عسل درمانی

درمان شب ادراری با عسل

درمان شب ادراری با عسل در کودکان و بزرگسالان

همه ی ما می دانیم که عسل یک ماده ی غذایی فوق العاده مقوی و پرخاصیت است. همچنین می دانیم که از عسل برای درمان بسیاری از بیماری ها استفاده می شود. به طور مثال در درمان آثار سوختگی، بیماری های قلبی و عروقی و همچنین درمان شب ادرای با عسل انجام می گیرد. در این مقاله ما در مورد عسل و خواص بی نظیر آن به ویژه درمان شب ادراری با عسل در کودکان صحبت خواهیم کرد.

عسل طبیعی چیست؟

عسل یا انگبین ماده ای شیرین است که گرانروی بالایی دارد. این مایع شیرین و پرخاصیت توسط زنبور عسل تولید می شود. در واقع زنبورهای عسل به کمک ترشحات شکر مانند گیاهان و گل های مختلف اقدام به تولید این مایع بی نظیر می کنند. امروزه تولید عسل از طریق پرورش زنبورها را زنبورداری می گویند، که یک فعالیت تجاری و پرسود نیز محسوب می شود. شیرینی موجود در عسل حاصل وجود مونوساکاریدها، فروکتوز و گلوکز است.

میزان کالری موجود در 100 گرم عسل تقریبا 325 کیلو کالری است. اکثر میکروب ها در عسل نمی توانند رشد نمایند به همین دلیل اگر شما ظرف عسل را در مکان مناسبی نگهداری کنید، امکان فاسد شدن آن تقریبا صفر خواهد بود. بنابراین در صورتی که شما به درستی از این ماده بی نظیر نگهداری کنید، برای مدتی طولانی می توانید از آن استفاده نمایید اما عسل فقط در صورتی فاسد می شود و ارزش غذایی خود را از دست می دهد که در دمای بیش از 60 درجه سانتی گراد قرار بگیرد.پس بعد خرید عسل به این موارد توجه داشته باشید

ترکیبات عسل

این که عسل دارای چه نوع ترکیباتی باشد بستگی به این دارد که زنبور عسل از چه گیاهانی تغذیه نموده است. همچنین میزان آب موجود در عسل بستگی به شرایط جغرافیایی و اقلیمی تولید عسل و پرورش زنبورها دارد. به طور کلی در مناطقی که میزان رطوبت بالا باشد میزان آب موجود در عسل نیز بالاست در حالی که در مناطق گرم و خشک میزان آب موجود در عسل نیز پایین خواهد بود. در صورتی که زنبور عسل از گیاهان مختلفی استفاده نماید، عسل تولید شده نیز دارای رنگ و بوی متفاوتی خواهد بود.

به طور مثال عسل تولید شده از اقاقیا، سفید رنگ است و یا عسل تولید شده از آویشن قرمز رنگ می باشد. از جمله انواع عسل طبیعی می توان به عسل آویشن، عسل گون و بسیاری دیگر اشاره نمود. برخی مواد مغذی و معدنی موجود در عسل نیز عبارتند از کربوهیدرات ها، قندها، فیبر، چربی، پروتئین، ویتامین های گروه بی، ویتامین سی، کلسیم، پتاسیم، فسفر، سدیم، منیزیم، روی و موارد دیگری که بیان آن ها از حوصله و هدف این مقاله خارج است.

خواص درمانی عسل

عسل اثرات متفاوت و بی نظیری روی بدن انسان دارد و می تواند در بهبود و درمان بسیاری از بیماری ها مفید و موثر باشد، به طور مثال می توان از درمان شب ادراری با عسل بهره جست. سازمان جهانی بهداشت عسل را به عنوان یک ماده ی مسکن و آرام بخش می شناسد. همچنین سازمان جهانی بهداشت بیان می کند هنگام استفاده از عسل در صورت داشتن سرفه یک غشای محافظتی از عسل روی گلو ایجاد می شود که به تسکین سرفه می انجامد.

یکی  از خواص عسل  ضد باکتریایی بودن آن است. به همین دلیل برای جلوگیری از عفونی شدن زخم ها به ویژه زخم های باز از دیرباز همواره از عسل استفاده شده است. همچنین عسل دارای خاصیت ضد اکسیدانی است که می تواند برای بهبود بیماری های سرطانی بسیار موثر باشد. عسل به دلیل این که دارای مقادیر زیادی فسفر و ویتامین D است برای بهبود بیماری عصبی می تواند بسیار کمک کننده باشد. از طرفی اگر فرد مبتلا به واریس باشد، با ماساژ دادن رگ های سیاه واریسی با مخلوطی از عسل و آب ولرم می تواند روند بهبودی خود را سرعت بخشد.

البته در صورت مبتلا به واریس شدید بهتر است این فرایند را تحت نظر پزشک انجام دهید. یکی دیگر از ویژگی های بی نظیر عسل جذب سریع آن توسط خون است با توجه به داشتن این ویژگی در صورت بروز هر گونه ضعف و بی حالی با میل کردن دو قاشق غذاخوری از عسل بعد از مدت کوتاهی فرد می تواند مجددا قوای خود را به دست آورده و فعالیت های روزانه ی خود را به انجام برساند.

درمان شب ادراری کودکان با عسل

داشتن شب ادراری در کودکان هم موجب آزار و اذیت افراد خانواده می شود و هم خود کودک را دچار ناراحتی و پریشانی می کند. با این که شب ادراری در کودکان یک مشکل تقریبا شایع تا سنین خاصی است، اما هر چه زودتر درمان شود قطعا بهتر خواهد بود هم برای والدین و هم برای خود کودک. اکثر قریب به اتفاق خانواده ها برای درمان شب ادراری کودک، خود به پزشک مراجعه می کنند در حالی برای درمان شب ادراری کودکان می توان از روش های مختلف موجود در طب سنتی استفاده نمود. به طور مثال درمان شب ادراری با عسل یکی از انواع این روش ها محسوب می شود.

بسیاری از پزشکان سنتی در نقاط مختلف جهان بر این باورند برای درمان شب ادراری کودکان و خردسالان می توان از عسل درمانی بهره جست. بنابراین درمان شب ادراری با عسل طبیعی در کودکان و خردسالان امکان پذیر است. برای درمان شب ادراری با عسل شما باید تقریبا سی گرم از عسل طبیعی و با کیفیت را جدا کرده و در طول ده روز به طور متوالی و هر روز سه نوبت مقداری از این عسل را در اختیار کودک خود قرار دهید تا بخورد.

درمان شب ادراری با عسل

پیشنهاد برای مطالعه بیشتر: خواص عسل برای کودکان

در ادامه

بعد از گذشت ده روز دوره ی درمانی در صورتی که شما به طور مرتب از این داروی طبیعی و بی نظیر استفاده کرده باشید متوجه تغییرات محسوسی در کودک خود خواهید شد و متوجه کاهش شب ادراری در کودک می شوید. یکی دیگر از روش های درمان شب ادراری با عسل می تواند به این صورت باشد که هر شب قبل از خوابیدن کودک یک قاشق غذاخوری عسل به او بخورانید. خوردن عسل قبل از خواب به این دلیل برای درمان شب ادراری توصیه می شود زیرا به کودک کمک می کند تا خواب سبک و راحتی داشته باشد و زود از خواب بیدار شود.

همچنین می توانید صبح یک لیوان شیر که با عسل شیرین شده است را حتما در صبحانه ی او بگنجانید. وجود عسل در رژیم غذایی کودک آن هم به طور مرتب و مکرر می تواند منجر به بهبود شب ادراری های او شود. می توان به این نکته اشاره داشت که چون عسل مزه ی شیرین دارد بنابراین نزد کودکان محبوب خواهد بود و بنابراین والدین در خوراندن عسل به کودکان خود با مشکل خاصی روبرو نخواهند شد. اما نکته ای که باید به آن توجه نمود تهیه ی یک عسل طبیعی و با کیفیت است. بنابراین اگر درمان شب ادراری با عسل را برای کودک خود انتخاب کرده اید باید یک عسل مناسب و با کیفیت نیز برای این امر تهیه نمایید. برای این امر می توانید به فروشگاه دکتر هانی مراجعه و عسل طبیعی مورد نیاز خود را خریداری کنید.

درمان شب ادراری بزرگسالان با عسل

شب ادراری می تواند در تمام سنین برای انسان رخ دهد. علاوه بر سنین کودکی و خردسالی که عمده ی افراد دارای شب ادراری هستند می توان گفت اوج بروز شب ادراری در سنین نوجوانی است که اگر درست و به موقع درمان نشود حتی ممکن است تا بزرگسالی نیز ادامه داشته باشد. به طور کلی اگر کودک یا نوجوان بیش از حد سردی مصرف نماید این امر منجر به بروز شب ادراری در او خواهد شد، حال اگر کودک یا نوجوان دارای خواب سنگین هم باشد شب ادراری بیشتر می تواند رخ دهد. طبق بیانات موجود در طب سنتی شب ادراری به علت غلبه ی بلغم در دو اندام کلیه و مثانه است.

درمان شب ادراری در بزرگسالان با عسل

اما از نظر طب جدید عوامل بروز شب ادراری در کودکان می تواند مشکلات مثانه، انواع عفونت ها، تاخیر در تکامل مغز، ترس های شبانه و همچنین سرزنش و توهین به کودکان نیز می تواند دلیل این پدیده باشد. البته داشتن زمینه ی ارثی و ژنتیکی نیز در بروز این پدیده می تواند موثر باشد. همانطور که در بالا ذکر شد یکی از دلایل شب ادراری وجود سردی می باشد، که اگر علت این باشد می توان به سرعت آن را برطرف نمود. اما اگر شب ادراری به صورت مکرر اتفاق افتد ممکن است به دلیل بروز اختلالاتی در مجاری ادراری و یا مثانه باشد. به هر حال اگر علت بروز این پدیده هر یک از موارد گفته شده باشد باید هر چه زودتر برای درمان آن اقدام نمود.

درمان شب ادراری با عسل یکی از روش های قدیمی است که همواره مورد استفاده قرار گرفته است. همچنین برای درمان شب ادراری با عسل روش های متفاوتی وجود دارد که شما می توانید یکی از آن ها را انتخاب کرده و تا بهبودی کامل از آن استفاده نمایید. استفاده از دمنوش گل ختمی به همراه کندر و مقدار کمی زنجبیل که با عسل شیرین شده باشد می تواند برای بهبودی مناسب باشد. همچنین برای درمان شب ادراری در کودکان می توانید از دمنوش گیاه سنبل الطیب به همراه عسل استفاده نمایید. همچنین یکی دیگر از روش های درمان شب ادراری با عسل خوردن این ماده ی بی نظیر به همراه سیاه دانه می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *