خواص عسل طبیعی

خواص عسل برای پانکراس

مردی که ماکت پانکراس را در دست گرفته است

استفاده از عسل برای پانکراس برای بهبود عملکرد پانکراس یا لوزالمعده موثر می باشد. عسل را داروی شیرین می نامند. عسل با دارا بودن انواع ویتامین، آنزیم ها، مواد معدنی و سایر مواد بیولوژیکی به بهبود سلامتی تمام ارگان های بدن کمک می کند. قدرت شفا بخشی ترکیبات منحصر به فرد عسل، بر همگان آشکار شده است. با ما همراه باشید تا درباره خواص عسل برای پانکراس بیشتر بدانید.(خواص ذکر شده در این مطلب مخصوص خرید عسل طبیعی و مصرف آن می باشد.)

فواید عسل برای پانکراس

عسل برای پانکراس سالم موجب تقویت پانکراس می شود. پانکراس غده ای است که انسولین تولید می کند و موجب تنظیم قند خون می شود. برای جلوگیری از ابتلا به دیابت، عملکرد صحیح پانکراس لازم است.  از شایع ترین بیماری های پانکراس، سرطان پانکراس می باشد که به دلیل داشتن رژیم غذایی نامناسب، مواد مضر در بدن انباشته و التهاب ایجاد می شود. از خواص عسل برای پانکراس می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • در ترکیب عسل، کربوهیدرات های فروکتوز و گلوکز به مقدار فراوان وجود دارد. برای تجزیه فروکتوز و گلوکز در داخل روده باریک، نیازی به ترشح آنزیم های لوزالمعده نمی باشد.
  • عسل خواص ضد التهابی، ضد باکتریایی و ضد عفونی کنندگی دارد و می تواند موجب بهبود عملکرد پانکراس شود.
  • ترکیبات معجزه آسای عسل، باعث تقویت سیستم ایمنی می شود. همچنین بر روند بهبودی بیماران تاثیر مثبت می گذارد.
  • عسل به عنوان یک ملین، می تواند موجب درمان یبوست شود.

چه موقع عسل برای پانکراس مضر است؟

عسل برای پانکراس در برخی مواقع مضر و خطرناک است. لازم است بدانید برای جذب گلوکز، وجود انسولین الزامی است. انسولین توسط سلول های بتا موجود در  پانکراس تولید می شود. اگر فرد دچار بیماری پانکراتیت شده باشد، در عملکرد پانکراس اختلال ایجاد می شود و حجم سلول های بتا کم می شود. مصرف گلوکز بدون وجود انسولین، موجب بروز بیماری دیابت می شود. در این مواقع استفاده از عسل هم ممنوع است.

مقاله مرتبط:”ارتباط عسل و دیابت چیست؟

روش های پاکسازی پانکراس

استفاده از عسل برای پانکراس به صورت خالص ممکن است در کسانی که مبتلا به پانکراتیت هستند، موجب ایجاد عوارضی شود. با ترکیب مقداری عسل به ترکیب های زیر، می توانید به بهبود عملکرد پانکراس و پاکسازی آن کمک کنید.

  • مصرف یک لیوان چای سبز در هر روز موجب پاکسازی پانکراس می شود. وجود ترکیب EGCG در چای سبز، موجب جلوگیری از بروز سرطان پانکراس می شود.
  • نوشیدن چای ریشه شیرین بیان موجب کنترل گلوکز در سطح سلولی می گردد. این چای با خاصیت ضد التهابی خود، به التیام پانکراس کمک می کند.
  • مصرف دمنوش رزماری و چای مریم گلی به همراه یک قاشق عسل برای پانکراس، بسیار مفید است. نوشیدن این ترکیب باعث کاهش التهاب، پاکسازی و سم زدایی پانکراس می شود.
  • شیره کنگر دارای سیلیمارین ( نوعی فلاونوئید ) می باشد. مصرف این ترکیب برای بیمارانی که  دچار التهاب پانکراس و یا کبد چرب هستند، بسیار موثر می باشد.

کلام آخر

عسل برای پانکراس با بهبود عملکرد سیستم گوارشی موجب می شود تا غذا به خوبی هضم و جذب شود. در نتیجه به پانکراس فشار کمتری وارد می شود. همچنین عسل دارای ترکیبی به نام متیل گلی اکسال می باشد که خواص آنتی باکتریال دارد. وجود این ماده  موجب بهبود عفونت های معده و التهاب پانکراس می شود. این ماده با تاثیر بر فعالیت هلیکوباکتر پیلوری موجب درمان بیماری می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *