اطلاعات عمومی عسل و زنبور عسل

آیا عسل طبیعی شکرک میزند؟

یکی از سوال هایی که اخیرا بسیار در مورد عسل طبیعی می پرسند اینست که آیا عسل طبیعی شکرک می زند یا خیر؟

اگر می خواهید از بیشترین فواید حاصل از عسل بهره مند شوید، بهتر است به سراغ خرید عسل طبیعی بروید. خلوص عسل همان چیزی است که قبل از خرید باید به آن توجه کنید. برای بررسی خلوص عسل، آزمایش های ساده ای وجود دارد که می توانید در خانه انجام شود. یکی از همین آزمایش های ساده، چک کردن شکرک زدن عسل است. برخی ها بر این باورند که عسل طبیعی به هیچ عنوان شکرک نمی زند و اگر شاهد دانه های شکر روی عسل باشیم، آن عسل قطعا فراوری شده است. در این مطلب ما قصد داریم به بررسی این پرسش بپردازیم که آیا عسل طبیعی شکرک میزند؟ در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

آیا عسل طبیعی شکرک می زند؟

همان طور که می دانید، دیدگاه های مختلفی در خصوص شناخت و تشخیص عسل طبیعی وجود دارد که افراد به آن ها بسنده می کنند. حتما تا به حال این جمله به گوش شما رسیده است که عسل طبیعی شکرک نمی زند. اما برای رسیدن به پاسخ این پرسش که آیا عسل طبیعی شکرک میزند یا خیر، پیشنهاد می کنیم ادامه مطلب را مطالعه نمایید.

برخی از فروشندگان بر این موضوع پافشاری دارند که عسل شکرک زده، عسلی باکیفیت بوده و طبیعی است. در حالی که گروهی دیگر بر این باورند که عسل شکرک زده، از زنبورهایی درست شده است که تغذیه آن ها آب و شکر بوده پس کیفیت خوبی ندارد. افراد دیگری هم به این نتیجه می رسند یک عسل شکرک زده کاملا فراوری شده بوده و از آب و شکر درست است. با این تفکرات مختلف باید به این نتیجه برسیم که کدام درست تر است؟!

« پیشنهاد خرید انواع عسل طبیعی »

با خواص انواع عسل طبیعی آشنا هستید؟

عسل طبیعی با طعم های مختلفی که تهیه شده از گل های طبیعی کوهستان است در این صفحه گذاشته شده است و شما می توانید بر اساس ذائقه خود بهترین نوع عسل را چه به صورت موم دار و چه به صورت بدون موم یا شکرک زده تهیه کنید و از خواص بسیاری که این خوراکی مقوی دارد، استفاده کنید.

آنچه که در واقع وجود دارد این است که اگر شما عسلی را ببینید که هیچ گونه شکرکی در آن وجود ندارد، باید به عسل بودن آن شک کنید و به این نتیجه برسید که این ماده درست شده، توسط زنبور نبوده است. البته این نکته را باید مد نظر قرار دهید که عسل برخی از گیاهان بسیار دیر شکرک می زنند، اما در نهایت باید بدانید که عسل طبیعی هم رس می بندد و شکرک می زند. البته ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که شیوه رس بستن عسل طبیعی خاص است و نباید آن را با عسل های فرآوری شده و مصنوعی اشتباه گرفت. درواقع باید بدانید که عمل شکرک زدن، به دلیل وجود فاکتورهای مختلفی در عسل است که این فاکتورها، گلوکز، ساکارز، دیاستاز، فرکتوز و … هستند.

عسل طبیعی می تواند شکرک بزند

پیشنهاد برای مطالعه: بهترین عسل ایران کدام شهر است؟

در ادامه

زنبور عسل حین درست کردن عسل، آنزیمی به نام دیاستاز را به آن می افزاید که یکی از عوامل شکرک زدن عسل است. پس اگر یک عسل به هیچ عنوان شکرک نزد، می توان گفت که این آنزیم که توسط زنبور به عسل تزریق می شود، در عسل وجود ندارد. البته نمی توان به طور قطعی گفت که هر عسلی که شکرک می زند، حتما طبیعی است. در واقع باید بدانید که شکرک زدن خاصیت تمامی مواد خوراکی است که از قند و شکر درست می شوند و از آنجایی که 80 درصد عسل های طبیعی متشکل از قند هستند، لذا شکرک زدن آن ها و رس بستن طبیعی است.

بهتر است همواره این موضوع را در نظر داشته باشید یک عسل طبیعی می تواند شکرک بزند یا نزند. اما می توانیم با قاطعیت بگوییم عسلی که شکرک می زند، عسلی طبیعی است اما ممکن است در این حالت، زنبور به روش های غیر طبیعی تغذیه شده باشد.

اما اگر عسلی به هیچ عنوان شکرک نزند، باز هم مشکلی در آن وجود دارد. چرا که در طولانی ترین زمان ممکن و عسل های تولید شده از برخی از گیاهان نیز در سال دوم و سوم شکرک می زند. اگر پس از این مدت زمان عسل شکرک نزند، احتمالا این ماده عسل نیست و یا اینکه به طور کامل خواص خود را از دست داده است که اصطلاحا به آن عسل مرده می گویند. شکل شکرک زدن روی عسل با توجه به گیاهانی که زنبور عسل از آن تغذیه می کند نیز فرق دارد و نمی توانیم نشانه خاصی از آن را بیان نماییم.

علت شکرک زدن عسل

وقتی عسل شکرک زده را مشاهده نمایید، با کمی دقت خواهید دید که دانه های شکرک بسیار ریز هستند، به قدری که هنگام خوردن عسل، دانه های شکرک در دهان حس نمی شوند. دلایل زیادی برای عسل شکرک زده وجود دارد. در این قسمت عوامل تاثیر گذار بر شکرک زدن عسل را بررسی می کنیم.

رطوبت

اگر رطوبت موجود در عسل افزایش یابد یا عسل در محیطی مرطوب قرار بگیرد، شما با عسل شکرک زده مواجه خواهید شد. آنچه باعث می شود، رطوبت به شکرک زدن عسل بیانجامد؛ گلوکز موجود در عسل است. رابطه بین آب و گلوکز یک رابطه مستقیم می باشد؛ به همین خاطر با افزایش رطوبت عسل، گلوکز نیز افزایش یافته و عسل شکرک زده ایجاد می شود.

دما

دومین عاملی که به ایجاد عسل رس بسته یا همان عسل شکرک زده کمک می کند، کاهش دما است. دمای درون کندو ۳۵ درجه است. وقتی عسل در دمایی پایین تر (کمتر از ۱۴ درجه سانتی گراد) قرار بگیرد؛ شکرک می زند. اگر توجه داشته باشید، هنگام خریداری عسل، فروشندگان توصیه می کنند عسل را درون یخچال نگهداری نکنید. دقیقا به دلیل اینکه درون یخچال با عسل شکرک زده مواجه نشوید، توصیه می گردد تا عسل را خارج از یخجال نگهداری کنید.

مواد خارجی معلق در عسل

اگر عسلی خام خریداری کنید که حرارت ندیده و مواد خارجی مثل: گرده کل، موم، اجساد زنبور های مرده و غیره از آن جدا نشده باشد؛ این مواد به صورت هسته ای معلق در عسل، فرایند شکرک زدن را تسریع کرده و باعث می شود در مدت زمان کمی، عسل شکرک زده ایجاد گردد.

نکته

شاید برایتان جالب باشد بدانید که چرا عسل های فروشگاهی که از آن ها خرید می کنید، شکرک ندارند. باید این نکته را مد نظر داشته باشید که برخی از فروشندگان، طی فرآیند رس کشی، شکرک عسل را از بین می برند که با این کار تمامی خواص عسل از دست خواهد رفت و شما تنها یک عسل مرده را خریداری می کنید. پس بهتر است فریب شکرک نداشتن عسل ها را نخورید.

همچنین خوب است بدانید که شیوه شکرک زدن هر عسل با دیگری متفاوت است و بسته به نوع گیاهی که عسل از آن درست شده، فرق خواهد داشت. برخی از عسل ها از پایین شروع به شکرک زدن می کنند در حالی که رس بستن در برخی از عسل ها، از بالا و روی عسل خواهد بود.

سخن پایانی

همان طور که گفته شد، در پاسخ به این سوال که آیا عسل طبیعی شکرک میزند؟ باید بگوییم که بله، عسل طبیعی هم می تواند شکرک بزند و دلیل آن هم به دلیل وجود آنزیم دیاستاز است که توسط زنبور عسل، به عسل تزریق می شود.

5 thoughts on “آیا عسل طبیعی شکرک میزند؟

 1. حمیدرضا گفت:

  توضیحات خوب و دقیق بود.
  درود بر شما

  1. دکتر هانی گفت:

   ممنون از شما

 2. سروناز گفت:

  با سلام و درود من در خارج از كشور هستم ايا ميتوانم به شما سفارش بدهم برايم بفرستيد لطفا

 3. سروناز گفت:

  من چگونه عسلهاي شما را ميتوانم بخرم در خارج از ايران

  1. دکتر هانی گفت:

   با سلام
   وقت بخیر
   شما کدوم کشور تشریف دارید؟

   لطفا داخل واتساپ با این شماره با ما در ارتباط باشید
   ۰۹۳۹۲۵۵۸۶۶۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *