آموزشی, اطلاعات عمومی عسل و زنبور عسل

چه موقع عسل برداشت کنیم؟

چند کندوی عسل در یک جنگل

چندین موضوع بر این مسئله که چه موقع عسل برداشت کنیم؟ تاثیر می گذارد. معمولا اواخر فصل تابستان و اوایل فصل پاییز، زمان مناسب برای برداشت عسل  طبیعی از کندو می باشد. در این دوران زنبورها برای مدتی به تغذیه ملکه می پردازند و عسل تولید نمی کنند. در نتیجه بیشتر حفره ها خالی از عسل می ماند. بهتر است قبل از شروع این دوره زمانی برداشت عسل با کیفیت و مرغوب انجام شود.

شرایط آب و هوایی  عامل تاثیرگذار برای اینکه چه موقع عسل برداشت کنیم؟

موقع برداشت عسل زمانی است که شانه های عسل پر از عسل شده باشند. شرایط آب و هوای هر منطقه با منطقه دیگر کشور  متفاوت می باشد. زمان شکفتن و تولید شهد در گیاهان  در جاهای مختلف با هم تفاوت دارد. به همین دلیل زمان فعالیت  زنبورهای عسل و شهد گیری هم تفاوت دارد.

زنبور عسل از هر گیاهی که زودتر شکوفه می دهد، شهد گیری را انجام می دهند. زنبوردارها به این گیاه زود شکفته، شهد اولی می گویند. با شروع فصل بهار کار زنبوردارها آغاز می شود. هنگامی که هوا رو به گرمی می رود، زنبورها برای مدت طولانی خارج از کندو و در میان گل ها و گیاهان می چرخند و شهد جمع آوری می کنند. زنبورهای عسل در هوای سرد کمتر از 60 درجه فارنهایت از کندو خارج نمی شوند.

 اطلاعاتی درباره اینکه چه موقع عسل برداشت کنیم؟

برای دانستن این موضوع که چه موقع باید عسل را برداشت کنیم زنبوردارها معتقد هستند که هر زمان عسل ها غلیظ شده و کندو سنگین باشد، زمان مناسب برای برداشت عسل می باشد.  زمان مناسب برای برداشت عسل زمانی است که قاب های ردیف دوم و سوم موجود در کندو، کاملا پر از عسل شده باشند . همچنین زمانی که درب خانه های 6 گوشه بسته می شوند که به آن پولک شدن می گویند، بهترین زمان برای برداشت عسل است.

نکات مهم درباره چه موقع عسل برداشت کنیم؟

اگر عسل را زودتر از موعد مناسب برداشت کنیم، ممکن است میزان رطوبت آن  بیشتر از 18 تا 20 درصد باشد  و احتمال خطر ترش شدن عسل وجود دارد  زیرا عسل به اندازه مناسب غلیظ نشده است. میزان 80 درصد شهدی که توسط زنبورها به کندو آورده می شود، آب می باشد. زنبورها باید این رطوبت اضافی را گرفته و عسل را تغلیظ کنند. میزان گرمی و رطوبت  هوا در غلظت  عسل  تاثیر دارد.

یک چاقو و یک تکه عسل

 

برداشت عسل

با تغییر دمای هوا در اواخر تابستان برداشت عسل نیز آغاز می شود. البته زنبورداران به این نکته توجه دارند که غلظت عسل باید به اندازه مناسب رسیده باشد. تغییرات دما بر تبخیر آب موجود در عسل تاثیر می گذارد. در ناحیه شمال کشور که رطوبت هوا بالا است، عسل هایی رقیق تر نسبت به مناطق کوهستانی برداشت می شود.

مقاله مرتبط :”چگونه عسل را از کندو جدا کنیم؟”

کلام آخر

آگاهی از اینکه چه موقع عسل برداشت کنیم؟ به ما کمک می کند تا بدانیم دفعات برداشت عسل بستگی به مدت شهد دهی گیاهان و فعالیت زنبورها دارد. وجود گیاهان فراوان در منطقه باعث می شود تا طبقه ها زودتر پر از عسل شده و پولک شوند. در این صورت طبقه را برداشته و عسل برداشت می شود و طبقه ای سریعا جایگزین می شود. جابجایی کندو ها به مکان مناسب دیگر برای استفاده از شهد گیاهان جدید، می تواند در دفعات برداشت عسل تاثیر زیادی بگذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *