اطلاعات عمومی عسل و زنبور عسل

روش نگهداری از عسل طبیعی در خانه

نحوه نگهداری از عسل طبیعی

نحوه نگهداری از عسل بسیار ساده است. برای تازه نگه داشتن عسل، فقط کافی است ظرف مناسبی پیدا کنید که بتوانید عسل را در آن نگهداری کنید و این ظرف را در یک مکان خشک و خنک نگه دارید. در ادامه به بررسی برخی از راهکار ها برای نگهداری از عسل می پردازیم.

نحوه نگهداری از عسل

برای نگهداری از عسل در مدت زمان کوتاه، یک ظرف مناسب را انتخاب کنید. می توانید عسل طبیعی که خریداری کرده اید را در همان ظرفی که در ابتدا خریداری کردید نگه داری کنید. با این حال، اگر ظرف شما آسیب دیده است، می توانید عسل خود را به ظرف دیگری در آشپزخانه خود منتقل کنید. نگهداری عسل در ظروف فلزی به‌ دلیل خاصیت اسیدی عسل سبب ایجاد ترکیبات زیان‌بار شیمیایی می‌شود. عسل را می توانید در موارد زیر نگهداری کنید.

  • سطل یا ظروف پلاستیکی
  • بطری های شیشه ای
  • شیشه های میسون

نگهداری از عسل در اتاقی با دمای ثابت

عسل بهتر است بین 50 تا 70 درجه فارنهایت (10 تا 20 درجه سانتیگراد) نگهداری شود. تغییرات دما باعث تیره شدن عسل و از بین رفتن طعم آن می شود. هنگام نگهداری از عسل، مکانی را در محدوده دمایی مناسب انتخاب کنید که مستعد تغییر دما نباشد. آشپزخانه به طور کلی مکان مناسبی برای نگهداری عسل است. با این حال، عسل را دور از اجاق گاز و بیرون از یخچال نگه دارید. همچنین عسل خیلی زود بوهای خارجی را به خود جذب می کند، پس باید دور از مواد بودار نگهداری شود.

عسل را از نور خورشید دور نگه دارید

نور خورشید نیز می تواند به عسل آسیب برساند، بنابراین عسل را در یک مکان تاریک نگهداری کنید. به عنوان مثال عسل را روی طاقچه پنجره قرار ندهید. بهترین و مناسب ترین مکان برای نگهداری از عسل، کابینت آشپزخانه است. حتما توجه داشته باشید، عسلی که تهیه می کنید طبیعی باشد.

از بسته بودن درب ظرف عسل اطمینان حاصل کنید

شما باید توجه داشته باشید که میزان مواجه عسل با هوا را به حداقل برسانید. پس از هر بار مصرف عسل اطمینان حاصل کنید که درب شیشه یا ظرفی که استفاده می کنید کاملا بسته شده باشد. عطر و طعم عسل می تواند تحت تأثیر ذرات موجود در هوا قرار گیرد و در صورت قرار گرفتن بیش از حد در هوا می تواند رطوبت را جذب کند.

عسل را از مناطق گرم آشپزخانه دور نگه دارید

بسیاری از مردم عسل را در آشپزخانه ذخیره می کنند. این مکان مناسب ترین مکان برای نگهداری از عسل است، زیرا در صورت نیاز به استفاده از آن در دسترس خواهد بود. با این حال، آن را از قسمت های گرم آشپزخانه خود دور نگه دارید. گرمای بیش از حد می تواند به عسل آسیب برساند. به عنوان مثال عسل را در کنار اجاق گاز قرار ندهید.

از قاشق خیس برای برداشتن عسل استفاده نکنید

از قاشق خشک برای مصرف عسل استفاده کنید، زیرا ورود آب به عسل سبب تخمیر عسل می شود.

نگهداری از عسل بسیار ساده است.

پیشنهاد برای مطالعه: آیا افراد مبتلا به دیابت میتوانند عسل بخورند؟

روش نگهداری از عسل برای مدت طولانی

یک ظرف مناسب برای عسل انتخاب کنید. اگر قرار نیست چند ماه از عسل استفاده کنید، ممکن است تبلور یابد. در حالی که این روند طبیعی و برگشت پذیر است اما می تواند دردسر ساز شود. برای جلوگیری از تبلور عسل، می توانید عسل را در فریزر نگهداری کنید. شما به ظرفی با کمی فضای اضافی احتیاج خواهید داشت، زیرا عسل هنگام یخ زدگی کمی منبسط می شود. اگر به تازگی یک خرید عسل داشته اید، ممکن است لازم باشد مقداری از عسل را استفاده کنید یا آن را به ظرف بزرگتری منتقل کنید تا در شیشه فضای اضافی وجود داشته باشد.

عسل خود را در فریزر قرار دهید

پس از انتخاب ظرف برای نگهداری عسل آن را در فریزر قرار دهید. عسل در صورت نگهداری در فریزر می تواند چند سال دوام داشته باشد. عسل در فریزر به مدت طولانی سالم می ماند با این حال بهتر است تاریخ انقضا را بر روی ظرف بنویسید.

برای مصرف عسل پس از قرار دادن در فریزر باید حتما آن را ذوب کنید. ذوب کردن عسل ساده است، شما به راحتی آن را در یک ظرف ضد هوا رها می کنید و اجازه می دهید تا در دمای اتاق به تدریج ذوب شود. سعی نکنید روند ذوب عسل را تسریع کنید.

روش از بین بردن شکرک عسل

به طور کلی عسل می تواند سال ها سالم بماند با این حال ممکن است پس از گذشت مدتی عسل رس ببندد. که به سادگی با قرار دادن ظرف عسل در آب جوش می توانید شکرک را از بین ببرید. ابتدا در یک قابلمه مقداری آب را بجوشانید. سپس، ظرف عسل رس بسته را در آب جوش قرار دهید. پس از گذشت 5 الی 10 دقیقه حرارت اجاق گاز خود را خاموش کنید. ظرف عسل را در گوشه ای قرار دهید تا خنک شود.

سخن پایانی

در نتیجه بهترین روش برای نگهداری از عسل، قرار دادن آن در دمای اتاق است، بهتر است عسل را در یخچال نگهداری نکنید، زیرا نگهداری از عسل در یخچال سبب سفت شدن عسل می شود و برداشتن عسل از ظرف را مشکل می کند و همچنین فرآیند رس بستن عسل را سریع تر می کند.همچنین خواص عسل از بین نمی رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *