مقالات

کندو عسل چیست؟ با نحوه ساخت و انواع آن آشنا شوید

تعدادی کندو عسل

کندو عسل خانه زنبورها است، که در واقع محل زندگی کلنی زنبورهای عسل محسوب می شود. بنابراین کندو حکم خانواده را برای زنبورها دارد و باید مقاوم در برابر عوامل بیرونی مثل نور خورشید و باران باشد. در این مقاله می خواهیم با نحوه ساخت و انواع کندو عسل آشنا شویم.

زنبورها در چه مکان هایی کندو عسل می سازند؟

در طبیعت زنبورهای عسل غالبا در حفره های توخالی درختان کندو عسل می سازند. که به آنها اصطلاحا کندوهای درختی می گویند. اما کندوی عسل همیشه در درختان توخالی یافت نمی شود. گاهی ممکن است زنبورهای عسل کلنی خود را درون یک جعبه پلاستیکی یا چوبی بی استفاده نیز تشکیل دهند.

مکانی که هیچوقت زنبورهای عسل را در آن پیدا نمی کنید، زمین است. زنبور عسل هیچوقت روی زمین کندوی عسل نمی سازد. نوع دیگر کندوهای عسل، کندوی عسل دست ساز انسان است، که توسط زنبورداران ساخته می شود. زنبورداران برای مدیریت آسان تر کندوهای عسل، آن ها را به صورت گروهی در یک مکان خاص ساخته و نگهداری می کنند.

کندو عسل با زنبورهایش

مکانی که در آن کندوهای عسل به صورت گروهی نگهداری می شوند را به اصطلاح زنبورستان می گویند. یک زنبوردار ممکن است یک زوج یا چندین کندوی عسل را در یک موقعیت مرکزی داشته باشد. نگه داشتن کندوهای عسل به صورت نزدیک و کنار هم، مدیریت زنبورهای عسل را برای زنبوردار راحت تر خواهد کرد.

با این حال، قرار دادن چندین کندو عسل در کنار هم به صورت گروهی در یه منطقه خاص، باعث افزایش رقابت بین کلنی ها برای پیدا کردن غذا خواهد شد. اینکه در یک منطقه چند کلنی یا کندو را می توانیم در کنار هم قرار دهیم، بستگی به شرایط تغذیه ای آن منطقه خواهد داشت.

روش ساخت کندو عسل

بعد از بررسی فضاهای خارجی که کندو عسل در آن ها ساخته می شود مثل درخت یا جعبه چوبی، بهتر است به داخل کندو نیز بپردازیم. یک کندوی عسل در واقع یک خانواده محسوب می شود، که ترکیبی از زنبورها و منابع مورد نیاز آن ها برای بقاء است. فضای داخلی کندو عسل، با ماده ای چسبنده شبیه موم به نام بره موم یا پروپولیس پوشانده شده است.

بره موم، ترکیبی از صمغ گیاهان، موم و بزاق دهان زنبور است. بره موم یا پروپولیس دارای خواص ضد باکتری و ضد قارچ بوده، که در درزگیری و بستن شکاف های کندو استفاده می شود، همچنین به سلامت و بهداشت کندو عسل نیز کمک خواهد کرد. مقدار اضافی بره موم، موجب سخت تر شدن بررسی کندوی عسل می شود و به نظر می رسد که جعبه ها و قاب ها به هم چسبیده اند.برای خرید بره موم به سایت فروشگاهی دکتر هانی مراجعه کنید.

طراحی داخلی کندو

زنبورهای عسل نمی توانند در یک حفره خالی زنبورهای جوان را پرورش داده و غذا ذخیره کنند. کندوهای عسل نیز مثل خانه های ما دارای مبلمان و چیدمان خاص هستند و نیاز به یک ساختار مشخص خواهند داشت. زنبورها از غده های مومی که در زیر شکم خود دارند، موم زنبور عسل را می سازند. شان های عسل از سلول های شش ضلعی از جنس موم زنبور عسل، ساخته می شوند. درون یک کندوی عسل، تعداد زیادی از ردیف های شان عسل وجود دارد.

ساختن شان های عسل، نتیجه تلاش بیش از اندازه تعدادی از زنبورهای عسل است. زنبورها از این ساختمان ها بهترین استفاده را می کنند. آن ها عسل، شهد و گرده گل ها را درون این سلول ها ذخیره می کنند. همچنین برای رشد و نگهداری لاورها نیز از این سلول های شش ضلعی بهره می برند. یک کلنی زنبور، به آب نیز احتیاج دارد، اما آن ها هیچوقت آب را درون کندو عسل ذخیره نمی کنند.

« پیشنهاد خرید کلنی زنبور عسل »

انواع کندو عسل

زنبورداران امروزی از انواع مختلف کندو عسل استفاده می کنند، که متداول ترین آن ها لانگستروت است که در سال 1851 ابداع شد. در طراحی این کندوی عسل، تمام ویژگی ها و امکانات شان عسل یا لانه زنبوری در قاب های چوبی گنجانده شد. با استفاده از اصل “فضای زنبور”، طراحی این کندوهای لانگستروت انقلاب بزرگی در زنبورداری و پرورش زنبور ایجاد کرد.

به فاصله 9.5 میلیمتری بین قاب های داخل کندو عسل “فضای زنبور” می گویند، که برای حرکت طبیعی و راحت زنبورهای عسل طراحی شده است. قاب های متحرک کندوهای لانگستروت، بررسی کندوی عسل را برای زنبورداران تسهیل می کند. نزدیک به کف کندو نیز یک ورودی کوچک، برای رفت و آمد آسان زنبورها وجود دارد، که سوراخ پرواز نامیده می شود.

روش زندگی زنبورها در کندو عسل

در طبقه تحتانی کندوی عسل ملکه زندگی می کند، که به این جعبه طبقه یا اتاق ملکه می گویند. زنبور ملکه در این طبقه تخم گذاری می کند. همچنین زنبورها گرده های گل را در نزدیگی این طبقه ذخیره می کنند، تا زنبورهای پرستار بتوانند به راحتی از آن ها برای تغذیه نوزادهای زنبور استفاده کنند. زنبورها عسل اضافی را در طبقه فوقانی کندو ذخیره می کنند. زنبورداران از این طبقه ها که عموما کم عمق تر هستند، عسل طبیعی اضافی را جمع آوری می کنند.

ساختار کندو زنبور عسل

زنبورها این عسل را برای استفاده در زمستان ذخیره می کنند. بدون ذخیره کافی عسل، کندوی عسل از بین خواهد رفت. بنابراین مهم است که زنبورداران فقط مقدار اضافی عسل را برداشت کنند. زیرا زنبورها به خوردن این عسل نیاز دارند. زنبورها و زنبوردارها هر دو در کنار هم برای ایجاد یک خانه کار و تلاش می کنند. یک کندوی عسل برای بقاء نیاز به مشارکت افراد بیشتری دارد. ما و زنبوردارها عاشق زنبور ها هستیم و از فرآورده های خوراکی و غیره زنبورها و کندوی عسل لذت می بریم.

 در این مقاله در موررد جزئیات کندو عسل و نحوه ساخت انواع آن صحبت کردیم. همانطور که مطالعه کردید، در داخل این حفره های دربسته، زنبورهای عسل به فعالیت های پایدار زندگی خود ادامه می دهند. جالب اینجاست که تصویر بیرونی کندو عسل، هیچ نشانه ای از جریان زندگی جادویی داخل آن را نمایان نمی کند. امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع شود.

9 thoughts on “کندو عسل چیست؟ با نحوه ساخت و انواع آن آشنا شوید

 1. علیرضا الله یاری گفت:

  عالی

 2. reza گفت:

  من از سایتتون خرید کردم همه چیز عالیه فقط اگه امکانش هست تنوع محصولاتتون رو بیشتر کنید.

  1. دکتر هانی گفت:

   ممنون از خریدتون
   بله تو فکرش هستیم

 3. ستایش گفت:

  کندو

 4. ستایش گفت:

  اطلاعات خوبی بود ممنون از شما .

 5. سهیل میرانی گفت:

  سلام
  لطفا در مورد روش خرید کندو اطلاع دهید و بفرمایید زنبور در چند درجه بالا وزیر صفر توان ادامه حیات را دارد
  سپاس

  1. دکتر هانی گفت:

   سلام می تونید از طریق سایت خرید کنید و در اسرع وقت براتون ارسال می کنیم.
   دما مثبت ۵۵
   منفی ۳۰

 6. مهندس سهرابی گفت:

  سلام دکتر هانی جان یه سوال داشتم در یک کلنی زنبور عسل چند زنبور جا میشوند؟

  1. رضاجعفرزاده گفت:

   سلام آقای دکتر ،میشه بفرمایید می توان طبقه یا قوطی را از جنس mdf ساخت؟ یا برای زنبورها مضر است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *