش درمان عفونت رحم با عسل بپردازیم.

نشانه های عفونت دهانه رحم

تخلیه غیر طبیعی و بودار واژن با رنگ خاکستری یا زرد، لکه بینی بین دوره های قاعدگی و یا بعد از رابطه جنسی، احساس سنگینی در قسمت پایین شکم به ویژه در طول رابطه جنسی، احساس سوزش یا خارش در زمان دفع ادرار، از نشانه های عفونت دهانه رحم می باشد.

موارد ایجاد کننده عفونت دهانه رحم و تشخیص آن ها

 آشنایی با موارد ایجاد کننده عفونت دهانه رحم سبب می شود تا درمان عفونت دهانه رحم راحت تر صورت پذیرد. به طور کلی عفونت های دهانه رحم یا سرویسیت به دو دسته تقسیم می شوند.

 • عفونت حاد دهانه رحم که یک عفونت باکتریایی یا ویروسی محسوب می گردد. این عفونت دارای علایم مخصوص به خود می باشد.
 • عفونت مزمن دهانه رحم که نوعی عفونت طولانی مدت به حساب آمده و ممکن است علائمی نداشته باشد. ترشحات بسیار زیاد با رنگ متمایل به زرد یا خاکستری از واژن، مقاربت دردناک از علائم عفونت می باشند. این عفونت ها حالت چرکی داشته و بوی ناخوشایندی دارند.

عوامل و موارد ایجاد کننده عفونت دهانه رحم

بیشترین موارد ایجاد کننده عفونت دهانه رحم در منطقه “آندوسرویکس” را، “نایسریا گونوره آ” یا عامل ایجاد کننده سوزاک و کلامیدیا تراکوماتیس شامل می ‌شوند. همچنین عواملی چون تریکوموناس آلبیکنس و ویروس هرپسHSV که همان عامل تب خال می باشد، بیشتر در منطقه اگزوسرویکس فعالیت می‌کنند. بسته به عامل ایجاد کننده عفونت، قسمت های مختلفی از دهانه رحم ممکن است درگیر عفونت شود.

بسیاری از مواقع عفونت دهانه رحم ناشی از عفونت های مقاربتی می باشد. البته عوامل غیر عفونی نیز در ایجاد عفونت دهانه رحم موثر می باشند. عواملی چون حساسیت به مواد شیمیایی اسپرم کش ها، لاتکس کاندوم و دوش های مهبلی، عدم تعادل هورمونی، عدم تعادل باکتریایی و سرطان دهانه رحم (البته سرطان دهانه رحم به ندرت سبب ایجاد عفونت می شود). در واقع باید گفت باکتری ها ابتدا به واژن رفته در آنجا سبب ایجاد عفونت می شوند. سپس با گذشت زمان و در صورت عدم مداوا وارد رحم می شوند.

درمان عفونت دهانه رحم با گیاهان دارویی

در درمان عفونت دهانه رحم علاوه بر داروهای شیمیایی و آنتی بیوتیک ها می توان از انواع گیاهان دارویی نیز استفاده نمود که در ادامه به چند مورد از آن ها اشاره می کنیم.

عسل

عسل یک گیاه دارویی نیست، اما در طب سنتی بسیار مورد توجه می باشد. در آن ترکیبات قوی ضد باکتریایی وجود دارد. عسل به ذرات باکتری، ویروس و قارچ می چسبد و با جذب آب از آن ها سبب از بین رفتن آن ها می شود.

بابونه

 گیاه بابونه نیز خاصیت ضد میکروبی داشته و در درمان عفونت ها بسیار موثر می باشد. این گیاه را هم می‌توان به ‌صورت بخور استفاده کرد، هم به صورت محلول شستشو دهنده قابل استفاده است.

پولک

 در درمان عفونت دهانه رحم از گیاه پولک نیز می توان استفاده کرد. از برگ ها و نیز سرشاخه های این گیاه می‌توان به جای آنتی بیوتیک ها استفاده کرد. این گیاه دارای خواص ضد میکروبی و ضد باکتری و ضد التهابی می باشد. به صورت دمنوش نیز برای عفونت های زنانه بسیار توصیه می گردد.

مزایای درمان عفونت رحم با عسل

 • ارزان بودن عسل در مقایسه با داروهای شیمیایی
 • طبیعی بودن عسل در برابر مواد شیمیایی
 • از بین برنده خارش
 • ضد باکتری و قارچ
 • خاصیت ضد التهابی و آرام بخش عسل
 • عسل بدون هیچ ضرری می تواند به بهبود عفونت رحم کمک کند.

با وجود ترکیبات ضد باکتری قوی که در عسل خام وجود دارد، این ماده به یکی از قوی ترین ضد عفونی کننده های طبیعی تبدیل شده است.

یک ظرف حاوی عسل همراه با دارچین

عسل یک واکسن طبیعی برای عفونت

زمانی که ویروس، باکتری و قارچ وارد بدن می شوند، عسل این قابلیت را دارد که به این ذرات چسبیده و آب موجود در آن ها را به خود جذب کند و بر این اساس باعث از بین رفتن آن ها می شود. همچنین عسل یک تقویت کننده ایمنی طبیعی محسوب می شود، مصرف خوراکی عسل تولید آنتی بادی در پاسخ های ایمنی اولیه و ثانویه را افزایش می دهد، عسل یک ضد میکروب طبیعی است. در ادامه به بررسی روش درمان با عسل برای خانم ها می پردازیم.

روش درمان عفونت رحم با عسل در خانم های متاهل

نحوه درمان عفونت رحم با عسل بسته به شرایط فرد متفاوت است. در روش های درمان گیاهی زخم دهانه رحم مهم است که فرد متاهل باشد یا مجرد. خانم های متاهل باید با سرنگ های ۲۰ سی سی بدون سوزن عسل را درون واژن خود تزریق کنند. لازم است که سر سرنگ بدون سوزن کاملا خشک باشد و چنانچه برای بار چندم استفاده می شود حتما باید آن را از قبل شست و کاملا خشک کرد.

بهتر است پیش از تزریق کردن عسل در واژن، سرنگ را خوب چرب کرد. میزان تزریق عسل باید ۲۰ سی سی در هر بار باشد. به این عمل تزریق واژینال عسل گفته می شود. لازم به ذکر است که نیاز است، تزریق واژینال عسل، هفت شب متوالی انجام شود. خوب است بدانید که بایست از انجام تزریق واژینال عسل به درون رحم و واژن در دوره عادت ماهانه خودداری شود.

شیوه درمان عفونت رحم با عسل در خانم های مجرد

شیوه درمان عفونت با عسل در دختران باکره متفاوت است. دختران جوان برای به کار گرفتن روش درمان عفونت رحم با عسل باید عسل را بر روی یک گاز استریل یا یک پارچه خشک بریزند، به گونه ای  که پارچه به طور کامل به عسل آغشته شود. سپس آن را بر روی بدن خود قرار دهند و طاق باز بخوابند به طوری که عسل کم کم به داخل واژن آنها هدایت شود.

درمان عفونت رحم با عسل در بارداری

برای درمان عفونت رحم با عسل لازم است یک قاشق غذاخوری سرکه سیب خالص و یک قاشق چایخوری عسل را به یک لیوان آب گرم اضافه کنید و دو بار در روز بنوشید. حتما قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنید. در مطالعه ای که  در سال 2012 در مصر صورت گرفت، مشاهده شد که مصرف مخلوطی از ماست و عسل به صورت کرم واژینال در درمان عفونت واژن در زنان حامله، با تاثیر بیشتر و عوارض کمتری نسبت به داروهای ضد قارچ شیمیایی همراه است.

مقاله مرتبط”خواص عسل برای زنان

درمان عفونت رحم با عسل

برای درمان عفونت رحم باید از عسل طبیعی، خام و حرارت ندیده استفاده کرد. در غیر این صورت نه تنها موثر نخواهد بود، بلکه می تواند میزان عفونت قارچی را بیشتر کند. بنابراین خرید عسل یک راه در دسترس برای درمان عفونت می باشد. نکته مهم این که می توان از ترکیب عسل با برخی مواد در درمان استفاده کرد، که به بعضی از آنها اشاره می کنیم.

درمان عفونت رحم با عسل و روغن زیتون

می توان از روغن های طبیعی و بهداشتی همچون روغن نارگیل و روغن زیتون به همراه عسل خام در درمان عفونت رحم استفاده کرد. به این منظور بایست آنها را مخلوط کرده و سپس ترکیب به دست آمده را مورد استعمال قرار داد.

بهترین روش در درمان عفونت قارچی رحم، عسل شناخته شده است. زیرا طبع گرم و خواص ضد باکتری، ضد التهاب و التیام بخش عسل، ببیشترین تاثیرگذاری را در این باره داشته و موجب از بین بردن خارش وعفونت واژن خواهد شد.

درمان عفونت رحم با عسل و دارچین

یکی از بهترین ترکیبات برای درمان عفونت رحم با عسل، استفاده از دارچین است. از آنجایی که خواص عسل و دارچین باعث جلوگیری از رشد قارچ می شود، درمان موثری در رفع عفونت رحم به شمار می آیند. پودر پوست دارچین حاوی تعدادی فیتوکمیکال است که این تعداد فیتوکمیکال می تواند هر بیماری قارچی به خصوص قارچ کاندیدا را  از به سرعت از بین ببرد.

درمان عفونت واژن وعسل

در بحث درمان عفونت رحم با عسل گفتنی است برای درمان عفونت واژن نیز می توانید از عسل استفاده کنید. برای اینکار باید پودر دارچین را با عسل مخلوط کنید و یک خمیر آماده کنید. این خمیر را روی واژن قرار دهید تا به راحتی عفونت قارچی را از بین ببرد. همچنین می توانید یک تکه چوب دارچین را داخل فنجان آب بجوشانید و اجازه دهید تا کمی سرد شود. سپس آب لیمو وعسل به آن اضافه کنید و ترکیب حاصله را میل کنید. تکرار مصرف هر روز این روش درمانی، شما را با نتایجی شگفت آور روبرو می کند.

رفع عفونت واژن به کمک سیر و عسل

علاوه بر درمان عفونت رحم با عسل، یکی از موثرترین و معتبرترین درمانگرهای طبیعی که دارای خاصیت ضد عفونی است، سیر است. با وجود اینکه سیر خود به تنهایی دارای قدرت بی نظیری در رفع عفونت است، ولی به دلیل خواص شناخته شده ی عسل و سیر در دنیا، ترکیب عسل و سیر معجونی فوق العاده درمان عفونت رحم شناخته شده است. می توان  شب هنگام و زمان خواب از این ترکیب استفاده کرد تا بوی سیر در طول روز آزاردهنده نشود.

 

ترکیب سیر و عسل

نحوه استفاده از ترکیب عسل و سیر

حبه سیر باید به خوبی پاک شده، شسته و در ادامه کاملا له شود. به منظور کاهش ترکیبات شیمیایی سیرها، لازم است آن ها را ۸ دقیقه کنار گذاشت. بایست ۱ قاشق غذاخوری عسل طبیعی به سیرها اضافه شود و کاملا با هم مخلوط شوند. چنانچه نیاز به عسل بیشتری بود، می توان مقدار عسل را بیشتر کرد. پس از تمیز کردن موضع، باید به طور کامل به مخلوط آغشته شود.

در این مقاله راه های درمان عفونت رحم با عسل را برای زنان شرح دادیم. عسل طبیعی می تواند تاثیر زیادی بر سلامت بانوان داشته باشد، خصوصا زمانیکه نحوه و چگونگی استفاده از آن را بیاموزید. امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد.

9 thoughts on “روش های درمان عفونت رحم با عسل برای بانوان

 1. سوژین گفت:

  ترشحات مدام دارم همیشه احساس خیس بودن بدنم و عفونت های سفید علت چیست

  1. دکتر هانی گفت:

   سلام، شما حتما به پزشک زنان مراجعه کنید

  2. سخیلا گفت:

   به نظرم شما بسیاااار رحمتون سرد هست .بستن کمرو زیر شکم با شال برای گرم کردنش ،خوردن دم نوش های گرم مثل زنجبیل و دارچین و استفاده از واژینال عسل و جوش شیرین میتونه کمکتون کنه رحمتون گرمتر بشه

 2. علی روانگرد گفت:

  سلام باید عسل را رقیق کنم یا همانگونه که غلیظ است ;استفاده شود؟

  1. shop_manager گفت:

   به هر دو روش هم میشود استفاده کرد

 3. الهه گفت:

  سلام ببخشيد بعد از تزريق عسل تا چند دقيقه لازمه كه از جامون بلند نشيم؟

  1. shop_manager گفت:

   درود عرض ادب بهترین مشاوره را پزشک شما چون از درجه بیماری شما اطلاع کامل دارد میتواند بدهد

  1. زنبورستان دکتر هانی راد گفت:

   بسیار خرسندیم از اینکه توانسته ایم رضایت شما را جلب کنیم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *