اطلاعات عمومی عسل و زنبور عسل

دلایل مرگ ملکه زنبور عسل چیست؟

ملکه زنبور عسل در بین زنبور های نر

 بعد از مرگ ملکه زنبور عسل به هیچ عنوان نباید کندو بدون ملکه بماند. در ادامه این مطلب به دلایل مرگ ملکه زنبور عسل و مراحل انتخاب ملکه جدید می پردازیم.

عوامل مرگ ملکه زنبور عسل

به دلایل متنوعی امکان دارد که زنبور عسل ملکه بمیرد. بعد از مرگ ملکه زنبور عسل باید زنبور کارگر به دنبال جایگزین زنبور ملکه باشد. مهمترین عاملی که موجب پذیرش ملکه جدید خواهد شد این است که میزان تخم گذاری ملکه جدید نسبت به ملکه قبلی کندو کمتر نباشد. دلایل زیادی موجب مرگ زنبور عسل ملکه می گردد که این دلایل عبارت است از :

1. پیری زنبور ملکه

 در صورتی که زنبور عسل ملکه پیر شود دیگر نمی تواند باروری لازم را برای کندو فراهم کند. ملکه که پیر می شود قادر نیست تخم گذاری را در کندو انجام دهد. بر این اساس زنبورهای کارگر تصمیم می‌ گیرند که یک جایگزین برای زنبور عسل ملکه انتخاب کنند. بعد از آن ملکه جدید را پرورش می‌ دهند. با استفاده از ژل رویال ملکه جدید را پرورش می‌ دهند تا بتواند جایگزین ملکه قبلی شود. ملکه قبلی که دیگر توانایی تخم گذاری ندارد از کلنی زنبور عسل بیرون انداخته می شود. البته باید بدانید در بسیاری از مواقع ملکه زنبور عسل بعد از پیری به صورت ناخودآگاه می میرد.

2. مرگ غیر منتظره ملکه

 یکی دیگر از دلایلی که موجب مرگ زنبور عسل ملکه می ‌شود مرگ غیر منتظره است. زمانی که ملکه به صورت ناگهانی و یا در اثر بیماری می میرد کندو هرگز نمی ‌تواند بدون ملکه باشد. در چنین شرایطی زنبور کارگر باید از لارو تخم بارور ملکه مراقبت کند. لارو را با استفاده از ژل رویال تغذیه می سازد و پس از آن هر یک از لاروها از درون تخم بیرون می آیند تا به ملکه تبدیل شوند.

3. تولید بچه در کندو

 زمانی که زنبوران کارگر مایل هستند کندو عسل  را تکثیر دهند چندین حجره ملکه را در قسمت میانه کندو می سازند. ملکه در هر یک از این حجره ها تخم بارور می گذارد تا پرورش زنبور عسل ملکه جدید فراهم شود. در واقع یکی دیگر از عوامل مرگ ملکه زنبور عسل تولید بچه در کندو است. اکنون که ملکه جدید جایگزین ملکه قبلی می‌گردد زنبوران کارگر او را تأیید می‌ کنند. ملکه جدید نیاز است که به زودی خودش را برای تخم گذاری آماده کند. در عمل تخم گذاری به هیچ عنوان نباید وقفه وارد شود.

مرگ ملکه زنبور عسل و اقدامات زنبوران کارگر بعد از مرگ زنبور ملکه

 زنبوران کارگر در صورتی که ملکه جدید تخم گذاری نکند او را از بین می ‌برند و یک ملکه دیگر را پرورش می دهند. در واقع ملکه زنبور عسل باید ویژگی‌ های لازم را داشته باشد. در غیر این صورت برای کندو هیچ فایده ‌ای نخواهد داشت. پرورش زنبور ملکه برای بسیاری از زنبورداران جنبه اقتصادی و تجاری دارد. به طوری که در برخی از مواقع تنها هدف زنبورداران پرورش دادن زنبور ملکه برای صادر کردن زنبور عسل به مناطق متفاوت می باشد.

ملکه زنبور عسل در کندو

هر یک از انواع کندو زنبور عسل دارای یک دنیای کوچک و منظم می باشد. فرمانده هر یک از کندو ها ملکه است. زنبور ماده به عنوان ملکه زنبور عسل خدمت گزاری می‌ کند. زنبور عسل ملکه درشت تر از دیگر زنبور ها می باشد. تنها زنبور ماده که درون کند. وجود دارد و تخم گذاری انجام می ‌دهد زنبور ملکه است.

مرگ ملکه زنبور عسل و انقراض زنبور

زمانی که زنبور ملکه بمیرد زنبورهای کارگر که کار اصلی شان غذا دادن به زنبور کوچک می باشد، یکی دیگر از زنبورهای جوان و قوی را انتخاب می کنند. به او غذا می دهند تا به یک زنبور بزرگ و کامل تبدیل گردد. هیچ فردی به درستی نمی داند که چگونه این ملکه انتخاب می ‌شود. به طور معمول یک یا چند کارگر ملکه هایی که جدید هستند را پرورش می دهند.

  اگر کارگرها ملکه جوان را به طور کامل تغذیه کنند ملکه فرمانده پیش از قوی شدن ملکه جوان او را نیش میزند تا بمیرد. در برخی از مواقع ملکه جدید با چند زنبور کارگر که به او وفادارند از کندو بیرون آمده و یک کندو جدید می سازد. این مسئله ضروری است چون اگر کندو جدید درست نشوند نسل هر یک از زنبورهای عسل منقرض می گردد.

جمع بندی

بعد از مرگ ملکه زنبور عسل درون کندو باید زنبوران کارگر اقدامات لازم را انجام دهند تا هر چه سریعتر تخم گذاری انجام گردد .در واقع یکی از نیازهای اصلی کندوی زنبور عسل تخم گذاری است. اگر تخم گذاری به صورت اصولی انجام نشود کندو بدون زنبور عسل می ماند. زنبور عسل ملکه نیاز است تخم های خود را در کندوهای متفاوت قرار دهد تا آنها بعد از مدتی به زنبور کارگر تبدیل شوند. البته که باید بدانید در صورت انتخاب زنبور ملکه از بین آن تخم ها زنبوران کارگر لاروها را انتخاب می‌ کنند. لاروها قابلیت باروری دارند و جایگزین ملکه می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *